999 rezultate për

frutat

"Çmendet" moti, breshëri i madh shkatërron frutat, perimet e të mbjellat në Pukë Moti i pazakontë në Shqipëri ka shkatërruar të mbjellat në Pukë por jo vetëm. Ditën e sotme raportohet se një breshë
Kjo është pema që nxjerr gjak në Elbasan (FOTO LAJM) Në Elbasan ekziston pema që prodhon gjak. Bëhet fjalë për një dru shekullor që ndodhet mes fshatrave Zavalinë të Elbasan
Kajsia, fruti i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një frut kurues. Në mjek
Mbroni mëlçinë me këto ushqime Ushqimet më të mira kurative Meqë po flasim për ushqimet, ka shumë prej tyre që luftojnë dëmtimin e qelizave, mund të
Pse ruhen kaq gjatë frutat? Si piqen nëpër magazina Supermarketet mund të na furnizojnë me pothuajse çdo lloj fruti, pavarësisht sezonit. Por në qoftë se frutat nuk kanë sh
3 maska për të reduktuar rrudhat e syve pas të 30-ve Rudhat e syve janë të parat që shfaqen, sidomos pas të 30-ve. Nëse u kushtoni pak vëmendje, me ca produkte të thjeshta,
Pse frutat e thata nuk duhen ndarë nga dieta ushqimore Këto fruta janë shumë të pasura me antioksidantë dhe nga pikëpamja ushqyese janë të ngjashme me frutat e freskëta. Me
5 mëngjese të shpejta e dietike, magjike për format tuaja 5 mëngjeset që do ju servirim më poshtë janë të balancuara për nga vlerat ushqimore, të lehta për nga kaloritë, por dhe
A e dini dallimin mes frutave dhe perimeve? Sipas botanistëve, fruti zhvillohet nga lulet. Gjithashtu, kjo është pjesë që përmban vetë fara e frutit. Lloje të tjera
Fëmijë të mençur – ushqimet që ju duhen para lindjes Femrat që presin fëmijë mund të rrisin inteligjencën e të vegjëlve të tyre duke ngrënë më shumë fruta. Sipas një stud
Frutat që të shëndoshin Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit. Kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë sh
Përfitimet kryesore në shëndet nga frutat e thata Këto fruta janë shumë të pasura me antioksidantë dhe nga pikëpamja ushqyese janë të ngjashme me frutat e freskëta. Me
A janë frutat e thata po aq të shëndetshme sa frutat e freskëta? Këto fruta janë shumë të pasura me antioksidantë dhe nga pikëpamja ushqyese janë të ngjashme me frutat e freskëta. Me
Çfarë rreziqesh sjellin në shëndet pesticidet tek frutat dhe perimet Ushqimet bio – çfarë janë? Që një ushqim të quhet bio duhet të plotësojë një listë të gjatë kriteresh dhe rregullash
Zbuloni mënyrën si të përgatitni lëng molle pa përdorur shtrydhëse frutash Lëngjet e frutave janë shumë të shëndetshëm për organizmin, sidomos ato që shtrydhim vetë. Jemi mësuar që për të marr
5 mëngjese detox dhe të shijshme Mos ngrënia e mëngjesit është ende një zakon i përhapur, por i keq për shëndetin. Në fakt, një mëngjes i mirë dhe i shën
Një mënyrë e thjeshtë për të përgatitur lëng molle pa shtrydhëse frutash Të përgatisësh lëng frutash është një punë e këndshme. Duke i përzier me fruta e perime të tjera, ose besnikë të një llo
Kur duhet t’i hamë frutat? Frutat janë baza për një ushqyerje të shëndetshme dhe nuk mund të mos i konsumojmë nëse duam të kemi të gjithë ushqyesit
Receta për sallatë frutash Përbërësit për këtë sallatë: - 150 gr luleshtrydhe - 2 kokrra kivi - 2 kokrra pjeshkë - 1 kokërr limon -
Frutat e vjeshtës, pse duhet të hani shegë, dardhë, hurmë, mollë dhe kivi Këta fruta cilësohen si më të shëndetshmit, me vlera të larta ushqyese, ndihmojnë organizmin në eliminimin e shumë toksi