999 rezultate për

kujteses

Ky shqiptar mban rekord: Kujton gjithçka Entela Resuli Idriz Zogaj, shqiptar nga Kosova që jeton në Suedi, prej vitesh merret me sportin e kujtesës, me
A mund të fshihen kujtimet negative? Shkencëtarët kanë gjetur një përgjigje Njerëzit me depresion kanë tendencë të mendojnë dhe të i ri mendojnë gjërat në një mënyrë negative. Depresioni mundet
Gratë të cilat punojnë kanë këtë përfitim tepër të rëndësishëm shëndetësor Te keni një punë me pagë mund të i mbrojë gratë nga humbja e kujtesës kur janë në një moshë më të vjetër, kjo sipas një
Sporti dhe Sigurimi mbyllin me suksese aktivitetin Ditët e Kujtesës Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) me mbështetje nga Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) përmbylli sot edic
Rozmarina lufton sëmundjet mendore dhe përmirëson kujtesën Një grup ekspertësh kanë zbuluar se nuhatja e rozmarinës mund të rrisë kujtesën me 75%. Gjethet e kësaj bime janë përdor
Kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesës A e dinit se kikirikët përmbajnë më shumë antioksidantë se karotat dhe mollët? Kikirikët janë të pasur me kalcium që ndi
Kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesës A e dinit se kikirikët përmbajnë më shumë antioksidantë se karotat dhe mollët? Kikirikët janë të pasur me kalcium që ndi
Zvogëloni kaloritë dhe ulni rrezikun për kancerin e humbjen e kujtesës Ulja e kalorive zvogëlon rrezikun e kancerit dhe të sëmundjes Alzheimer. Dieta me më pak kalori e ngadalëson metabolizmi
Arsyet pse duhet të bëni vrap Vrapimi mund të jetë përgjigja për të vrapuar në kujtesën tuaj pasi kërkimet e reja zbulojnë se forcon sinjale në tru.V
Përdorimi i erëzave mbron trurin nga depresioni dhe humbja e kujtesës Erëzat përdoren jo vetëm për t’i shtuar shije ushqimit, por edhe për vetitë e tyre kuruese. Kur bëhet fjalë për shënd
Ushqimet që parandalojnë humbjen e kujtesës Një regjim i shëndetshëm ushqimor shoqërohet me jo pak përfitime shëndetësore. Nëse keni filluar të përjetoni humbje
Arsyet që shkaktojnë humbjen e kujtesës Të gjithëve na ndodh që në momente të caktuara të harrojmë vendin ku kemi lënë çelësat e shtëpisë, telefonin apo dhe ndo
Dita e Kujtesës, 72 vjet më pas, foto nga tmerri nazist në kampet e Aushvicit (FOTO LAJM) Në 27 janar 1945, u hapën dyert e kampit të përqëndrimit të Auschwitz, për ti treguar të gjithë botës tmerret e Holokaus
Probleme me kujtesën? Kjo bimë rikthen 75 përqind të saj Rozmarina është një bimë që përdoret në kuzhinë. Me kalimin e viteve është vërtetuar se rozmarina mund të përdoret si il
A e dëmton stresi kujtesën? Streset e mëdha mund të shkaktojnë humbje të kujtesës, pasi tjetërsojnë funksionet elektrike të neuroneve, duke bllokuar
Nishani nderon ushtarët britanikë në Ditën e Kujtesës Presidenti i Republikës Bujar Nishani, ishte sot paradite i pranishëm në ceremoninë solemne të Ditës së Kujtesës, ku u p
Njeriu me kujtesën më të fortë në botë (VIDEO) Kampionati Botëror i Kujtesës ka kurorëzuar si fituesin e këtij evenimenti për herë të 8 rradhazi, Dominic O’Brien 59 vj
Shtëpia e cila mund të bëhet e juaja, me një kusht të vogël Një çift i ri në Angli janë në kërkim të një personi të aftë të kujdeset për gjyshen e tyre 93 vjeçare, duke i ofruar ap
Punët që duhet të prisni deri në vitin 2025 për të aplikuar Microsoft në bashkëpunim me The Future Laboratory kanë përpiluar një raport me vende pune që mund të hapen në vitin 2025
Studim/ Vera e kuqe dhe kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesës Sipas studimit më të fundit një përbërës i gjendur tek rrushi i kuq, vera e kuqe, kikirikët dhe te disa manaferra mund t