999 rezultate për

kocijanciq

BE: Qeverinë e re të Kosovës e presin detyra të rëndësishme Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq tha se 6 tetori ishte një ditë e mirë për demokracinë në Kosovë. Në
Koçijançiç nuk do Merkelin dhe Maconin në bisedime duke thënë se mjafton Mogherini Federica Mogherini mbetet e vetmja ndërmjetëse në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. Kështu ka thënë për gazetën
BE ka hallin e taksës, sërish paralajmëron Kosovën Bashkimi Evropian tash e dy muaj është duke bërë presion ndaj Qeverisë “Haradinaj” për heqjen e taksës 100% ndaj mallrav
BE ende lufton që Serbia të përfitojë në Kosovë, kërkon heqjen e taksës Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë – Serbi në vazhdimësi ka kërkuar që të dyja vendet të mos kushtëzoj
BE këmbëngul se dialogu do të udhëhiqet nga Thaçi Akuzat dhe përplasjet ndërmjet Haradinajt dhe partisë së tij, me Mogherinin dhe Bashkimin Evropian nuk kanë të ndalur. I
BE reagon për aksionin e sotëm në veri Zëdhënësja e BE-së Maja Kocijançiq ka reaguar pas zhvillimeve të sotme në veri të Mitrovicës. Zëdhënësja e BE-së Maja
BE-së nuk i pëlqen protesta e Drenicës kundër Vuçiçit Bashkimi Evropian ka reaguar në lidhje me vendimin e autoriteteve të Kosovës për të mos i lejuar presidentit të Serbisë,
Komisioni Evropian zgjedh heshtjen ndaj pyetjes të ndarjes së Kosovës Komisioni Evropian vlerëson se Kosovës dhe Serbisë duhet t'iu jepet hapësirë që të merren vesh për përmbajtjen e marrëve
Haradinaj pasi të kalojë Demarkacionin duhet të themelojë edhe Asociacionin Zyrtarët e Bashkimit Evropian u kanë kërkuar institucioneve të Kosovës që pa vonesa ta themelojnë Asociacionin e komunav
Kocijançiç flet për bisedimet e raundit të fundit të bisedimeve në Brusel Pas një kohë të gjatë të ndërprerjes së dialogut me Serbinë, delegacioni i Kosovës ka vazhduar negociatat. Kryesuesi i d
Kocijançiq: Muajin e ardhshëm fillon zbatimi i Asociacionit Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq, ka thënë se bisedimet në dialogun në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë mbaj
Sot delegacioni i Kosovës diskuton për asociacionin me Gjuriqin Dje ka vazhduar dialogu teknik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në takimin e sotëm janë diskutuar marrëveshjet për lirinë
BE është zemëruar tëpër me Serbinë, ja arsyeja Kundër emërimit të të dënuarit për krime lufte, Vlladimir Llazareviq, në akademinë ushtarake të Serbisë, më në fund ka r
Shkelja e dialogut nga Serbia/ Vjen reagimi i BE-së pas akuzave të Thaçit Bashkimi Evropian shpreh keqardhje për kërkesën e Serbisë që integrimi i personelit serb në gjyqësorin e Kosovës të shty
BE paralajmëron Kosovën: Nuk keni kohë për të humbur Bashkimi Evropian, përmes zëdhënëses Maja Kocijançiq, u bëri thirrje të gjitha partive parlamentare të Kosovës të veproj
Kocijançiq: Pushteti dhe opozita të bashkëpunojnë në Maqedoni Bashkimi Evropian nuk dëshiron që w komentojë akuzat e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) për funksionarë politik partia
Kocijançiq: Treni është çështje e Kosovës dhe duhet të zgjidhet në dialog me Serbinë Zëdhënësja e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Maja Kocijançiq, në një prononcim për Klan Koso
Kocijançiq: Javët në vijim, kyçe për Maqedoninë Brukseli përsëri u ka bërë thirrje liderëve të katër partive më të mëdha në vend, nënshkruese të marrëveshjes së Përzhin
BE-ja kërkon tërheqjen e plotë të faljes nga presidenti Ivanov Edhe Bashkimi Evropian (BE) së fundmi ka kërkuar tërheqjen e amnistisë të cilin kohe me pare presidenti Ivanov e beri nd
Ahtisaari: S’kam ftesë për ndërmjetësim Martti Ahtisaari, ish-kryendërmjetësi ndërkombëtar për statusin e Kosovës, nuk ka marrë kurrfarë ftese për të ndërmjetës