999 rezultate për

jugosllave

Momente kur serbët u gjunjëzuan ndaj gjermanëve (VIDEO) Këto janë pamje reale filmike të pushtimit të Mbreterisë Jugosllave nga ushtria gjermane në vitin 1941. Gjunjëzimi i
Greqia i vendos kusht të sajin Maqedonisë për hapjen e negociatave Parakushtë për zgjidhjen e çështjes së emrit është që ish Republika Jugosllave e Maqedonisë të pranojë detyrimin për të
Çdo ngjasë me Jugosllavinë? Pyetja e Enverit që alarmoi ushtrinë ǒdo ngjasë në Jugosllavi pas Titos?!” Një pyetje e tillë që hodh publikisht nga ish-diktatori Enver Hoxha e fushën e ng
Baza sekrete e Gjadrit, prita e parë kundër avionëve jugosllavë Duke iu referuar dokumenteve ekzistuese, nga mesi i viteve ’60-të, për të përballuar më mirë shkeljet ajrore që vinin në
Familja me tre të vrarë në ish-Armatën Jugosllave Familja Hajrizi, nga Kotorri i Skenderajt, mbase është familja me më së shumti dëshmorë në rajonin e Drenicës pas familj
ANALIZË/ Kosova, Katalonja, fantazma jugosllave dhe e drejta ndërkombëtare Nga Dr.Erjon Muharremaj Zhvillimet e fundit pas referendumit të Katalonjës kanë rindezur pretendimet serbe mbi
Njihni UDBA-n dhe operacionet e saj të errëta UDB-ja është ndoshta agjencia më pak e njohur e spiunazhit e Luftës sëe Ftohtë. Ajo mbetet influente, pavarësisht shpërb
Ish-gjenerali kroat: Jugosllavët shkaktuan zjarret masive, ata na urrejnë Ndonëse kompetentët kanë deklaruar se shkaqet e zjarreve duhet të analizohen, shumë qytetarë të Kroacisë janë të bindur
Gjermania njeh zgjedhjen e Xhaferit, kërkon krijimin e qeverisë Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel e ka cilësuar si të papranueshme dhunën ndaj Kuvendit të Maqedonisë dhe
Rama, "llogari" Berlinit për Kosovën: Pse me pasaporta jugosllave lëvizej lirshëm dhe tani jo? Kryeministri Edi Rama shfrytëzoi pjesëmarrjen në një forum në Berlin për të folur për marrëdhënien Kosovë-Serbi si edhe
Ish-gjenerali i Armatës Jugosllave: Policia të marrë masat kundër planeve të Serbisë Ish-gjenerali i Armatës Jugosllave, Ramadan Qehaja, vlerëson se planet e mirëpërgatitura të Serbisë janë në funksion të
ANALIZË/ Jugosllavët frymëzuan pushkatimin e ballistëve në Lushnje. Dekorimi nga Nishani, i drejtë Dekorimi i disa figurave nacionaliste të Luftës së Dytë Botërore nga Presidenti Bujar Nishani ka rikthyer debatin e hers
Gjykata gjermane dënon me burg të përjetshëm dy ish-spiunë jugosllavë Gjykata gjrmane ka dhënë masën e dënimit me burgim të përjetshëm për dy ish-shefat e inteligjencës jugosllave. Ata a
Veseli: Pavarësia e Malit të Zi i ka hapur rrugë Kosovës Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëkohësisht edhe kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar Malin
Thaçi: Të rinjtë tanë u vranë pabesisht Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se sot kujtohen të rinjtë e vrarë në armatën jugosllave,
Ja si u bë shpërngulja e shqiptarëve nga Jugosllavia e Greqia drejt Turqisë Sot behën 93 vjet nga marrëveshja turko-greke për shkëmbimin e popullatës e cila u nënshkrua në Lozanë të Zvicrës. Më
Nacionalizmi serb nga “Nacertanije” te Mbretëria Jugosllave Leksionet 13 dhe 14 lidhen me dy tema të ngjashme – nacionalizmi Grek dhe ai Serb – dhe janë renditur në një mënyrë të t
Haga liron kriminelin serb, vuan nga kanceri Gjykata e Hagës do ta lerë të lirë gjeneralin serb, Vladimir Lazarevic, bën të ditur gazeta "Veçernje Novosti". Ish gje
Fantazma e Mehmet Shehut në ambasadën jugosllave Pas demonstratave studentore të Universitetit të Prishtinës në mars 1981 dhe më pas, në prill, përhapur në të gjithë kra
‘Çakejtë’ serb pretendojnë pafajësinë për masakrat në Kosovë Dymbëdhjetë ish-anëtarë të Skuadrës 177 të Ushtrisë Jugosllave të Ndërhyrjes, të cilët po gjykohen për torturë dhe grabi