999 rezultate për

hartat

Konflikti me Greqinë, kërcënon Erdogan: Turqia ka fuqinë politike dhe ushtarake që të grisë hartat që i imponohen Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se “Si Turqi dhe si popull turk ne jemi të përgatitur për çdo mundës
Dorëzohet "Apple" para shqiptarëve, e njeh Kosovën si shtet (FOTO LAJM) 197 mijë e 175 persona të cilët e kanë nënshkruar peticionin "Put Kosovo on Apple Maps", ia kanë arritur qëllimit. Kosov
Tërmeti i 26 Nëntorit/ Përfshin 3 Bashki, zbulohen hartat e zonave ku do të rindërtohet Qeveria ka shpallur ditën e sotme hartat territoriale të zonave për zhvillim, në të cilat do të ndërtohen banesat e reja
Cilat janë zonat dhe sa mund të shkojë fuqia e tërmeteve në Shqipëri Kater sizmiologë ofruan falas studimin – harta të reja sizmike dhe thirrja që i bënë Qeverisë 6 vite më parë: 9 zonat e
Këshilltarja e Haradinajt ia mëshon Halimit Meliza Haradinaj, këshilltarja e kryeministrit në largim, Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj një komenti të analistit, Fi
Dëshmia e rrallë: Në provokacionet e gushtit 1949, Enveri s’erdhi asnjëherë në front dhe s’merrte vesh as nga hartat Intervista me kolonel Skënder Malindin, oficerin madhor që ishte diplomuar në akademitë ushtarake të Italisë dhe Bashkim
Berisha publikon fotografinë sekrete: Thaçi dhe Vuçiçi i tregojnë hartat Merkelit (FOTO LAJM) Samiti i Berlinit i dha fund njëherë e mirë projektit të frikshëm të ndarjes së Kosovës. Vendet kryesore të BE, Gjerm
Media evropiane jep alarmin, nxjerr karikaturën e rëndë për shqiptarët (FOTO LAJM) Një nga mediat politike më të njohura në Europë, “Politico”, i ka kushtuar në numrin e saj të radhës, karikaturën kryeso
Hartat e pazakonta që tregojnë botën nga një kënd tjetër (FOTO LAJM) Këtu janë harta të cilat do t'ju bëjnë të shikoni botën krejtësisht ndryshe. Ato mund të përdoren për të gjetur shum
Çfarë po vendoset? Bushati-Kotzias kokë më kokë mbi hartat Kanë nisur sërish negociatat mes Shqipërisë dhe Greqisë për zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve. Sot prioritet që t
Hartat propagandistike që ndezën luftërat e shekullit të 20 (FOTO LAJM) Martat që realizohen për të bindur publikun në kohë konflikti mund të jenë të bukura, të tmerrshme, për të qeshur dhe in
Pakti detar me Greqinë, sqarohet Gërveni: Veprova me hartat e ALUIZNI-t Kristaq Gërveni, në kohën që është marrë me përgatitjen e marrëveshjes ka qenë me detyrën e Komandantit të Forcave Detar
Të gjitha hartat janë gabim/ Australia ka lëvizur Ose të gjitha hartat në botë janë të gabuara ose kontinenti Australian nuk është në atë nivel që e kemi menduar deri tan
Hartat që tregojnë shpërndarjen e pabarabartë të popullsisë rreth botës Popullsia e botës shtohet dita ditës dhe shumë herë kemi dëgjuar mbi problemin e mbipopullaritetit që mund të kemi në të
Google fshin Palestinën nga hartat e saj Motori i kërkimit “Google”, ka fshirë emrin e Palestinës nga hartat e saj gjeografike, “duke e zëvendësuar me atë të Izr
Zbulohen hartat të reja, vërtetojnë se Kosova ka humbur territor nga Demarkacioni Sipas një dokumenti që u publikua pak para debatit për demarkacion, mund të konstatohet se është shkelur parimi i efikti
Kosova humbet 82 km katrorë nga Demarkacioni me Malin e Zi, ja hartat (FOTO LAJM) Në debatin për demarkacionin e kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi, përveç politikanëve, të përfshirë janë edhe ekspe
I gjithë universi ynë në një foto (FOTO LAJM) Hartat logaritmike dhe fotografi nga satelitët, janë elementët që ka përdorur një artist për të krijuar një vepër arti,
Hartat e vërtetojnë: Kosova "i fali" Malit të Zi mbi 8 mijë hektarë Nuk është më sekret dokumentacioni që tregon vijën e re kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi, për të cilën qeveritë e të
34 familje me prona në Malit të Zi, ja hartat (FOTO) Marrëveshja midis Kosovës e Malit të Zi për përcaktimin e vijës kufitare midis dy vendeve, si një prej kushteve për vazh