999 rezultate për

financial

US ambassador says politics should not intervene in bank theft case American Ambassador Alexander Arvizu, gave very clear messages as he met with the Speaker of the Parliament, Ilir Meta.
Basha and Nishani discuss financial stability Democratic Party Chairman, Lulzim Basha met the President of the Republic, Bujar Nishani, regarding the latest developme
Rama: Bank theft does not impact the financial stability Prime Minister Edi Rama reassured today that financial stability in the country is completely intact after the recent ev
Ngjela: Fullani must cooperate with the police The leader of Law and Justice Party, Spartak Ngjela Parliament says a new governor is an immediate need, sot that Fullan
Financial Times: EU to approve the status at the end of this month The European Union is expected to approve the status for Albania at the end of this month. This is what the Financial Ti
Financial Times: BE miraton marrjen e statusit në fund të muajit Bashkimi Europian pritet të miratojë marrjen e statusit për Shqipërinë në fund të këtij muaji. Kështu shkruan Financial
Legalization law to change, discount for those who pay immediately The legalization law has changed and it will be approved by the government next week. There will be a discount of 20 % f
Gruevski: Shpresa të pakëta për zgjidhjen e emrit Kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski po humb shpresat për mundësinë e zgjidhjes së kontestit të emrit me Greqinë g
Gruevski në Londër e Paris për investime Kryeministri i Republikësë së Maqedonisë Nikolla Gruevski, në kuadër të vizitës ekonomike në Britaninë e Madhe, sot në L
Blackberry pritet të shitet për 4.7 miliard dollarë Konsorciumi i drejtuar nga “Fairfax Financial” pritet të blejë për 4.7 miliardë dollarë kompaninë prodhuese të smartfone
Financial Times: Zhernovski do të çvendos shtatoret në qytete tjera! Zhernovski planifikon që një pjesë të madhe të shtatoreve nga projekti “Shkupi 2014” t'i zhvendosë në qytete tjera të Ma
Thaçi-Daçiq arritën kompromise historike Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Serbisë Ivica Daçiq nëpërmjet bisedimve, bashkëpunimit dhe kompromi
E vërteta rrënqethëse, pushteti vodhi votat për të vjedhur Shqipërinë Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama i ka cilësuar si të vërteta rrënqethëse, informacionet e publikuara nga Global Fin
"Facebook" nën hetim “Financial Times” njofton se ndaj Facebook-ut është hapur një hetim për shkak të blerjes se “Instagram-it” prej 1 miliar
Bode: Albania withstood the global financial crisis Finance Minister Ridvan Bode said in his remarks during a World Bank (WB) report presentation in Tirana on Saturday that
SP formula for the financial compensation Socialist Party (SP) leader Edi Rama pledged Friday that the biggest opposition force has come up with a real formula fo
The exchange rate has fluctuated wildly The exchange rate has fluctuated wildly in the last two days causing the joint currency Euro to gain ground versus Lek.
Bode: Banking system withstood the global financial and economic crisis Minister of Finance, Ridvan Bode said that Albanian banking system withstood the global financial and economic crisis, u
Civici: Albanian financial system not affected by crises Albanian banking system has not been affected by the Greek debt and financial crisis. Ardian Civici, one of the most se
The Albanian-American Enterprise Fund will financially support Tirana Municipality The Albanian-American Enterprise Fund (AAEF) will financially support Tirana Municipality projects for Tirana's economic