999 rezultate për

kadare

Shkrimtarja amerikane i thur "elozhe" Kadaresë: Je ikonë letrare ndërkombëtare Një prani e ndritshme letrare që ka prodhuar punë bindëse për mbi 50 vite, autori shqiptar, Ismail Kadare kremtohet si n
Ismail Kadare shkrimtari më i mirë në botë, fiton çmimin "Neustadt" Ismail Kadare është shpallur fituesi i 26-të i çmimit Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, që njihet edhe si Nobeli Ameri
Si e kujton Kadare takimin me Handke që mbështeti Millosheviçin farë mund të nxisë një prej shkrimtarëve më me influencë në botë, që shtrin rrënjët e penës së tij krahas romaneve, në t
Kandidat për "Nobel", si e priti Kadareja shpalljen e fituesve (FOTO LAJM) Ismail Kadare ka vijuar rutinën e tij të përditshme duke pirë kafe pranë Parkut të Liqenit me botuesin dhe mikun e tij B
Ndiqni LIVE ceremoninë e çmimeve Nobel, a do të fitojë Kadare? Sot do të jepen dy çmime Nobel në letërsi, ndikuar nga skandali seksual që shtyu me një vit ceremoninë e 2018-s. Ndër
Arsyeja pse Kadare nuk po reagon fare për prishjen e Teatrit (FOTO LAJM) Nga Altin Hoxha Prej disa muajsh po zhvillohet protesta e artistëve në mbrojtje të Teatrit Kombëtar nga prishj
Intervista/ Kadare rrëfen detaje, jeta studentore në Rusi dhe Helena Shkrimtari i madh Ismail Kadare vjen me një rrëfim ndryshe. I kursyer në intervista për mediat, Kadare nuk mund t’i thos
Ndërsa te parlamenti protestohet, Kadare shëtitje nga liqeni dhe rrethohet nga qytetarët Ndërsa te parlamenti protestohet, Kadare shëtitje nga liqeni dhe rrethohet nga qytetarët Në një kohë që opozita prote
Skandal në New York, vajza e Kadaresë i heq fjalën ambasadores së Kosovës Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur ndërmjet ambasadores të Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare dhe Konsulles së Kosovës në
Kthehet në muze shtëpia e Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave
Vajza e Ismail Kadaresë uron Libanin pasi votoi kundër Kosovës në Interpol, vjen reagimi i Vlora Çitakut Kosova nuk mundi të bëhej pjesë e Interpolit duke mos marrë votat e nevojshme dhe një ndër shtetet që nuk e mbështetën ë
"Na e sugjeroi Kadare" si u njoh Rama me ministrin e ri të Brendshëm Pas dorëheqjes së Fatmir Xhafajt, postin e tij do ta marrë Sandër Lleshi. Këtë njoftim e ka bërë vetë kryeministri R
Ismail Kadare fut në sherr mamatë e Viola Spiros dhe Oriola Marashit (FOTO LAJM) Tashmë prej disa ditësh në rrjet ka shpërthyer një debat i madh për shkak të një poezie që mamaja e modeles së njohur Or
Isamil Kadare reagon për herë të parë ndaj shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi Shkrimtari i madh Ismail Kadare është përfshirë në debatin nëse duhet që Kosova dhe Serbia të shkëmbejnë territore..
Ismail Kadare dërgon telegram për vdekjen e Adem Demaçit Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, dhe bashkëshortja e tij, Helena, i kanë shprehur ngushëllimet familjes Demaçi
"Provokacija" nga SHBA, Shaqiri dhe Kadare përshëndetje të veçantë (FOTO LAJM) Simboli i "shqiponjës" me anë të duarëve po kthehet në një formë identiteti për shqipatërët. Ky simbol tashmë është
Për herë të parë, Kadare flet për nënën dhe dëshirën për t'u martuar që 12-vjeç Janë thuajse të pangjashme ato raste, kur një shkrimtar flet pa dorashka për nënën e vet. Jemi mësuar zakonisht me fi
Teatri i ri, Artan Imami: S’më zë gjumi që do bëhet një teatër i ri modern, ja ç’na tha Ismail Kadare në ‘88 Aktori i njohur Artan Imami thekson se Tiranës i nevojitet një teatër i rid he modern, pasi kushtet aktuale janë skandal
Ngjashmëri e pabesueshme, kush është aktori që do të luajë Kadarenë (FOTO LAJM) Së shpejti do të kemi një film për shkrimtarin e njohur shqiptar Ismail Kadare. Një film me metrazh të shkurtër do të
Haradinaj uron Kadarenë: Vepra juaj madhore do t’i mbijetojë shekujt Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë një dedikim të veçantë për shkrimtarin e njohur Ismail Kadare me rasti