999 rezultate për

kosovo

Skenderaj dhe Drenasi largojnë produktet serbe Komuna e Mitrovicës, ajo e Vushtrrisë, e Skenderajt dhe e Drenasit kanë zbatuar urgjentisht urdhëresën e Ministrisë së T
De Biasi: Më duket e pabesueshme, lamtumirë miku im Fadil Ngushëllime për vdekjen e Fadil Vokrrit ka shprehur edhe ish-trajneri i Kombëtares, Gianni De Biasi. Ai thotë se ish
Tirana, Prishtina, Durrësi dhe Peja ishin destinacionet e radhës të ICT Awards VI Turi i takimeve të edicionit të gjashtë të ICT Awards vijoi me gjashtë takime në javën e dytë të muajit Mars kur na ndaj
Kosovarët të katërtit në BE, të gatshëm të luftojnë për shtetin e tyre Një sondazh i ri i kryer nga “Gallup” ka radhitur qytetarët e Kosovës në vendin e katërt si të gatshëm për të luftuar pë
Kjo këngë për fëmijët shqiptarë përloti gjithë botën (VIDEO) Në vitin 1999 e tërë Bota ishte solidarizuar me tragjedinë e shqiptarëve të Kosovës. Ishte grupi Kelly Family që bëri
Historianja shqiptare kërkon që Kosova të ndryshojë emrin, kjo është alternativa e saj Historiania shqiptare Elena Kocaqi ka propozuar që Kosovës t’i ndërrohet emri dhe t’i bëhet Dardani. Kocaqi, propozimin
Pasi ta lexoni këtë s'do të shkoni më tek ky vend i njohur në Kosovë Zona përreth fontanës, në “Ulpianë”, është shndërruar në hapësirë ku po raportohen më së shumti për vepra të dyshimta kr
Nikolic compares Kosovo to Crimea Serbian President Tomislav Nikolic said that Serbia will not recognize Kosovo even if it joins the EU. "Serbia will b
Serbia blocked a 75 mln euro investment between Albania and Kosovo A condition imposed by Serbia has blocked the operation of the interconnection line between Albania and Kosovo. Although
Hahn says Kosovo's government is playing games European Enlargement Commissioner, Johannes Hahn, has said that Kosovo's conditions for visa liberalization are clear an
Dacic gets brave and speaks too much: Kosovo is Serbia First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Serbia, Ivica Dacic, said the arrival of Donald Trump in
Kosovo opposition skeptical of supporter's death in custody After Astrit Dehari, a self-determination activist died at the prison of Prizren in unclear circumstances, his party has
7 people arrested in Kosovo for suspicious terrorist activity The Kosovo Police has arrested seven people suspected on terrorism charges. They are from Pristina, Mitrovica and Feriza
Slovakia will recognize Kosovo based on the outcome of dialogue Former Prime Minister of Slovakia Iveta Radicova said that her country will recognize Kosovo based on the outcome of tal
Thaci like Rama, Kosovo won't unite with Albania After his speech in the Parliamentary Assembly of NATO, Kosovo's President, Hashim Thaci commented on his country's rela
Albania, Macedonia and Bosnia are more corrupted than Kosovo Albania, Macedonia and Bosnia and Herzegovina are listed as countries more corrupted than Kosovo. These findings emer
Rama and Vucic talk about Kosovo, Trepca and the US Serbia must recognize Kosovo's independence and it must be done as soon as possible. This is what the Albanian PM, Edi R
Nikolic threatens Albanians from Russia Serbian President, Tomislav Nikolic, said from St. Petersburg, Russia, that relations between Belgrade and Pristina are
Rama and Vucic meet in Belgrade to discuss relations and Kosovo Prime Minister Edi Rama will travel to Serbia tomorrow, where he will take part in the Security Forum, in Belgrade. D
No ultimatum was given to Serbia and Kosovo "For the European Union, the dialogue between Pristina and Belgrade has no connection with ultimatums, but with the impl