999 rezultate për

jugosllavi

Ali Ahmeti: Jugosllavia, eksperimentet e para i bënte me shqiptarët e Maqedonisë 40 vite të aktivitetit të tij politik, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti i zbërthen në një intervi
Kroacia arreston tetë serbë për krime lufte në ish-Jugosllavi Policia kroate ka arrestuar sot tetë të dyshuar në zonën e rajonit të Vukovarit, për krime lufte gjatë vitit 1991 në Ovç
Dëshmia e 109 vjeçarit ish- diversant: Misionet tona sekrete në Shqipëri nga Italia e Jugosllavia Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajrakt
Dëshmia e 109-vjeçarit nga Shkodra: Si u hodha dy herë me parashutë nga CIA Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajrakt
Raporti sekret i FBI: Tito u zhduk në vitin 1937 dhe Jugosllavia u drejtua nga një agjent rus Josip Broz, i njohur kryesisht me nofkën e luftës, Tito, ishte pa dyshim një nga revolucionarët më të suksesshëm të shek
Koha kur Prishtina ishte e para me shikueshmëri në ish-Jugosllavi, e la prapa me Crvena Zvezdën e Vardarin e Shkupit (FOTO LAJM) Klubi më i madh në Kosovë, FC Prishtina ka shkruar histori edhe në ligën federative të ish-Jugosllavisë. Skuadra “bar
Kurti i prerë: Minishengeni Ballkanik është Jugosllavia e katërt Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Minishengeni Ballkanik është Jugosllavia e katërt dhe në interes të Rusi
INTERVISTA/ Berisha: Rama dhe Thaçi po tradhtojnë Kosovën, mini-shengeni një Jugosllavi e re Ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha në një intervistë të dhënë për “Abc News” me gazetaren Linda Karadaku ka kome
"Drejtësia e nevojshme pas luftërave në ish-Jugosllavi" Zbardhja e drejtësisë po konsiderohet e nevojshme në transicionin pas luftërave në ish-Jugosllavi për të zbuluar të vërt
Mustafa i përgjigjet Ramës: Nuk ia dëshiroj askujt të përjetojë sërish Jugosllavinë- Lideri i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se nuk dëshiron ta shohë më askënd duke përjetuar edhe një herë Jugosllavinë. Ai
Rama ironizon termin "minishengen": S'ka si të jetë kështu, jam 198 cm i gjatë Gjatë konferencës së përbashkët, kryeministri Edi Rama u shorehg se nuk është aspak dakord që e gjithë kjo lëvizje të qu
Berisha zbulon "pazarin" mes Ramës e Vuçiç: Injoroi Kosovën për hapjen e negociatave "Burime shume te sigurta dipllomatike kane informuar se serbomadhi Vuçiç ne Nish kishte rene dakord me Zografin Bis per
Albin Kurti: Kosova dhe Shqipëria duhet të bëhen si dy Gjermanitë "Nuk duhet ta lejojmë Jugosllavinë e katërt" Kështu është shprehur kreu i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ndërsa py
Gjenerali gjerman: E duam ushtrinë në "top formë", siç ishte kur bombarduam Jugosllavinë Gjenerali i Ushtrisë Gjermane, Johen Bot, në një intervistë për gazetën Bild, ka thënë se nuk është i kënaqur me gjendje
32 vite më parë, kur Fadil Vokrri luantë kundër Anglisë (VIDEO) Në stadiumin e Crvena Zvezdas në Beograd, më 11 nëntor të vitit 1987, Fadil Vokrri e kishte zhvilluar ndeshjen e tij të
Talat Xhaferri emocionohet pasi burri me qeleshe nxorri hartën e Shqipërisë etnike (VIDEO) Talat Xhaferi kryeparlamentari i Maqedonisë veriore u emocionua fortë kur plaku i shpalosi hartën e Shqipërisë etnike.
Si i tmerronte NATO ushtarët serbë në Kosovë (VIDEO) Gjatë bombardimeve të NATO-s kundër mejeteve dhe zonave ushtarake të ish Jugosllavisë prej marsit deri në qershor të vit
Vuçiç: Shqiptarët pa biseduar me ne, kurrë nuk arrijnë diçka Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha sot se “agresioni i NATO-s kundër RF të Jugosllavisë nuk solli në Kosovë paqe, as s
CIA dhe gjermanët planifikuan ndarjen e Jugosllavisë, ku mbeteshin Preshave dhe Kosova Sekretari i CIA-s e kishte identifikuar si “konfidencial” dokumentin e shkruar në Mynih në vitin 1977, pas një takimi t
Kaq vite do i duhen Kosovës të paguaj borxhet e trashëguara nga ish-Jugosllavia Kosova do t’i paguajë këstet e kredive Bankës Botërore deri në vitin 2031. Shuma e pagesës është rreth 19 milionë euro n