999 rezultate për

kurde

Rama e shiti si sukses që qeverisë, del e vërteta për kampin "Al Hol" Aktualisht kryetemë në media është bërë vizita e Ramës në Liban dhe kthimi i 4 fëmijëve dhe një grua nga kampi i Al Hol
Gratë shqiptare në Siri në alarm: Ushtarët kurdë po na rrëmbejnë fëmijët Fëmijët shqiptarë të mbetur në kampin Al-Haël në Siri po rrëmbehen nga çadrat. Për rikthimin e tyre autoritetet shqiptar
Ndahet nga jeta xhihadisti shqiptar në burgun kurd, zbulohet shkaku Një shqiptar luftëtar i ISIS, mësohet se ka ndërruar jetë teksa ndodhej i burgosur në burgjet kurde. Lajmin e ka bërë
Vrasja makabre, liderja e kurdëve u ekzekutua nga forcat e përkrahura nga Turqia 35-vjeçarja ishte një grua e fortë, aktiviste për mbrojtjen e të drejtave civile, e përkushtuar për mbrojtjen e më të do
Policia: Gomonia me 33 emigrantët kurdë e irakenë nuk u nis nga Shqipëria 33 emigrantë ilegalë irakenë e kurdë u kapën në zonën e Salentos në Itali. Fillimisht u aludua në median italiane se mje
U dërgua në spital, çfarë po ndodh me Alvin Berishën Taulant Kopliku, gazetari shqiptar në emisionin investigativ italian “Le lene” ishte st në “Abc-ja e mëngjesit’ me Enkel
8 humbën jetën dhe 20 u plagosën, çfarë ndodhi në Siri? Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ka bërë të ditur lajmin për shpërthimin e një makine-bombë. Sipas njoftimit mësohet se
30-vjeçari kurd i vë flakën vetes para ndërtesës së UNHCR-së Një burrë kurd sirian në të 30-at e tij i vuri zjarrin vetes para selisë së agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashk
Kurdët braktisin qytetet në kufi me Turqinë: Kërcënimi amerikan që detyroi Erdoganin të ndërpriste sulmin Trupat kurde kanë filluar të tërhiqen nga qytetet në kufi me Turqinë pas marrëveshjes për një armëpushim 120 orë të arri
Erdogan kërcënon Kurdët: Do u shtypim kokat po s’u tërhoqën Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan thotë se Turqia do t’jua "shtypë kokat" luftëtarëve kurdë nëse ata nuk tërhiqen nga
Erdogan dorëzohet përballë Trumpit, i ndal sulmet ndaj kurdëve Turqia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë marrë vesh për një armëpushim të menjëhershëm në pjesën veriore të Siris
"Mos bëj të fortin dhe budallain": Letra e Trump ndaj Erdoganit shkakton tërmet diplomatik (FOTO LAJM) Gazetarja amerikane e Fox News, Trish Regan, ka publikuar një letër të cilën Trump ia ka dërguar presidentit turk, Rexhe
Dalin pamjet, momenti kur forcat e Asadit futen në veri: Erdogani kërcënon me përgjigje ushtarake "E kemi marrë vendimin dhe kështu do ta çojmë deri në fund atë siç e planifikuam në fillim". Kështu i është përgjigj
Ushtria e Assad-it shkon në veri, rrezik lufte frontale me Turqinë Ka marrë një kthesë të tmerrshme lufta në Veri-Lindje të Sirisë. Forcat kurde kanë arritur një marrëveshje me regjimin e
Amerikanët kërcënojnë me kundërsulm pas bombardimit nga ushtria turke mbrëmjen e djeshme Akuza dhe paralajmërime. Kjo është ajo që po ndodh pak orë pasi forcat turke bombarduan pozicione pranë forcave speciale
121 të arrestuar në Turqi: Kundështuan në Twitter luftën me kurdët në Siri Turqia vijon për të katërtën ditë operacionin kundër forcave kurde në Siri, ndërsa kjo ka shkaktuar mjaft reagime brenda
Turqia nis sulmin në Siri (VIDEO) Kanë nisur sulmet e ushtrisë turke në veri të Sirisë, në nëj kohë që mediat në vend transmetojnë pamje të asaj që po ndo
Kurdët po bëhen gati për "Luftën e Madhe" me Turqinë në Siri Nga Rainer Hermann*, Turqia nuk është një vend që i lë të shuhen pa vepra konkrete kërcënimet që bën. Dy herë
Kërkohet Gjykatë Speciale për ISIS Administrata e udhëhequr nga kurdët në veri të Sirisë ka bërë thirrje për krijimin e një tribunali ndërkombëtar për t’i
Bosnja do të marrë nga kurdët dy shtetas të saj që luftonin për ISIS Autoritetet në Bosnje e Hercegovinë thonë se do të kthejnë dy persona që kanë luftuar për Shtetin Islamik ndërsa tani po