999 rezultate për

gjuhĂ

Osmani: Gjuha shqipe do të përdoret në nivel nacional Ligji i ri për gjuhë duhet që ta avancojë gjuhën shqipe nga përdorimi zyrtar në nivel lokal, në përdorim zyrtar në nivel
Arbana Xharra distancohet nga deklaratat e Beqës: Jemi në garë, jo armiqësi Anëtarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Arbana Xharra është distancuar nga gjuha që bashkëpartiaku i saj, Hajdar Be
A do tĂ« jetĂ« edhe gjuha shqipe zyrtare nĂ« Maqedoni? Ja se ç’thotĂ« Sela Kryetari i LR-PDSH-sĂ«, Ziadin Sela insiston qĂ« shqipja tĂ« jetĂ« gjuhĂ« e dytĂ« zyrtare nĂ« tĂ« gjithĂ« territorin e MaqedonisĂ«
13 gjërat që gjuha po përpiqet t'ju tregojë për shëndetin tuaj (FOTO LAJM) Gjuha juaj mund të tregojë shumë për shëndetin tuaj. Ekziston një metodë e tërë e diagnozës shëndetësore bazuar në p
Ja si të qetësoni djegien e gjuhës nga ushqimet e pijet e nxehta Sa herë ju ka ndodhur të digjni gjuhen vetëm se nuk keni pritur dot derisa pija juaj e preferuar apo ushqimi të ftohet ?
Gjuha jep shenja të rëndësishme për shëndetin, mos e injoroni Nëse vëreni që ngjyra e gjuhës ka ndryshuar, mos e injoroni. Edhe pse ju dukeni krejtësisht mirë dhe i shëndetshëm, nuk
Alimi: Kur nuk ju pengon gjuha greke, pse ju pengon ajo shqipe? Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim Ejup Alimi, gjatë fjalës së tij në Kuvend, ka thënë se nëse deputetët nuk p
Dibra me shumicë shqiptare, por nuk respektohet gjuha shqipe (FOTO LAJM) Ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili u miratua për herë të parë në Parlamentin e Maqedonisë në vitin 2008, dhe brenda
Ashpërsohet gjuha në BB, Ervini kërcënon Damianon: Ta tregoj unë jashtë (VIDEO) Përplasja mes Damianos dhe Ervinit nuk u mbyll me mbylljen e shtëpisë së beqarëve. Të ndodhur të dy në shtëpinë e madhe
Ivanov: Maqedonia do bëhet si Qiproja nëse mbështet Platformën Shqiptare Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ianov, gjatë një interviste për televizionin kombëtar kroat, tha se thelbi i dekleratës
Ibrahimi: Si mund të kenë frikë deputetët e VMRO-së nga gjuha shqipe?! Deputeti i Lëvizjes BESA, Zeqirija Ibrahimi, ka thënë sot gjatë seancës konnstituive, se nuk e kupton se si deputetët e
Ademi: Gjuha shqipe nuk ishte problemi, por prokuria speciale Deputeti i BDI-së Xhevat Ademi, gjatë fjalës së tij në debatin kuvendor, ka thënë se shkak për dështimin e bisedimeve me
Peter Vanhoutte: Gjuha shqipe nuk ndan Maqedoninë Ish ndërmjetësi veropian për bisedimet mes partive politike në Maqedoni, Peter Vanhoutte, në një reagim lidhur me situat
NĂ« vitet 1944-‘45 gjuha shqipe vinte para asaj maqedonase (FOTO) Gjuha shqipe vazhdon tĂ« jetĂ« njĂ« nga pikat kyçe tĂ« konfliktit dhe problemi kryesor i formimit tĂ« qeverisĂ« sĂ« re nĂ« Maqed
Ja dëftesat e vitit 1944-45 që vërtetojnë se gjuha shqipe ishte gjuhë zyrtare (DOKUMENT) Gjuha shqipe është bërë pengese për dhënien e mandatit kreut të LSDM-së për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, edhe
PLOTË/ Programi qeverisĂ«s i Zaevit, nga gjuha shqipe tek zbardhja "MonstrĂ«s", "Sopotit", "Brodecit"... Lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev sot para qytetarĂ«ve e prezantoi programin e ri tĂ« QeverisĂ« sĂ« ardhshme, ku bĂ«ri thirrje qĂ«
Oligarkia sllavo-maqedonase nĂ« panik nga gjuha shqipe Që të sillesh mirë me dikë, duhet të kuptosh sjelljen e tij dhe ta justifikosh atë. Ky par
Rama kĂ«rcĂ«non Ivanovin: Pa shqiptarĂ«t s'ka Maqedoni UPDATE - Pas vendimit tĂ« presidentit Gjorge Ivanov qĂ« tĂ« mos ja dorĂ«zojĂ« mandatin liderit tĂ« koalicionit “PĂ«r jetĂ« nĂ« Ma
Befason Gruevski: Do hyj në burg, mos të pranohet gjuha shqipe! Lideri i VMRO-së, Nikolla Gruevski, gjatë një interviste për "TV Sitel", i ka bërë thirje popullit të tij të dalë në mbr
Ekspertët: Ligji avancon shqipen, por nuk e zyrtarizon Asnjë ligj nuk mund të ofrojë zgjidhje të përhershme për zyrtarizmin e plotë të gjuhës shqipe në Maqedoni. Eksperti