999 rezultate për

fqinjesise

Në Hagë për të ndarë detin, BE përshëndet vendimin e Shqipërisë dhe Greqisë BE mirëpret njoftimin nga qeveria shqiptare dhe ajo greke për të çuar përpara zgjidhjen e mosmarrëveshjes për zonat deta
Hahn nesër vizitë suprizë në Kosovë Komisioneri Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn nesër do të jetë në Kosovë me
Zhbogar përshëndet arritjen e marrëveshjes së fqinjësisë së mirë Maqedoni-Bullgari Marrëveshja për fqinjësi të mirë me Bullgarinë është shembull si dy shtete munden vetë të zgjidhin një problem i cili ka
VMRO-DPMNE-ja kërkon sqarime për marrëveshjen e fqinjësisë së mirë me Bullgarinë Përmes një njoftimi dërguar mediave, VMRO-DPMNE-ja vazhdon që të kërkojë përgjigje se çfarë është arritur ndërmjet Maqed
Zyrtarja e lartë spanjolle e BE-së njeh Kosovën (FOTO LAJM) Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Komisionit Evropian për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negoci
"Euractiv": Kosova pro fqinjësisë së mirë me Serbinë (VIDEO) Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, beson se dialogu mes Serbisë dhe Kosovës në Bruksel është rruga e duhur për paqen me
Meta përshëndet konsensusin për reformën Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, përshëndet vendimin e Partisë Demokratike. Duke e cilësuar konsensusin si një arritj
Borisov-Ivanov: Të përfundojnë sa më shpejtë bisedimet për Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë Kryeministri bullgar, Boyko Borisov, sot takoi kryetarin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov, të cilit i shprehu mbështetjen bul
Thaçi: BE-ja të vlerësojë kontributin e Kosovës për paqe në rajon Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nga samiti i Bërnës në Slloveni ka thënë se Kosova ka bërë për
Hahn takon Veselin: Promovojmë stabilitetin në Evropë Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka takuar Johanes Hahn, Komisionar i Bashkimit Evropian për p
Borisov: Shkupi të respektojë parimin e fqinjësisë së mirë Bullgaria do të vazhdojë të këmbëngulë në domosdoshmërinë e nënshkrimit të marrëveshjes për fqinjësi të mirë, si një nga
Venizellos-Peleshi: Na lidh pakti i fqinjësisë së mirë Qeveria greke dhe ajo shqiptare i japin rëndësi të madhe perspektivës europiane të Shqipërisë, por edhe bashkëpunimit bi
Shkupi të respektojë parimet e fqinjësisë së mirë Rekomandimi për çeljen e negociatave pwr anwtarwsimin e Maqedonisw, ka qenë ndër temat e diskutimit në takimin mes dy mi
Plevneliev, Maqedonisë: Respektoni fqinjët Bullgaria ka kërkuar edhe një herë nga Maqedonia respektimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Pas takimit me homol
Kosova promotor i bashkëpunimit dhe fqinjësisë së mirë Një delegacion prej 18 profesorësh nga universitete të ndryshme gjermane është pritur ditën e sotme nga zv/kryeministrja
Bumçi: Rama po dëmton themelet e fqinjësisë së mirë Ish-ministri i Jashtëm Aldo Bumçi e cilësoi sot si të paprecedentë deklaratën e kryeministrit Rama në konferencën me pre
Kundërpërgjigjet Kosova, bllokon të gjitha mallrat e Maqedonisë UPDATE - Të gjitha mallrat e Maqedonisë që janë të destinuara të shkojnë në Kosovë do të bllokohen. Ky është vendimi i m
Kosova promotor i fqinjësisë së mirë, paqes e stabilitetit Kryeministri i Malajzisë DatoSri Mahid Najib bin Tun Abdual Razak ka pritur sot presidenten e Kosovës Atifete Jahjagën,
Bumçi: Raportet Maqedoni-Shqipëri, shembull i fqinjësisë së mirë Ministri i Punëve të Jashtme për Shqipërinë, Aldo Bumçi ka mbërritur në Maqedoni ku është takuar me homologun e tij Niko
Fyle prezanton programin e BE për fqinjësinë Është prezantuar paketa e Politikës Evropiane e Fqinjësisë nga Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësisë, Stefan Fyle. Në