999 rezultate për

jugosllave

Dëshmitarët shqiptarë rrëfejnë masakrat e kriminelëve serbë Sokol Morina kaloi një natë të gjatë dhe pa gjumë më 24 mars 1999, ditën kur NATO-ja filloi fushatën e saj të sulmeve aj
Kapen armë jugosllave në këtë qytet të Kosovës Policia e Kosovës gjatë një bastisje në Shtupel të Klinës ka gjetur dhe konfiskuar disa pushkë automatike, revole dhe fi
Gruaja e diktatorit mbron burrin e saj: Nuk e shiti Kosovën te jugosllavët Gruaja e diktatorit tё tmerrshёm qё robёroi shqiptarёt pёr dhjetra vite nexhmije hox
Momente kur serbët u gjunjëzuan ndaj gjermanëve (VIDEO) Këto janë pamje reale filmike të pushtimit të Mbreterisë Jugosllave nga ushtria gjermane në vitin 1941. Gjunjëzimi i
Greqia i vendos kusht të sajin Maqedonisë për hapjen e negociatave Parakushtë për zgjidhjen e çështjes së emrit është që ish Republika Jugosllave e Maqedonisë të pranojë detyrimin për të
Çdo ngjasë me Jugosllavinë? Pyetja e Enverit që alarmoi ushtrinë ǒdo ngjasë në Jugosllavi pas Titos?!” Një pyetje e tillë që hodh publikisht nga ish-diktatori Enver Hoxha e fushën e ng
Baza sekrete e Gjadrit, prita e parë kundër avionëve jugosllavë Duke iu referuar dokumenteve ekzistuese, nga mesi i viteve ’60-të, për të përballuar më mirë shkeljet ajrore që vinin në
Familja me tre të vrarë në ish-Armatën Jugosllave Familja Hajrizi, nga Kotorri i Skenderajt, mbase është familja me më së shumti dëshmorë në rajonin e Drenicës pas familj
ANALIZË/ Kosova, Katalonja, fantazma jugosllave dhe e drejta ndërkombëtare Nga Dr.Erjon Muharremaj Zhvillimet e fundit pas referendumit të Katalonjës kanë rindezur pretendimet serbe mbi
Njihni UDBA-n dhe operacionet e saj të errëta UDB-ja është ndoshta agjencia më pak e njohur e spiunazhit e Luftës sëe Ftohtë. Ajo mbetet influente, pavarësisht shpërb
Ish-gjenerali kroat: Jugosllavët shkaktuan zjarret masive, ata na urrejnë Ndonëse kompetentët kanë deklaruar se shkaqet e zjarreve duhet të analizohen, shumë qytetarë të Kroacisë janë të bindur
Gjermania njeh zgjedhjen e Xhaferit, kërkon krijimin e qeverisë Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel e ka cilësuar si të papranueshme dhunën ndaj Kuvendit të Maqedonisë dhe
Rama, "llogari" Berlinit për Kosovën: Pse me pasaporta jugosllave lëvizej lirshëm dhe tani jo? Kryeministri Edi Rama shfrytëzoi pjesëmarrjen në një forum në Berlin për të folur për marrëdhënien Kosovë-Serbi si edhe
Ish-gjenerali i Armatës Jugosllave: Policia të marrë masat kundër planeve të Serbisë Ish-gjenerali i Armatës Jugosllave, Ramadan Qehaja, vlerëson se planet e mirëpërgatitura të Serbisë janë në funksion të
ANALIZË/ Jugosllavët frymëzuan pushkatimin e ballistëve në Lushnje. Dekorimi nga Nishani, i drejtë Dekorimi i disa figurave nacionaliste të Luftës së Dytë Botërore nga Presidenti Bujar Nishani ka rikthyer debatin e hers
Gjykata gjermane dënon me burg të përjetshëm dy ish-spiunë jugosllavë Gjykata gjrmane ka dhënë masën e dënimit me burgim të përjetshëm për dy ish-shefat e inteligjencës jugosllave. Ata a
Veseli: Pavarësia e Malit të Zi i ka hapur rrugë Kosovës Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëkohësisht edhe kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar Malin
Thaçi: Të rinjtë tanë u vranë pabesisht Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se sot kujtohen të rinjtë e vrarë në armatën jugosllave,
Ja si u bë shpërngulja e shqiptarëve nga Jugosllavia e Greqia drejt Turqisë Sot behën 93 vjet nga marrëveshja turko-greke për shkëmbimin e popullatës e cila u nënshkrua në Lozanë të Zvicrës. Më
Nacionalizmi serb nga “Nacertanije” te Mbretëria Jugosllave Leksionet 13 dhe 14 lidhen me dy tema të ngjashme – nacionalizmi Grek dhe ai Serb – dhe janë renditur në një mënyrë të t