999 rezultate për

kushtetuese

Gjykata Kushtetuese e Kosovës: Akuzat për falsifikim janë të pavërteta dhe të pasakta Gjykata Kushtetuese e Kosovës i është përgjigjur akuzave të VV’së për falsifikim në aktvendimin e çështjes së mandatarit
Ngjela hedh akuzën e fortë: Berisha, Basha dhe Meta janë përgjuar duke prishur reformën Në draftin e tij përfundimtar, Komisioni i Venecias i dha të drejtë Presidentit Meta në lidhje me qëndrimin që ai mbajti
Emërimet në Kushtetuese, Zëri i Amerikës: Venecia i jep të drejtë Metës Drafti përfundimtar i Komisionit të Venecias, lidhur me përplasjen e vjeshtës së kaluar në Shqipëri, mes presidentit Ili
A do të përfshihet Komisioni i Venecias në "betejën" e Vetëvendosjes me Gjykatën Kushtetuese? Verdikti i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që i jep të drejtë presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi në vendimin e dekreti
Ngjela: Gjyqtarët e kushtetueses në Kosovë kanë kryer vepër penale Spartak Ngjela Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës i japin të drejtë dekretit të presidentit Thaçi me logjikë
Dorëheqja e mundshme e Vjosa Osmanit nuk mund të zvarrisë formimin e qeverisë Seancën për votimin e qeverisë së re, nuk mund të pengojë dorëheqja e mundshme e kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani. Në
Gati vendimi: Gjykata Kushtetuese pritet të vendos në favor të Thaçit Gjykata Kushtetuse do t’i jap të drejtë presidentit Hashim Thaçit për nominimin e Avdullah Hotit për kryeministër të Kos
Kallëzoi Luan Dacin dhe Ardian Hajdarin, Kushtetuesja refuzon kërkesën e Besnik Canit Gjykata Kushtetuese ka refuzuar kërkesën e anëtarit të këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe njëherësh ish-prokuror në P
Në pritje të vendimit të Kushtetueses, VV konfirmon protestën e nesërme Nga partia që udhëhiqet nga Albin Kurti, po planifikojnë që nesër të bëjnë edhe një provë për protestë në shesh të Prish
Haradinaj po pret vendimin e Kushtetueses: Për 48 orë do ta votojmë Qeverinë e re Haradinaj në një intervistë për Ekonomia Online, ka shtuar se do ta respektojnë vendimin e kësaj gjykate, duke u shprehu
Analistët: Vendimi i Kushtetueses nuk do t’i japë fund krizës politike në Kosovë Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur afat deri të premten për të publikuar vendimin rreth kushtetutshmërisë së dekr
Kurti: Presidenti nuk mund të shkruajë Kushtetutën Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se pret nga Gjykata Kushtetuese që të bëjë intepretimin e Kushte
Sipas ekpsertëve, Kushtetuesja s’ka mandat të vendosë afate kohore për formimin e qeverisë Ekspertë të kushtetutës thonë se Gjykata Kushtetuese nuk mund të krijojë norma të reja, pasi hynë në kompetenca të Kuven
Kurti me shumë mundësi nuk do e pranojë vendimin e Kushtetueses nëse caktohen afate (VIDEO) Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka një kusht për ta pranuar aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese përkitazi me mandata
Thaçi: Jap dorëheqje nëse më kërkohet nga Gjykata Kushtetuese Presidenti i vendit Hashim Thaçi, tha për Rubikon se nëse Gjykata Kushtetuese vendosë në favor të Lëvizjes Vetëvendosje,
Haradinaj: AAK-ja pranon çfarëdo vendimi të Kushtetueses, rrezik nëse dekreti i Thaçit shpallet antikushtetues (VIDEO) Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-së, ka thënë se partia e tij do të pranojë çfarëdo vendimi që do të marrë Gjykata Kushte
Vendimi i Kushtetueses vonohet? Gjykata ka gjasa ta vazhdojë pezullimin e dekretit të Thaçit Pritja e partive politike dhe opinionit për verdiktin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me dekretin e presidentit Thaçi që m
Gashi: Java e ardhshme e gjen Kosovën me Qeveri të re Shefi i Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi tha se kanë diskutuar me mandatarin për kryemin
Ilir Meta: Nuk jam si Monika, ja historia ime me Ramën Presidenti Ilir Meta ka deklaruar në “Aktualitet” me moderatorin Bejdo Malo mbi raportet me kryeministrin Edi Rama duke
Murrizi ngre padi në Kushtetuese ndryshimet e Kodit Penal: U shkel rregullorja e Kuvendit Kryetari i grupit demokrat Myslim Murrizi depozitoi në Gjykatën Kushtetuese një padi për ndryshimet që u bënë në Kodin P