999 rezultate për

instat

Punojnë por sërish në mjerim: INSTAT zbulon shifrat e dhimbshme të Shqipërisë Nga mbi 1,1 milionë të punësuar që u raportuan si të punësuar nga INSTAT në tremujorin e dytë të vitit 2019, vetëm 4.4%
Premtoi zero ndërtime, Veliaj e kthen Tiranën në "kantierin" e vendit Bumi i ndërtimeve të reja do të vazhdojë me trend në rrijte edhe përgjatë viteve të ardhshme dhe Tirana, kryeson si “kan
INSTAT/ Shëndeti mendor i shqiptarëve sa vjen e përkeqësohet Sëmundjet e shëndetit mendor po njohin përhapje më të madhe në popullatë së fundit. Por për të përballuar të sëmurët e p
Statistika të frikshme të aksidenteve rrugore në shqipëri, çdo dy ditë vdes një person Gjatë muajve të verës, nisur edhe nga shtimi i mjeteve në qarkullim, shtohen edhe aksidentet automobilistike. Për këtë a
Tumori "vrasësi" i pamëshirshëm i shqiptarëve Tumori vijon të mbetet “vrasësi” më i pamëshirshëm. INSTAT ka publikuar të dhënat për vitin 2018, ku shihet një rritje m
INSTAT: Miratohen 245 leje ndërtimi, shumica për hotele dhe apartamente Referuar lejeve të ndërtimit, bumi i ndërtimeve pritet të vazhdojnë me hapa galopante edhe gjatë muajve në vijim. Sip
INSTAT: Sa shqiptarë kanë emigruar në 8 vitet e fundit (FOTOM LAJM) Që nga viti 2011, janë 356 mijë shqiptarë që kanë zgjedhur të largohen nga vendi për arsye emigrimi, çka është e barabar
Shokon INSTAT: 1 në 2 gra në Shqipëri dhunohet Instat ka publikuar së fundmi të dhëna të cilat tregojnë se 1 në 2 gra dhunohet. Nga të dhënat rezulton se pjesa dërmues
Të moshuarit që studiojnë akoma, 3.5% e 55-64 vjeçarëve pjesëmarrës në arsim Astriti, edhe pse ka dalë në pension vijon ta ushtrojë profesionin e ekonomistit. Ai ishte mësuar që të mbante llogaritë
Rritet me 33 për qind numri i personave që heqin dorë nga shtetësia shqiptare Vitet e fundit është konstatuar një rigjallërim i ciklit të emigracionit në vend. Sipas të dhënave që janë bërë publ
Pa shpresë, pa punë dhe para: Shqiptarët dynden të largohen nga vendi Vitet e fundit është konstatuar një rigjallërim i ciklit të emigracionit në vend. Sipas të dhënave që janë bërë publ
Shqipëria po tkurret dhe po plaket, çfarë po ndodh me popullsinë Paraditen e djeshme, kur INSTAT publikoi materialin “Shqipëria në Shifra”, një media qendrore italiane “La Repubblica”,
Vila e pallate, shqiptarët i harxhojnë paratë për tulla e llaç Edhe pse kanë kaluar më shumë se 20 vjet nga fillimi i tranzicionit, që u shoqërua me një zhvendosje masive të popullsis
INSTAT: 93% e shqiptarëve jetuan me 4 euro në ditë në vitin 2016 Vit për vit, Shqipëria po bën hapa të shpejtë në hendekun e pabarazisë, ku të pasurit bëhen më të pasur dhe të varfrit m
INSTAT: 80% e rritjes së çmimeve në tetor erdhi nga shtrenjtimi i ushqimeve Inflacioni në muajin tetor pësoi një rritje të lehtë duke u ngjitur në nivelin e 1.9 për qind, ku 1,5 për qind ose 80 pë
INSTAT: Sektori i “Call Center” fillon rënien Sektori i call center vitet e fundit u kthye në një nga punëdhënësit më të mëdhenj në vend, teksa ai punësoi mbi 25 mijë
INSTAT: Në 2016-n, 100 mijë ton më pak mbetje të menaxhuara Shqiptarët kanë prodhuar më pak mbetje të ngurta urbane gjatë 2016-s. Instituti i Statistikave raportoi se në total janë
INSTAT zhvillon anketën e kënaqësisë me punonjësit, 90% të pakënaqur me pagat INSTAT për herë të parë realizoi gjatë vitit 2016, Anketën e Kënaqësisë së Punonjësve. Burimet zyrtare të institucionit
Shqiptarët të fiksuar pas "Gabit", thyen rekorde fitimesh në Shqipëri Si kërpudhat pas shiut, dyqanet e rrobave të përdorura po lulëzojnë në Tiranë prej disa kohësh. Të dhënat e INSTAT tr
Shqiptarët po vrasin veten! Vetëvrasjet 3 herë më të larta se vrasjet Opinioni publik në vendin tonë është mësuar të konsiderojë vdekje nga vrasjet rastet kur personat marrin jetën e njëri-