999 rezultate për

komuniste

Paloka ironizon Tom Doshin: Qëkur i urren ti komunistët? Demokrati Edi Paloka ka komentuar me anë të një postimi në Facebook reagimin e Tom Doshit per prishjen e shtëpisë së Her
Demokrati shpërthen ndaj PD: Parti e shitur, rikthyet komunistët në qeveri Ish-drejtuesi i Departamentit për të Përndjekurit në PD, Tomor Alizoti me anë të një statusi në Facebook ka shpërthyer n
Zbardhet detajet, si regjimi i Enver Hoxhës vrau 6 mijë shqiptarë Debate të shumta ka lidhje me viktimat e kohës së komunizmit në Shqipëri. Studiusi Kastriot Dërvishi me anë të një st
A e dini se SHBA po planifikonte të shkatërronte Shqipërinë komuniste? A e dini se SHBA kishte plan të zhdukte nga “faqja e dheut” Shqipërinë komuniste? Studiuesi Erald Kapri, pdagog i Ko
Sulmuan Kadarenë, gazetari ironizon Demaliajn, Nanon dhe Palluqin Gazetari dhe publicisti, Çerçiz Loloçi ka postuar një shkrim të tijin në Facebook ku ka ironizuar ata që kanë sulmuar Is
New York Times: Si e futi Shqipëria komuniste Kinën në OKB Para 40-vjetёsh Shqipёria ishte nё qendёr tё vёmendjes botёrore pasi kishte pa
“Historinë e bëjmë ne!” Ja çfarë i bënë komunistët historianit shqiptar Atë Marin Sirdani, i pagëzuar në lindje me emrin Gjeto, lindi në një datë të panjohur në vitin 1885 në Bogë. Ishte v
Si u turturua barbarisht mirditorja e cila sfidoi Enver Hoxhën (FOTO LAJM) Të gjithë jemi njohur me turturat që u bëheshin kundërshtarëve në sistemin komunist të cilin Shqipëria e “gëzoi” për gat
Hoxha: Vetëvendosje me mendësi komuniste Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka reaguar ndaj mesazhit që deputetja Blerta Deliu-Kodra ka marrë nga b
VMRO-DPMNE: Maqedonia nuk duhet të bie në nivelin e Koresë Veriore komuniste Përmes një njoftimi dërguar mediave, VMRO-DPMNE-ja konsideron se Maqedonia është shtet demokratik dhe se askush nuk mund
“Shuhet” Enveri, komunistët marrin vetëm 8 vota në Gjirokastër Partia e Komuniste e Shqipërisë konkurroi me 143 kandidatë në zgjedhjet e 25 qershorit. Siç ishte e pritshme, ajo mori n
Zhbllokohet pas shumë orësh autokolona e ushtrisë shqiptare që u bllokua nga komunistët grekë Mjetet greke njoftuan se u zhbllokua në orët e mbrëmjes kolona ushtarake shqiptare që po udhëtonte drejt Rumanisë për të
“Ke familje komuniste…”, nis gjyqi mes Nishanit dhe ish-zv/kryeministrit Ka nisur seanca gjyqësore në Gjykatën e Durrësit mes presidentit Bujar Nishani dhe ish-zv/kryeministrit Bashkim Kopliku
A e dini se një shqiptar dhe një serb janë pushkatuar të përqafuar?! (FOTO LAJM) Shqiptarët dhe serbët kanë një histori të përgjakshme mes tyre që kur sllavët u dynden në Ballkan dhe synuan detin Adria
32 vite nga vdekja e Enverit, komunistët: Do të hyjmë në zgjedhjet e qershorit! 11 prilli është dita ku komunistët kujtojnë udhëheqësin e tyre, Enver Hoxhën. Ditën e sotme tek varrezat u organizua
Si dukej Tirana komuniste e viteve '70-'80 (FOTO LAJM) Tirana ndryshon gjatë gjithë kohës përsa i përket pamjes arkitekturore dhe jo vetëm. Teknologjia, popullimi, dhe të
KOMPLOTI/ A i vranë mjekët elitën komuniste sovjetike pas Luftës së Dytë Botërore? Në 13 janar të vitit 1953, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste Sovjetike “Pravda”, raportoi një zhvillim shpërthyes: disa
Partia Komuniste në Kinë i shpall "luftë" librave për fëmijë Winnie-the-Pooh, Peppa Pig, Charlie, Fabrika e Çokollatave e shumë të tjera, po e ndjejnë rrezikun në Kinë në mesin e ra
Ufo dhe piramida, ja 17 ndërtesat sovjetike më të veçantat në histori (FOTO LAJM) Vendet komuniste nuk janë inspiruar vetëm nga realizmi socialist, për arkitekturën sovjetike e cila mbahet mend për klas
“Komunistët shkojnë me gratë e njeri- tjetrit”, përplasja e Enverit me Jakovën (FOTO LAJM) “Tuku terrorizoi gjysmë ore plenumin e prillit ’55!”, “Diskutimi i Tuk Jakovës ra si bombë dhe shihnim njëritjetrin…”, “