999 rezultate për

kulturore

Tërmeti i 26 nëntorit, Oliverd Varhelyi: Be do qëndrojë krah Shqipërisë Komisioneri për Zgjerimin në BE Oliver Varhelyi në 1-vjetorin e goditjes nga tërmeti të Shqipërisë, ku 51 persona humbën
Të duart e shtetit apo privatit, si do të përfundojë Butrinti? Ndonëse dokumenti i hartuar nga Fondi Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës i njohur s
Teknologjia Digjitale për Trashëgiminë Kulturore (VIDEO) Trashëgimia kulturore, si aseti më i madh kombëtar, jo vetëm duhet ruajtur por edhe duhet promovuar. Gjithmonë e më shum
Lehtësimi i masave, aktivitete të tjera rifillojnë punën sot Ky muaj i jep dritën jeshile të jeta masave lehtësuese nga koronavirusi të vendosura në muajin mars. Ashtu sikundër m
Anëtarja e Europa Nostra: Teatri nuk është hequr nga lista e monumenteve as sot! Teatri Kombëtar u shemb nga qeveria Rama në një kohë që organizata prestigjioze "Europa Nostra" e kishte marrë në mbrojt
Shembja brutale e Teatrit, Europa Nostra i dërgon letër Bashkimit Europian Europa Nosta i ka dërguar një letër të rëndësishme kryetares së Këshillit të Ministrave të BE-së, Nina Obuljen – Koržine
Aleanca letër ambasadores së SHBA: Na monitoroni, kërkojmë hetim ndërkombëtar Teksa po bëhen gati për protestën në orën 16:30, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka dërguar një letër ambasadores së SHB
Regjisori: Do të kallëzohen penalisht anëtarët e Këshillit Bashkiak që votojnë shembjen e Teatrit Regjisori Kastriot Çipi në një shkrim në rrjetet sociale ka paralajmëruar se nëse Këshilli Bashkiak voton shembjen e Tea
Doris Pack reagon ashpër ndaj Ramës dhe Veliajt për Teatrin: Po shkatërroni trashëgimi kulturore Vendimi i marrë nga Qeveria për t'i dhënë bashkisë truallin e Teatrit Kombëtar, ka bërë që të reagojë edhe Deputetja e P
Anulohen të gjitha ngjarjet kulturore për dy javët në vazhdim Paniku nga përhapja e koronavirusit ka shtyrë Qeverinë e Maqedonisë së Veriut të marrë masa mbrojtëse, ku ndër të tjera
Europa Nostra shpëton Teatrin Kombëtar nga shembja Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri përshëndet vendimin e organizatës Europa Nostra për ta listuar zyrtarisht Tea
"Forbes": Liqeni i Ohrit mrekullia e re e njohur nga UNESCO Revista e njohur amerikane "Forbes" ka publikuar listën e 29 trashëgimive botërore më të reja të cilat janë bërë pjesë e
Bjeshkët e Nëmura - shpalosin magjinë edhe në internet Natyra mahnitëse e Bjekshkëve të Nëmura që ndodhen mes Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi, sapo mori përparësinë e ve
Prej 10 vitesh nuk ka ngrohje në qendrën kulturore të Kumanovës Për më shumë se një dekadë, Qendra kulturore “Trajko Prokopiev” në Kumanovë nuk ka ngrohje. Në periudhën e dimrit nuk ka
RAPORTI/ Turqia po hyn vrullshëm në Shqipëri, Rusia nuk ka asnjë ndikim Fondacioni Konrad Adenauer ka publikuar një raport mbi ndikimet e aktorëve të jashtëm në Ballkanin Perëndimor. Fondacion
Edi Rama i rikthehet Lazaratit, çfarë po ndodh atje (VIDEO) Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot duke ndarë lajmin për nisjen e punimeve për restaurimin e Urës së Kordhocës n
Zbardhet letra nga BE për Ramën, kanë një këshillë për teatrin (FOTO LAJM) Europa Nostra, zëri i trashëgimisë kulturore në 40 vende të Europës i ka shprehur shqetësimin kryeministrit Edi Rama për
Apostolova: Kosova është e pasur me trashëgimi kulturore Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, lansuan sonte në Prizren projektin
Adi Krasta reagon ashpër për Teatrin: Një fyerje e rëndë! Projektligji për Teatrin është në prag të miratimit por mesa duket, njerëzit akoma nuk e pranojnë dot këtë fakt. Kësh
Të hutuar pas Botërorit, Sonila Meço bën thirrje për vigjilencë Ndërkohë që oponioni publik zien nga emocionet për Botërorin gazetarja Sonila Meço rikthen në vëmendje një "problem edhe