999 rezultate për

kadare

Rama thumbon opozitën: Nuk jam i sigurt se ky agresion është diçka e mirë Kreu i qeverisë Edi Rama ka zgjedhur sot të thumbojë opozitën me fjalët e të madhit Ismail Kadare, për akuzat e bëra si
Ismail Kadare do të nderohet me Çmimin Ndërkombëtar "Neustadt" për Letërsinë Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar në facebook se do të nderojë shkrimtarin Ismail Kadare me çmimin ndërkombëtar
"Të shkojnë në hale të gomerëve!", urdhëri i Enverit për të arrestuar Kadarenë I tronditur nga gjithë sa kishte ndodhur një vit më parë, Enver Hoxha donte t’i shkonte deri në fund “shpartallimit” të
"Arratisja" e Kadaresë, ish-kryehetuesi rrëfen përndjekjen e shkrimtarit dhe përplasjen me Ramiz Alinë Kërkesa e Ismail Kadaresë për azil politik në Francë ishte një tronditje e thellë për regjimin komunist, i cili ishte në
Zbardhet biseda me Ramizin ditën kur Kadare u arratis në 1990, porosia që i dha Ismail Kadare i kishte shpëtuar përkohësisht fushatës kundër tij. Kishte qenë vetë Enver Hoxha që e kishte shpëtuar në m
Ish-kryehetuesi rrëfen gjyqin në Lidhjen e Shkrimtarëve për Kadarenë: Pse erdhi Nexhmija dhe Ramizi Edhe pse fushata kundër Ismail Kadaresë nuk u mbyll sipas skenarit të thurur nga autorët, pra, me arrestimin e tij, ajo
"Dy akuzat në '80 për motrën dhe takimin me Camajn', rrëfimi i ish-kryehetuesit për Kadarenë Sot, të gjitha faktet janë të mjaftueshme për të vërtetuar se shkrimtari Ismail Kadare ka qenë nën ndjekjen e Sigurimit
"Ky s'duhet lënë të livadhisë", tentativa e dytë në 1983 për arrestimin e Kadaresë Pas raportit të kreut të Hetuesisë së Përgjithshme, Qemal Lame, Enver Hoxha urdhëroi që arrestimi i shkrimtarit Ismail K
"Kadaresë i ishte përgatitur arkivoli", zbardhet ditari i ish-kreut të Hetuesisë I privilegjuar apo i ndjekur nga regjimi?! Kjo është pyetja që ngrihet prej 30 vitesh rreth figurës së shkrimtarit Ismai
Vajza e shkrimtarit Ismail Kadare zgjidhet zv/presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB Besiana Kadare, e bija e shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare ka njoftuar se është emëruar zëvendës presidente n
Kadare: S’ka zgjidhje të problemeve në Ballkan pa u zgjidhur çështja shqiptaro-serbe Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare, ka deklaruar se “nuk do të ketë paqe në Ballkan nëse nuk ka zgjidhje të prob
"Ndahet nga jeta Ismail Kadare", reagon ministrja e Kulturës (FOTO LAJM) Një postim i rremë ka qarkulluar në rrjetet sociale ku thuhet se Ismail Kadare ka ndërruar jetë. Ky lajm, është përha
"Punë e madhe se ikin 1 mijë vagabondë në Greqi", Nexhmija rrëfen debatin mes Ramiz Alisë, Kadaresë e Berishës Rendi socialist po jepte shpirt. Hyrja e shqiptarëve nëpër ambasada, eksodet masive drejt Italisë dhe më pas Lëvizja stu
Akademia e Shkencave propozon Kasdarenë për çmimin "Nobel" Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadar
Ismail Kadare feston sot 84 vjetorin e lindjes “Kur në letra të ndryshme (anketa, kërkesë për vizë etj.) shënoj datën e lindjes, 28 janar 1936, vetëtimthi më shkon nëp
Histori tronditëse, si u rrezikua Ismail Kadare nga Banda e Lushnjës Pas vrasjes së Taullaut, banda e Lushnjes, ishte e vendosur të hakmerrej deri në fund ndaj çdo punonjësi të shtetit që u
Vlerësimi me titullin e lartë nga Macron i Kadaresë, reagon Ilir Meta Ilir Meta ka reaguar pas lajmit se shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare ishte dekoruar nga presidenti i Francës,
Kadare vlerësohet me titullin më të lartë nga Macron: Oficer i Madh i Legjionit të Nderit Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë sht
Studentët e Filologjikut: “Lahuta e Malcis” është shkruar nga Ismail Kadare Pak ditë pas përfundimit të eventit më të rëndësishëm të Librit në Shqipëri, Panairit “Tirana 2019”, të rinjtë shqiptarë
Librat që Ismail Kadare rekomandon t’i lexoni patjetër "The Week" publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë të cilët duk