999 rezultate për

gjuhesore

Xhaferri: Maqedonia është vend në të cilin respektohet pasuria gjuhësore Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi dërgoi urim me rastin e 22 Nëntorit - Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqip
Drejtori i gjimnazit shkruan me gabime trashanike gjuhësore Izet Hoti, drejtor i Gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, ka bërë hiç më pak se tetë gabime gjuhësore në një status t
Ligji i ri për gjuhët parashikon uniforma dhe bankënota dygjuhësore Propozim-ligji i ri për përdorimin e gjuhëve, i cili nesër është në leximin e parë në komisionin për çështje evropiane,
"Kartëmonedhat dhe uniformat mbeten vetëm në gjuhën maqedonase", reagon DBI Pas qëndrimit të liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, se kartëmonedhat dhe uniformat do të mbeten vetëm në gjuhën maqedonase
Karmonedhat në dy gjuhë, kërcënojnë partitë maqedonase "LSDM-ja nuk ka legjitimitet që të dakordojë ndryshimin e kartmonedhave duke vendosur dygjuhësi, gjegjësisht edhe gjuhën
"Duam Maqedoni dygjuhësore, gjuha shqipe do jetë e mbrojtur" Në kuadër të ditës së përvjetorit të të 108 të Alfabetit shqip, kandidati për deputet i zonës 6, Xhevat Ademi, ritheksoi
Presidentja Jahjaga nuk di të shkruajë shqip! (FOTO) Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, në një postim të sajin në rrjetin social Facebook, ku ka përshendetur dorëheqjen
Xhaferri: Me Gjermaninë bashkëpunim gjithëpërfshirës Ministri i Mbrojtjes Talat Xhaferri është takuar sot me ambasadorin e Gjermanisë, Grudum Shtjajanaker. Tema e takimit të
Jeronim de Rada Jeronim de Rada (Girolamo de Rada), lindi në vitin 1814 dhe vdiq në vitin 1903, ishte poet, publicist, folklorist, filol