999 rezultate për

kadarese

Skandal në New York, vajza e Kadaresë i heq fjalën ambasadores së Kosovës Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur ndërmjet ambasadores të Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare dhe Konsulles së Kosovës në
Kthehet në muze shtëpia e Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave
Vajza e Ismail Kadaresë uron Libanin pasi votoi kundër Kosovës në Interpol, vjen reagimi i Vlora Çitakut Kosova nuk mundi të bëhej pjesë e Interpolit duke mos marrë votat e nevojshme dhe një ndër shtetet që nuk e mbështetën ë
Shtëpia e Kadaresë dhe Agollit kërkohet për muze, Sadija flet e prekur Bashkia e Tiranës kërkon të kthejë në muze, shtëpitë e dy shkrimtarëve: Ismail Kadaresë dhe Dritëro Agollit. Bëhet fj
Helena rrëfen të pathënat mbi jetën e Ismail Kadaresë Deri dje, nuk ka qenë aq e zakonshme që Helena Kadare të shfaqej jo vetëm pa të shoqin, por pa pasur një arsye konkrete
Kjo është Besiana, vajza e Kadaresë që votoi kundër Trump në OKB (FOTO LAJM) E bija e shkrimtarit të madh Ismail Kadare, Besiana Kadare është ambasadore e Shqipërisë në OKB. Mbrëmë në rezulutën
Liri Lubonja i përgjigjet Kadaresë: E vërteta për lidhjet e Todit me Fatosin Ata dikur kanë qenë miq shtëpie. Ndanin mendime, shkëmbenin dorëshkrime, libra… Miqësi që vazhdoi edhe pas rënies së sis
Publikohen fotot e rralla të Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) I veshur me një kostum të bardhë, pantallona të shkurtra dhe bluzë, djaloshi që nuk duhet të jetë më shumë se 4 vjeç she
Sulmuan Kadarenë, gazetari ironizon Demaliajn, Nanon dhe Palluqin Gazetari dhe publicisti, Çerçiz Loloçi ka postuar një shkrim të tijin në Facebook ku ka ironizuar ata që kanë sulmuar Is
Rrëfimi i pazakontë i Kadaresë: Pse denoncova motrën tek Enver Hoxha Letra e Kadaresë për Enver Hoxhën është një ndër letrat më të komentuara në media. Kjo letër e shkruar rreth 40 vite më
Flet "Kakuja", motra e Kadaresë: Si e sajoi Ismaili sëmundjen time mendore “Ismaili nuk kishte mënyrë tjetër të më mbronte, përveçse duke sajuar historinë e sëmundjes mendore”. Kështu është s
Si motra e Kadaresë ofendonte Enverin: Veprat e tij janë për h*le Kadrie Kadare apo Kakuja ishte një ndër “shtrigat” e sistemit Komunist pasi shante dhe përcmonte diktatorin Enver Hoxha.
Zbulohet letra e Kadaresë ndaj Enver Hoxhës: Motra ime, manjake depresive... (FOTO LAJM) Një letër prej 12 faqesh e shkrimtarit Ismail Kadare, i cili i drejtohej Enver Hoxhës në prill të vitit 1980, është publ
Film për Shqipërinë me skenar të Kadaresë, regjisori rus: Historia e një vajze ruse… Në “KAPITAL” të gazetarit Aleksandër Furxhi është ai që njihet dhe konsiderohet si regjisori më i mirë i kinemasë ruse t
Myftaraj i përgjigjet Kadaresë: Ti i gjunjëzohesh Vlahutinit, unë hebrenjve duke kërkuar falje për veprën tënde Kastriot Myftaraj i është përgjigjur para pak minutash nëpërmjet një shkrimi në Citynews shkrimtarit Ismail Kadare në li
Ish-kryehetuesi kundër Lubonjës: Ja si qëndron e vërteta e akuzave për Kadarenë Vetë Enver Hoxha do të urdhëronte arrestimin e Ismail Kadaresë dhe po vetë Enver Hoxha do të urdhëronte anulimin e tij.
Sigurimi do ta eleminonte Ismail Kadarenë si mbështetës të Mehmet Shehut? Ndiqej Kadare nga Sigurimi i Shtetit, apo ishte bashkëpunëtor me të? A e ka glorifikuar figurën e Enver Hoxhës? Përse ek
Ish kreu i hetuesisë: Enver Hoxha urdhëroi arrestimin e Kadaresë me akuzën e komplotit Ndiqej Kadare nga Sigurimi i Shtetit, apo ishte bashkëpunëtor me të? A e ka glorifikuar figurën e Enver Hoxhës? Përse
“Rivaliteti mes Kadaresë e Dritëroit nxitej nga politika" Çfarë ndryshoi te Dritëroi pas viteve ’90? Mënyrën e komunikimit me njerëzit, botëkuptimin për jetën, ai e ruajti edhe p
Vajza e Kadaresë ambasadore në OKB Komisioni i Jashtëm ka miratuar ditën e sotme kandidaturën e Besiana Kadaresë, si ambasadore e Shqipërisë në OKB. Be