999 rezultate për

fetare

BIK detyrohet t'i kthejë paratë qytetarit që shiti viçin për të varrosur nënën Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri ka njoftuar se KBI ia ka kthyer paratë qytetarit Sabri Beqiri, në emër t
Serbia kërkon që edhe Vatikani të përfshihet në dialog Kryetari i Këshillit Iniciues, Milan Stamatoviq,i ka kërkuar Kishës Ortodokse të Serbisë që në rast të ndryshimit të for
Qeshni me lot/ E pushuan nga puna por iu ndryshua jeta, vendosi të bëhet profet Pak pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Sergej Torop , një ish-polic i trafikut dhe punonjës në fabrikë, themeloi një sekt
Gjatë udhëheqjes së Erdoganit është rritur numri i ateistëve në Turqi "Në Turqi ekziston një lloj detyrimi fetar. E kjo po e pengon një numër gjithnjë e më të madh njerëzish. Aty pyesin: "A
Krah njëra-tjetrës, hapen për besimtarët xhamia dhe kisha gjigante Një ngjarje e rrallë ka ndodhur në Egjipt, ku një kishë dhe një xhami, të cilësuara më të mëdhatë e Lindjes së Mesme jan
Janullatos flet për Kacifasin pas urdhrit nga Greqia Ditën e sotme, kryepeshkopi i Athinës dhe i gjithë Greqisë, Hieronymus në një dalje publike e ka konsideruar hero Kaci
Studentët dhe mësuesit LGBT mund të largohen nga shkollat në Australi Studentët dhe mësuesit homoseksualë dhe transgjinorë mund të largohen nga shkollat, e krishtera dhe muslimane sipas ligj
Komunitete fetare inkurajojnë mbylljen e kazinove dhe pikave të basteve Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka mirëpritur vendimin e qeverisë për mbylljen e kazinove elektronike dhe basteve sport
RAPORTI/ Turqia po hyn vrullshëm në Shqipëri, Rusia nuk ka asnjë ndikim Fondacioni Konrad Adenauer ka publikuar një raport mbi ndikimet e aktorëve të jashtëm në Ballkanin Perëndimor. Fondacion
Serbët mblidhen në Gazimestan (FOTO LAJM) Pelegrinë serbë janë mbledhur te monumenti në Gazimestan për ta shënuar festën e tyre fetare, Vidovdanin. Ata kanë ar
Krerët fetarë në Shqipëri, apel për negociatat Merkel dhe Macron Krerët e bashkësive fetarë në Shqipëri kanë shkruar një letër ku i kanë bërë apel Kancelares Merkel dhe Presidentit Macr
KMDLNJ reagon ndaj thirrjes së Imamit, e quan të pamoralshme Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj thirrjes publike që Bedri Bytyçi iu bërë hox
Kryeimami i BIK-ut: Kujdes në ligjerime, mos lëndoni njerëzit! Mungesa e ligjit që do ta definonte statusin juridik të bashkësive fetare në Kosovë, mund të sjellë sfida të rrezikshme
Edhe Naim Tërnava kërkon rritje të pagave Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava, ka bërë thirrje që të zgjidhet statusi juridik i bashkësive
Tryezë e Rrumbullakët: Bashkëjetesa fetare dhe kërcënimet ndaj saj Çështjet e bashkëjetesës dhe marrëdhënieve ndërfetare si dhe kërcënimet e radikalizmit dhe ekstremizmit ishin në qendër
Departamenti Amerikan i shqetësuar nga presionin turk për mbylljen e shkollave Departamenti Amerikan i Shtetit ka thënë se Kosova ka bërë përpjekje që të ketë ligje të mira sa i përket të drejtave fe
Sot, gjykata jep vendimin për Fuad Ramiqin dhe të tjerët Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, sot pritet që trupi gjykues në krye me gjyqtarin Vesel Ismajli të shpallë aktgjykimi
Lista Serbe nuk kënaqet, kërkon poste sa të mundet Me shumicë votash Komisioni për të drejtat e njeriut, barazi gjinore, persona të pagjetur dhe peticione ka dërguar për s
Kjo është ajo çfarë Europa duhet të mësojë nga Shqipëria Konferenca e organizuar ditën e sotme mes komuniteteve fetare shqiptare, teologëve, si dhe trupitdiplomatik në Shqipëri
Meta i akordon çmimin "Naim Frashëri" revistës Zani i Naltë të KMSH Presidenti i Republikës Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti 95-vjetorin e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Në këtë pë