999 rezultate për

globale

"Ecolog", bashkë-nikoqire e Forumit të lartë në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, New York Ecolog me qendër në Tetovë ishte bashkëbiseduesi i vetëm nga sfera e biznesit në një ngjarje të veçantë të nivelit të
Ngrohja globale nxjerr sekretet e errëta të Everestit, sa kufoma alpinistësh mban fshehur ai mal Jo të gjithë ata që e kanë provuar ja kanë arritur qëllimin për t'u ngjitur në malin Everest. Rreth 4.800 alpinistë k
AMF nis Javën Globale të Investitorit me aktivitetin me përfaqësues të bizneseve dhe shoqatave të tregjeve Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare organizoi sot, më 30 shtator 2019, një takim informues me përfaqësues të bizneseve n
Një shefe në krye të FMN-së, përzgjidhet bullgarja Georgieva FMN zgjodhi zyrtarisht bullgaren Kristalina Georgieva si të dytën grua në krye të institucionit me 189 vende anëtare.
Toka drejt krizës për ushqim dhe për ujë Ndryshimet klimatike çdo ditë janë të pranishme me ngjarje të motit ekstrem, me ndryshime në tokë, oqean, ajër dhe burim
Shkak i ngrohjes globale, ushqime më të shtrejnta dhe me të pashëndetshme Sipas një raporti të nxjerrë së fundmi nga disa organizata të ngrohjes globale, shumë shpejt ushqimi do të bëhet më i sh
Disa lloj peshqish po konsiderohen ushqime helmuese Shumë lloje peshqish, të cilat ne i konsumojmë përmbajnë një sasi të lartë të një subsatance toksike të quajtur metili I
Maqedonia rritet me 25 vende në listën globale inovative Sipas raportit më të ri të Indeksin inovativ global për vitin 2019, Maqedonia e Veriut, krahasuar me vitin e kaluar, ësh
Ngrohja globale fajtore për përhapjen e këtij infeksioni vdekjeprurës në të gjithë botën Ngrohja globale është duke u fajësuar për rritjen e një lloj kërpudhe vdekjeprurëse dhe që është duke u përhapur në të g
STUDIM/ Ngrohja globale sjell rritje drastike të temperaturave në kryeqytet Nëse sjellim nëpër mend vitet e kaluara, vera ka qenë më e freskët dhe më e lagësht. Si pasojë e ngrohjes globale ccdo v
Studim, sa më shumë pemë aq më larg ngrohjes globale Një ekip studiuesish ka përllogaritur se ka mjaftueshëm vend në Tokë për të mbjellë pemë në gjendje që të thithin dy të
Ngrohja globale ka vetëm një zgjidhje të madhe sipas shkencëtarëve Mbjellja e miliarda pemëve në të gjithë botën është deri tani mënyra më e mirë dhe më e lirë për të trajtuar krizën klim
Qershori muaji më i nxehtë në histori Qershori që sapo u mbyll ishte muaji më i nxehtë në histori, duke vendosur temperatura rekord, njoftoi Agjencia Satelito
Pjesa globale të konkursit ndërkombëtar OWLYPIA – Sfida e Intelektualëve Pas pjesës lokale të konkursit ndërkombëtar OWLYPIA – Sfida e Intelektualëve që u mbajt në ambientet e ShMP ” Yahya Kema
Rama merret me çështjet globale: Irani po sulmon tankerat e naftës Kryeministri Edi Rama ka komentuar ngjarjet e fundit në Gjirin e Omanit, ku dy anije cisternë u sulmuan me mina. Pasi Ua
"Fundi i njerëzimit do të jetë pas 30 viteve" Lajmet se po afron fundi i botës i kemi lexuar shpesh herë aq sa tashmë e kemi të vështirë të besojmë se një ditë kjo do
Bletët vuajnë pasojat e ngrohjes globale Ndryshe nga fluturat, të cilat në përgjigje të ndryshimit të klimës migrojnë në pole, bletët, përpiqen të përshtaten me
Bie shi në Groenlandë: Alarm për ngrohjen globale (VIDEO) Shiu që po bëhet më i shpeshtë në Grenland po përshpejton shkrirjen e akullit të saj, ka gjetur një studim i ri. Shke
Zaev: Për të mirën e të gjithëve i zgjidhim problemet me BDI-në Kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se në marrëdhëniet me koalicionin qeveritar BDI çdo ditë ndodhin dobës
Pse bën kaq ftohtë nëse ka ngrohje globale Ashtu si çdo dimër, acari në Europë dhe vorbullat polare në Shtetet e Bashkuara i shtyjnë një pjesë të njerëzve (të cilë