999 rezultate për

gjuhes

Rikthehet pas kaq kohësh Qetsori i "Big Brother": Mësuesit e gjuhës shqipe na kanë rrahur (FOTO LAJM) Dialektet janë pasuri e gjuhës sonë dhe si të tillë janë të çmuar në të me të gjithë elementet e tyre. Krahas kësaj janë
Rasti Suarez, flet drejtori sportiv i Juventusit Drejtori sportiv i Juventusit, Fabio Paratici thotë se nuk është i brengosur që po hetohet në rastin Suarez. Ai thotë
Humbje e madhe, ndërron jetë gjuhëtari i njohur shqiptar! Ka ndërruar jetë në Paris gjuhëtari i njohur shqiptar, Profesor Doktor Remzi Pernaska. Studiuesi u gjuhës shqipe dhe
Nga kualifikimi i gjuhës tek eksperienca e punës, rregullorja e re e Gjermanisë për emigrantët Gjermania do ta zgjasë edhe me tre vjet të tjera Rregulloren e Ballkanit Perëndimor. Për të sqaruar detaje rreth saj, Na
Kërkohet shkarkimi i Ramës në Kuvend: Fjalimi që mund t'i kushtojë shumë Një debat që ka patur në Kuvend me deputetin Adriatik Alimadhi, duket se do t'i kushtojë shumë kryeministrit Edi Rama.
Ngriti flamurin kuqezi në Serbi, kreu i Këshillit Kombëtar Shqiptar thirret nga gjykata Kreu i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafa do të dalë para Gjykatës në Bujanoc, pasi akuzohet për “shkel
Zaev: E solla Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe sepse kisha guxim Zoran Zaev, kryetar i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë së Veriut, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë
Lleshaj dërgon në Kuvend draftin që propozon lejimin e gjuhës greke për minoritetet Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, ka propozuar që në zonat ku minoritetet përbëjnë 20 % të popullsisë të lejohet përd
Reagon sërish Ministria e Arsimit: Do të ketë rishpërndarje të pikëve Maturantët po vijojnë të protestojnë për testin e Letërsisë dhe Gjuhës Shqipe, pasi shprehen se pyetjet ishin jashtë pro
Pedagogia e Gjuhës Shqipe zbulon pyetje të tjera nga provimi: Të kërkohet ndjesë publike Pedagogia e Gjuhës Shqipe Linda Meniku ishte e ftuar në studion e lajmeve të Fax News për të folur rreth debatit të madh
Maturantët nuk heqin dorë nga protesta, ironizojnë me pankarta Besa Shahinin Edhe ditën e sotme maturantët kanë vijuar protestën e tyre para Ministrisë së Arsimit, në shenjë kundërshtie për testin
Forma e gjuhës suaj, zbulon shumë për personalitetin që keni Besojeni apo jo, forma e gjuhës mund të thotë shumë për personalitetin tuaj! Gjuha Nr.1 Ju pëlqen të rrethoheni ng
Protesta e maturantëve për testin e Gjuhës Shqipe, reagon Besa Shahini e fajëson opozitën Ministrja Besa Shahini ka reaguar për protestën e maturantëve që po bëhet para Ministrisë së Arsimit pas provimit të Gju
"Brezi më i traumatizuar, ishte eksperiment", maturantët në protestë për tezën e Gjuhës Shqipe Ditën e djeshme maturantët i janë nënshtruar testit të Gjuhës Shqipe. Sipas tyre teza ishte me pyetje abstrakte, me s
Maturantët i nënshtrohen sot provimit të Gjuhës Shqipe 32 mijë maturantë do të zhvillojnë provimit të dytë atij të Gjuhës Shqipe. Si në provimin e parë të rinjve do t’i kon
Nis sot sezoni i provimeve, maturantët zhvillojnë testin e gjuhës së huaj Sot maturantët do t’i nënshtrohen testit provimit të parë, që përkon me atë në Gjuhën e Huaj. Janë rreth 31 mijë matu
Për shkak të konteshës Sophie, një nga rastet e rralla që Kate humb qetësinë në publik (FOTO LAJM) Dukesha e Kembrixhit, gruaja e Princ William, Kate Middelton është një ndër mbretëroret më strike te cila është e përpik
Profesoresha maqedonase shpreh gjuhë të urrejtjes ndaj shqiptarëve (FOTO LAJM) Profesoresha maqedonase Marina Atanaskoska në pofilin e saj në Fejsbuk ka shprehur gjuhë të urrejtjes. Ajo në profili
Pse dhe si duhet ta pastrojmë gjuhën për të shpëtuar nga problemet me shëndetin Nuk janë vetëm dhëmbët tuaj, por edhe gjuha që kërkon një trajtim të veçantë. Shkencëtarët thonë se pastrimi i saj rregu
10 lojrat që zhvillojnë intelektin, aftësitë psikomotore dhe gjuhësore tek fëmijët Sipas Metodës Montessori, lojërat ndijore paraqesin një fazë shumë të rëndësishme në rritjen e fëmijëve. Stimulimi dhe m