999 rezultate për

kimike

Tragjedi me 27 të vdekur në Turqi Prodhimi i pijeve alkoolike në mënyrë të jashtëligjshme me produkte të dëmshme ka shkaktuar tragjedi në Turqi. Mediat
Bota nuk gjen qetësi, tjetër shpërthim i frikshëm me 6 viktima (FOTO LAJM) Një tjetër shpërthim me 6 viktima të raportuara deri tani ka ndodhur në Wuhan, Liban. Gjashtë vetë humbën jetën nga s
Njësiti për mbrojtje atomike, biologjike dhe kimike po dezinfekton Kumanovën (FOTO LAJM) Kumanova po i ngjason gjithnjë e më tepër filmave të fantashkencës. Sot edhe pjesëtarë të Njësitit për mbrojtje atomike,
"Lufta" kundër koronavirusit, arsyeja kimike pse shkuma e sapunit është vërtetë arma më efektive Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve
Gjendet tek këto kërpudha magjike, trajtimi më i ri për depresionin Një substancë kimike, e gjetur në “kërpurdhat magjike”, e quajtur psilocibinë, mund të jetë trajtimi më i ri për depresi
Ky është helmi që Serbia përdori në zarfet e dërguara me kuti në Kosovë Procesi i verifikimit të zarfeve me vota, të ardhura nga Serbia, është ndërprerë rreth orës 11:00. Kjo pas kundërmimit t
Merr flakë fabrika me lëndë kimike në Francë, alarmohen banorët (VIEO) Një flakë e madhe që ka përfshirë një fabrikë kimike në Rouen, Francë ka bërë që zyrtarët të mbyllin shkollat dhe të dre
Misteri i lumit të "gjakut", thirrje banorëve t'i qëndrojnë larg (FOTO LAJM) Lumi që kalon përmes Melburnit në Australi, kohët e fundit i ka çuditur banorët dhe vëndasit, sepse ai ka marrë një ngjy
I çoi SMS kërcënues kreut të KQZ-së, flet autori: Kam kërcënuar edhe 3 politikanë Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri është marrë në mbrojtje nga Policia dhe Garda, pasi është kër
Aleksandër Çipa: Rama duhet të bëjë një hap si ai për armët kimike Gazetari Aleksandër Çipa i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Tempora” deklaroi se kryeministri Rama për zgjidhjen e k
Helmohen nga substanca kimike 11 nxënës në Bulqizë 11 nxwnws tw njw shkolle nw qytetine Bulqizws janw helmuar dhe mw pas kanw pwrfunduar nw spital. Mwsohet se nxwnwsi
Sa e dëmtoni beben tuaj nëse pini duhan kur jeni shtatzanë Një studim i ri ka zbuluar dëmet e rënda që shkakton duhanpirja tek bebet ende të palindura. Shkencëtarët kanë zbulua
Jepet alarmi, kimikatet tek këta tiganë shkurtojnë pen*sin e meshkujve Të gjithë jemi të vetëdijshëm për problemet që shkaktojnë në shëndet ushqimet e skuqura, por një studim i bërë sëfundmi
Gjermania: Duhet t’i parandalojmë sulmet kimike në Siri Gjermania dhe vendet e tjera duhet të bëjnë gjithçka të mundur për të parandaluar sulmet kimike në Siri, tha ministrja g
Samit në Teheran për Idlibin, SHBA: Ka prova se po përgatiten armët kimike Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se ekzistojnë prova domethënëse që forcat qeveritare siriane po përgatitin armët kimik
Si po na e shesin kancerin me lekë, shifrat tronditëse të hormoneve tek frutat dhe perimet “Të hash apo të mos hash?” Të hash e të vdesësh ngadalë në vuajtje nga kanceri, apo të mos hash e të vdesësh prej anorek
Shpërthen impianti, 19 persona humbin jetën Një shpërthim i regjistruar në një park industrial, në provincën Sichuan të Kinës, ka shkaktuar vdekjen e 19 personave d
Rikthehet hija e sulmeve kimike në Angli Frika e sulmeve kimike është kthyer në Angli, sidomos në qytetin britanik Salisbury, pas një incidenti madhor në zonën W
Vjen kërcënimi: Do t'a sulmojmë sërish ushtrinë e Asadit Franca do të sulmojë sërish regjimin e Asadit nëse ata do të përdorin armë kimike ndaj civilëve. Kështu është shprehur m
Pse milingonat ecin në një kolonë? Milingonat janë shumë insekte sociale, që lulëzojnë në koloni prej miliona individësh, që punojnë si ekip. Aftësitë e