999 rezultate për

hulumtim

Ushqimi i duhur për shtatzënat Ushqyerja me vaj peshku gjatë shtatzënisë mund të parandalojë zhvillimin e obezitetit tek fëmijët pasardhës. Ky hulum
Kush pikëllohet më shumë për dashurinë e humbur, femrat apo meshkujt? Jeta dashurore është burimi më i madh i anksiozitetit dhe i ndjenjës së pikëllimit, ka zbuluar një hulumtim i ri, i cili
Çokollata e zezë mund ta ulë stresin, inflamacionin dhe ta përmirësojë memorien Konsumimi i çokollatës së zezë i ka disa përfitime për funksionimin e trurit, duke e përfshirë zvogëlimin e niveleve të
Çështja e Kosovës, me rëndësi vetëm për 4 për qind të serbëve Katër për qind e qytetarëve të Serbisë e mendojnë Kosovën çështjen më të rëndësishme, ndërsa shumicën e tyre i mundon, p
Hulumtim: Gjashtë nga 10 grekë përkrahin emër të përbërë, të papërkthyer erga omnes Pothuaj gjashtë nga 10 grekë pajtohen me zgjidhjen për emër të përbërë për përdorim të përgjithshëm, në gjuhën maqedonas
Vetëm për 4 për qind të serbëve, Kosova është çështja më e rëndësishme Katër për qind e qytetarëve të Serbisë e mendojnë Kosovën çështjen më të rëndësishme, ndërsa shumicën e tyre i mundon, p
Sot dy liderët diskutojnë për dialogun me Serbinë Sot në Prishtinë do të mbahet konferenca “Skenarët e ‘Finales se Madhe” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në të është njo
Një element në kanabis, redukton vuajtjet e epilepsisë Një shtojcë që rrjedh nga kanabisi përgjysmon rrezikun e vuajtjes në 44 për qind e të sëmurëve të epilepsisë, sugjeron h
Një në 10 grekë fle me celular te koka Rreth 53% e grekëve e marrin telefonin e tyre celular në shtrat, ndërsa një në 10 persona fle me të, sipas një hulumtimi
Pija që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër Hulumtimi i fundit zbuloi disa gjëra shumë interesante rreth pijeve të preferuara. Konsumi i përditshëm i pijeve ka
Maqedonia në vendin e fundit për transparencë financiare Sipas Buxhetit të Hapur për Hulumtime (BHH), Maqedonia është ranguar në vendet me transparencë më të ulët të buxhetit në
Qasjet kundërthënëse të një hulumtimi për korrupsionin në universitete! Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Qendra Qytetare, një organizatë jo qeveritare, pra dhe jo fitimprurëse, pretendon s
Kanceri i lëkurës mund të parandalohet nga kafeja Hulumtimet kanë treguar se konsumuesit e kafes janë më pak të prirë të diagnostikohen me melanomë të keqe, krahasuar me
Zbulimi i frikshëm: Pas vdekjes, mendja e njeriut vazhdon të punojë (FOTO LAJM) Vdekja sapo u bë më e frikshme, shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit janë të vetëdijshëm edhe pasi vdesin, sepse vetëdi
HULUMTIMI/ Gratë shqiptare janë më të afta se burrat në menaxhimin e buxhetit Gjinia femërore e menaxhon në mënyrë më racionale buxhetin familjar. Kjo pasi gratë blejnë vetëm gjërat e nevojshme p
HULUMTIMI/ Ja si Putin po ndërhyn në Kosovë Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) ka publikuar sot raportin gjithëpërfshirës “Ndërhyrja e Rusisë në Kosovë:
Hulumtimi/ Në Kosovë çdo vit punësohen 12 mijë persona Aleanca Kosovare e Bizneseve publikoi hulumtimin “Nevojat e Tregut të Punës” ku pasqyrohen të gjeturat e trendit të ndër
Meditimi ju bën mirë për zemrën Meditoni është gjë e mirë për mendjen, por gjithashtu edhe gjë e shëndetshme për zemrën. Hulumtimet e fundit shkencor
Prezantohen të gjeturat e hulumtimit “Gratë në mediat e shkruara” Agjencia për Barazi Gjinore do të prezantojë të gjeturat e hulumtimit “Gratë në mediat e shkruara”. Ky hulumtim është
Dieta e varfër shqetësim global, shkaktare e vdekjeve Dieta ushqimore e varfër është shkaktare e një në pesë vdekjeve në mbarë botën. Kështu thuhet në një raport të përfun