E FUNDIT/ La pas 7 fëmijë, koronavirusi i merr jetën pacientes tek Infektivi
999 rezultate për

gjakut

Studimi: Çfarë zbuluan autopsitë që iu bënë viktimave të COVID-19 Autopsitë e bera ne personat qe kane vdekur nga koronavirusi po ndihmojnë mjekët të kuptojnë se si sëmundja prek trupin
Pse njerëzit që nuk i lajnë këmbët në dush bëjnë një gabim të madh? Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse!
Gjashtë shenja që tregojnë se mund të keni anemi Anemia është një çrregullim shumë i zakonshëm i gjakut, i cili zhvillohet kur qelizat e kuqe të gjakut nuk kanë hemoglo
Testohet ilaçi kundër Covid-19, parandalon mpiksjen e gjakut Shkencëtarët janë duke testuar një ilaç eksperimental i cili mund të parandalojë mpiksjen e mundshme vdekjeprurëse të gj
​353 vjet nga transfuzioni i parë i gjakut Më 15 qershor 1667, është kryer transfuzioni i parë i gjaku të një njeriu, nga doktor Jean-Baptiste Denys. Mjeku fran
Si ndikon grupi i gjakut te koronavirusi Për një kohë të gjatë fokusi i hulumtimeve lidhur me COVID-19 ishte i përqendruar tek pacientët e rrezikuar për shkak të
Tensioni i lartë i gjakut: Shenja në flokët tuaj që mund të jetë një paralajmërim Tensioni i lartë i gjakut, apo hipertensioni, e bën më të vështirë pompimin e gjakut në trup. Ky problem e vendos zemrën
Gjashtë shenjat e para të leucemisë që duhet t’i dini patjetër Besojeni ose jo, shumica e qelizave të kuqe që trupi prodhon vijnë nga palca e kockave – një substancë dhjamore që gjend
“Maviosje misterioze?”, 7 probleme të heshtura janë arsyeja e nxirjeve Çfarë duhet të bëni nëse keni mavijosje në lëkurën tuaj pa asnjë arsye? Pse ndodh kjo dhe a duhet të shqetësoheni? Në
Shmangni këto "zakone" për të ngadalësuar plakjen Shumë gra nuk mund të paramendojnë plakjen, e problemin më të madh e kanë me rrudhat. Por ka edhe disa mënyra natyror
"Zhdukin gjurmët e barutit dhe gjakut", Artan Hoxha nxjerr fotot e "çunave" Gazetari Artan Hoxha ka bërë ironi me masat anti-covid si edhe veprimeve të grupeve kriminale për të zhdukur gjurmët e t
Pastron aparatin tretës dhe çhelmon mëlçinë, mjekët tregojnë si duhet të konsumoni panxharin Panxhari, i njohur ndyshe si burimi i energjisë, falë përbërësve që luftojnë qelizat kanceroze dhe ripërtërijnë ato të r
Mësojeni tani, mund ta keni matur gabim presionin e gjakut gjithë jetën Rezultatet që marrim kur matim shtypjen e gjakut mund të tregojnë probleme shëndetësore dhe për diagnozën e saktë, është
Tensioni i lartë i gjakut: Shenja në flokët tuaj që mund të jetë një paralajmërim Tensioni i lartë i gjakut, apo hipertensioni, e bën më të vështirë pompimin e gjakut në trup. Ky problem e vendos zemrën
A shtohet rreziku për koronavirus duke përdorur ilaçe kundër tensionit të lartë? Bazuar në gjetjet e tre studimeve të botuara në revistën ‘New England Journal of Medicine’, përdorimi i barnave kundër t
Ekspertët: Pse në disa vende koronavirusit vret më shumë njerëz dhe në vende të tjera më pak? Koronavirusi mund të shkaktojë mpiksje vdekjeprurëse të gjakut, zbulojnë studime të mëtejshme shkencore sot. Mjekët
Divorci varet nga grupi i gjakut dhe 18 fakte të tjera që s'i dije Bright Side ka mbledhur fakte interesante shkencore rreth gjakut që ndoshta nuk i di ende. Do të duheshin 1.120,000 m
Maqedonia nis sot trajtimin e të infektuarëve nga Covid-19 me plazmë gjaku Të infektuarit me koronavirus prej sot do të mjekohen me plazmë gjaku si dhe pranimin e terapisë me ozon në spitalin “8
Mjekët ngrenë alarmin për pacientët e prekur nga koronavirusi Në fund të muajit mars ndërsa koronavirusi vazhdonte të përhapej në qytetin e Nju Jork mjekët e spitalit “Mount Sinai” v
Një filxhan çaj jeshil frenon inflamacionin ul presionin e gjakut Shkencëtarët kanë zbuluar se çaji jeshil ka nivele të larta antioksidante që ndryshon sistemin imunitar dhe mbron kundër