999 rezultate për

komuniste

Pse u krijua Legaliteti?! *Nga Ekrem Spahiu Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka zanafillen që nga “Triumfi i Legalitet
Murrizi shfryn nga Kuvendi: Komunistët që kanë qeverisur këtë vend e kanë dreqin në bark Deputeti Myslim Murrizi ka mbajtur fjalën e tij në Kuvend ku është shprehur se ligji duhet të vlerësohet dhe se asnjë ko
"Jemi ndarë që në '44 komunistë e ballistë", Alimadhi përjashtohet nga Kuvendi Deputeti Adriatik Alimadhi është përjashtuar nga seanca e sotme plenare nga kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi. Fillim
Porositë e Enverit: Haxhi Lleshi do t'i dërgojë një notë proteste presidentit egjiptian për flotën sovjetike Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të P
"Na spiunuan dhe Sigurimi na rrethoi te Ura e Karmës", dëshmia e ish-diversantit parashutist Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajrakt
Murrizi spiunon kolegët që nuk votuan ligjin "anti-komunistë": Spiunë sigurimi! (FOTO LAJM) Nënkryetari i Kuvendit, Myslim Murrizi ka publikuar listën e deputeteve që kanë votuar pro, kundër dhe ata që nuk kanë m
"Prej 60 vitesh kam plumbin e komunistëve në mushkëri", historia e panjohur e të dënuarit me vdekje Publikohet historia e panjohur e Zef Pren Ndocit me origjinë nga fshati Spaç i Mirditës, familja e të cilit gjatë periud
"Gjyshi im më i pasuri i Kolonjës por komunistët na dogjën", historia tragjike Publikohet historia e panjohur e Nasuf Bej Novoselës, pinjoll i një prej familjeve më të pasura të Kolonjës dhe gjithë J
Dëshmia e vajzës së ish-shefit të Policisë: Si më mbajtën peng komunistët për 24 orë Publikohet historia e panjohur dhe e bujshme e ndodhur në Tiranë në 7 tetorin e vitit 1942, ku gueriljet komuniste të kr
"Si e rrëmbyem unë dhe vëllai im, vajzën 12-vjeçare të shefit të Policisë”, dëshmia e ish-komunistes Publikohet historia e panjohur dhe e bujshme të ndodhur në qytetin e Tiranës në 1942-in, kur gueriljet komuniste kryen a
Llalla: LSDM e Zaevit është e njëjta ajo parti me ideologji dhe veprime si partia komuniste Jugosllave Mjaftoi një postim i një këshilltari deri sot i panjohur dhe aq, në rrjetin social facebook, pra Mane Manojlovski, për t
Mbledhja që "kryqëzoi" anëtaren e Byrosë: “Ç'deshe ti Liri te diplomati sovjetik Publikohet një dokument tipanjohur arkivor nga fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së që bën fjalë mbi një mbledhje të
"Si na persekutuan komunistët", rrëfimi i vajzës së ish-kryeministrit për historinë tragjike të familjes Kjo eshte historia e panjohur e Qazim Koculit me origjinë nga fshati prej nga ajo familje ka trashëguar dhe mbiemrin. Pa
Nexhmije Hoxha varroset në krah të Enverit, mungojnë i biri dhe mikeshat e ngushta (FOTOLAJM) Për tri orë me radhë u zhvilluan dje në Tiranë homazhet për të përcjellë në banesën e fundit Nexhmije Hoxhën, të venë e
Historia e pazbuluar e kryetarit të Bashkisë së Tiranës: U diplomua në Kembrixh, por u burgos nga komunistët Publikohet historia e panjohur e Rexhep Jellës, pinjoll i një prej familjeve autoktone më të njohura tiranase, i cili p
Nexhmije Hoxha rrëfen takimin e parë me Enverin: Ma prezantuan me emrin "Tarrasi" Jeta e Nexhmije Hoxhës, me mbiemrin e vajzërisë Xhuglini, me siguri do të kishte shkuar tërësisht ndryshe nëse nuk do të
"Komunistët e dogjën me vajguri trupin e gjyshit", dëshmia rrëqethëse: Babai 13 vjeç shvarrosi kufomën “Pas këtij momenti, sapo u largua Bardha, në prezencë të gjithë mirditorëve të atyre fshatrave që i kishin sjellë me det
Jeta në diktaturë, fëmijë "të lumtur" në vendet komuniste (FOTO LAJM) Bota e fëmijëve është e bukur sepse fëmijët dinë të gjejnë lumturi nga lodrat më të thjeshta, pavarësisht kushteve të vë
Kush është muzikanti që preu gishtat që të mos i binte kitares për Enver Hoxhën Çfarë s’mund të jepte një i burgosur që e kishte pasion kitarën, të luante një herë me të! Këtë e dinte edhe komanda e b
Domosdoshmëria e Legalitetit Nga Ekrem Spahiu* Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka zanafillen që nga “Triumfi i Legalitet