999 rezultate për

kultures

Greqia dhe Maqedonia e Veriut demantojnë lajmin: Aleksandëri i Madh nuk lëviz Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe ministrja e Kulturës, Mirsini Zorba e kanë demantuar informatën e publikuar në mediat
20 vite nga Beteja e Jeshkovës, ranë 21 dëshmorë Sot bëhen 20 vite nga Beteja e Jeshkovës si dhe rënies së 21 dëshmorëve të Kombit. Me këtë rast tek varrezat e dëshmo
Kërkohet dorëheqja e një ministri të Zaevit, zbuloni arsyen VMRO-DPMNE i bëri thirrje Ministrit të Kulturës, Asaf Ademi, që të japë dorëheqje, ndërsa Ministria urgjentisht të tërhe
Plas keq grushti, procedohet penalisht ish-zyrtari i Ministrisë së Kulturës Policia e Tiranës ka proceduar penalisht Zamir Sukniqin, ish-Drejtorin e Agjencisë së të Drejtave të Autorit, organizatë
Shkarkohen dy drejtorë në Tetovë Janë shkarkuar dy drejtorë të institucioneve kulturore në Tetovë, ai i Shtëpisë së Kulturës, Haki Fazliu dhe i Galerisë
Tirana hedh kandidaturën për t’u zgjedhur “Kryeqyteti Europian i Kulturës 2024” (FOTO LAJM) Në vitin 2024 Tirana mund të jetë Kryeqyteti Europian i Kulturës. Bashkia e Tiranës ka hedhur kandidaturën për të qenë a
Pas statusit me pullë të kuqe, në rrjet plasin memet për ministren e Kulturës (FOTO LAJM) Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, ka shkaktuar jo pak komente me postimin e fundmit në Twitter. Ndër të tjera ajo
Skandali i Ministrisë së Kulturës, jep tender për një kishë që nuk ekziston (FOTO LAJM) Kisha e Shën Kollit, në fshatin Mesopotam të Delvinës, është monument kulture i kategorisë së parë. Prej 10 vitesh, kjo
Skandali i Ministrisë së Kulturës, jep tender për një kishë që nuk ekziston Kisha e Shën Kollit, në fshatin Mesopotam të Delvinës, është monument kulture i kategorisë së parë. Prej 10 vitesh, kjo
Pas aksidentit flet drejtori i Skenderajt, tregon një të vërtetë të hidhur Sot është aksidentuar Drejtoi i Kulturës në Komunën e Skënderajt, Ramiz Shala, i cili ishte duke e vozitur veturën zyrta
Punëtorët gjejnë një qyp me florinj teksa po prishnin Teatrin (FOTO LAJM) Duket si përrallë, por punonjësit që po merreshin me prishjen e mureve të Teatrit Cressoni në Como të Italisë kanë gjetu
Emërohen 22 drejtorë, përçmohen shqiptarët Janë emëruar drejtorët e 22 institucioneve kombëtare të Republikës së Maqedonisë, informojnë nga Ministria e Kulturës.
Zaev i jep një goditje VMRO-së Branislav Svetozareviç u shkarkua nga posti i drejtorit të Institutit Kombëtar – Muzeu i Luftës Maqedonase për Shtetësi
Qeveria vendos kthimin e eshtrave të artistit të madh Mid’hat Frashërit Qeveria shqiptare ka vendosur që të kthejë në atdhe eshtrat e të madhit Mid’hat Frashërit, patriotit, personalitetit të
Këtë mbrëmje, Skënderaj shkëlqen nga diaspora Ministri i Kulturës së Maqedonisë do të qëndrojë të mërkurën për vizitë në Prishtinë. Ai do të pritet nga homologu i tij
Mësuesi i fizkulturës e detyron të hidhet, nxënësja humb jetën (VIDEO) Nxënësja e një shkolle në Indi, ka humbur jetën pasi arsimtari e ka detyruar të marrë pjesë në ushtrimin e “kërkim-shpët
Kryetari i Bashkisë së Tiranës në Forumin e Tretë Rajonal të të Rinjve në Novi Sad Ndërtimi i Teatrit të ri Kombëtar, rikonstruksioni i Operas, rindërtimi nga e para e Teatrit të Hapur në Parkun e Liqeni
Katër milionë euro nuk dihet me dokumente si u harxhuan në ministri Janë së paku 4 milionë euro për të cilat Ministria e Kulturës nuk është në rregull me letra. Prej tyre, 2.4 milionë janë
Mirush Kabashi nuk tërhiqet: Teatri, Meka e kulturës shqiptare! Artistët nuk kanë ndërmend që të tolerojnë shembjen e Teatrit dhe për këtë organizojnë cdo ditë takime ku aktorët mbajnë
Degjesa per Teatrin/Arkitektët dhe inxhinierët njëzëri: Godina e teatrit duhet te rindertuar Të gjithë arkitektët dhe inxhinierët shprehen njëzëri se godina aktuale e Teatrit Kombëtar duhet të rindertohet për të q