999 rezultate për

krishtit

Rama reagon pas rritjes së numrit të të prekurve: Ju lutem si Krishtit dhe Muhametit Kryeministri Rama ka bërë një postim të ri në rrjetin social Facebook ku i lutet qytetarëve të rrinë brenda. Ky reagi
5 kuriozitete të çuditshme, por të vërteta për Vitin e Ri Ka disa gjëra të çuditshme, por të vërteta për Vitin e Ri. E dini se? 1) Dëshmitë më të lashta përsa u përket f
Nis mesha e Krishtlindjes në Katedralen Ortodokse "Ngjallja e Krishtit" (FOTO LAJM) Ka nisur mesha e Krishtlindjes në Katedralen Ortodokse “Ngjallja e Krishtit”. Besimtarët ortodoksë janë mbledhur tek
Në Greqi gjendet anija e fundosur nga koha e Jezu Krishtit (FOTO LAJM) Një grup arkeologësh hasën në një anije transporti nga koha e Jezu Krishtit pranë bregdetit të Kefalonisë. Anija quhej "
Besimtarët ortodoksë festojnë sot Pashkët Besimtarët ortodoksë në të gjithë botën kanë kremtuar mesnatën e djeshme Festën e Pashkëve. Kjo festë është kremtuar edh
Besimtarët katolikë kremtojnë Pashkët Me mijëra besimtarë katolikë në mbarë botën festojnë sot Pashkët. Edhe besimtarët katolikë në Shqipëri u mblodhën në Kat
Nesër janë Pashkët por çfarë simbolizojnë vezët e kuqe? Kur i referohemi festës së Pashkëve nuk mund të mos na shkojnë në mendje vezët e kuqe, buka e ëmbël, flaka e shenjtë, dh
Pamjet rrëqethëse, në flakët e "Notre Dame" shfaqet dy herë imazhi i Jezusit (FOTO LAJM) Imazhi i Jezusit, është shfaqur mes flakëve në Katedralen e Notre Dame mbrëmjen e së hënës, kur u përfshi nga flakët. Ky
Figura e Jezusit shfaqet në Itali, gëzohen besimtarët Disa fotografi të çuditshme janë publikuar në internet. Në to vërehet figura e Jezu Krishtit në qiellin e një qyteti ita
Ortodoksët në Maqedoni festojnë Buzmin Besimtarët krishterë ortodoks në Maqedoni nesër festojnë Buzmin, një ditë para festës së madhe Lindjen e Krishtit – Kris
Vigjilja e Pashkës, njihuni me ritet e katolikëve në pritjen e ditës së "Ringjalljes" Pashka është festa më e madhe në kalendarin liturgjik, e ndoshta për këtë arsye, festimet për këtë festë nga besimtarët
Krijohet në një pullë fytyra e Mirtisit, vajzës athinjote të shekullit V para Krishtit Shërbimi shtetëror postar grek, ELTA , ka njoftuar shpërndarjen e një serie të re pullash kushtuar Mirtisit, rindërtimi
Olen Cezari magjeps me violinën e tij, tinguj në statujën e famshme në Rio de Zhaneiro Artisti shqiptar i njohur ndërkombëtarisht Olen Cesari ka publikuar projektin më të ri muzikor të cilin e ka xhiruar në
Urim nga kryetari i Kuvendit, Xhaferi me rastin e Krishtlindjeve Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi me rastin e Lindjes së Krishtit – Krishtlindjes dërgoi ur
Zaev uron Krishtlindjet ortodokse Kryetari i Qeverisë Zoran Zaev, me rastin e festës fetare Krishtlindjes – lindjes së Krishtit, sot dërgoi letër me urim
Papa bën thirrje për paqe në botë "Dëshiroj të ripërtërit thirrjen time për lirim, në mënyrë që për festën e shenjtë të Krishtlindjeve të lirohen të gjith
Zbulohet varri më i lashtë i fiseve Maja (FOTO LAJM) Varri i një “mbreti” të lashtë është gjetur në një nga sitet e qytetit të Majas, Waka në veri të Guatemalës. Analizat
Çifti amerikan zbulon imazhin e Jezu Krishtit në ekon e fëmijës Imagjinoni për një moment sikur po shkoni për të bërë një eko të bebes që ndodhet në trupin tuaj dhe papritmas, bashkë m
Këto kanë ekzistuar shumë kohë para nesh Është një fakt jo shumë i njohur, por disa “shpikje” moderne në fakt u paraqitën shekuj më parë. Të thuash se njerëzit e
A e dini se varri i Jezu Krishtit ruhet nga dy familje myslimane? Vendi më i shenjë i krishtërimit, kisha “Sepulchre” e cila ndodhet në qytetin e vjetër të Jerusalemit, ku mendohet se ki