999 rezultate për

evropian

Shqipëria e pashpresë për negociatat ndërsa Serbia hap edhe dy kapituj Ndërsa, Shqipëria po përballet më vështirësi si nga jashtë dhe nga brenda për hapjen e negociatava, Serbia vazhdon të pë
Nis takimi i Thaçit me Mogherinin Në këto qaste ka filluar takimi bilateral ndërmjet presidentit të Kosovës dhe përfaqësueses së Lartë për Politikë të Jas
BE kërkon mbylljen e kufijve, ushtarë evropianë në Ballkan? Para takimit të jashtëzakonshëm për politikën ndaj refugjatëve disa shtete kërkojnë një izolim më të madh të shteteve të
Katër shtete të BE-së kundër Merkelit, e vështirë zgjidhja për çështjen e refugjatëve Kryetarët e qeverive të Polonisë, Çekisë dhe Sllovakisë e vlerësojnë takimin e planifikuar vetëm si aksion ndihme në fav
Sheshi “Skënderbej” merr çmimin Evropian për Hapësirën Publike Urbane 2018 në Barcelonë Në 3 vjetorin e zgjedhjes në krye të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tërhoqi dje në Barcelonë çmimin e madh për Sheshi
Metës i hap derën "armiku" i BE-së, Viktor Orban Presidenti i Republikës së Shqipërisë është duke zhvilluar një vizitë zyrtare në Hungari ku edhe është pritur nga kryemi
LAJM I FUNDIT/ Sheshi “Skënderbej” merr çmimin Evropian për Hapësirën Publike Urbane 2018 në Barcelonë Pas vlerësimeve që mori në bienalen e Çikagos një vit më parë, sot sheshi “Skënderbej” ka marrë çmimin prestigjioz Evrop
Zbardhet takimi i Thaçit me Johannes Hahn Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi sot në Bruksel në kuadër të vizitës së tij dyditore në zyr
Kallashi nuk ka më nevojë për Kobrën, bën bujë në mediat evropiane Donjeta Kosumi, e njohur në Kosovë si Kallashi, ka nisur të dalë edhe në gazeta ndërkombëtare. Kallashi gëzon një famë t
Veseli jep lajme të mira për liberalizimin Në vazhdën e vizitës në Strasburg, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot takime të ndara me eur
Ambasadorja e BE-së ua thotë ministrave para syve dështimet në integrimin evropian Qortimit të shefes së Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë i janë nënshtruar të martën anëtarët e kabinetit qeveritar,
E bujshme: Shaqiri po transferohet te gjiganti evropian Liverpool do të shtojë përpjekjet e tij për të transferuar Xherdan Shaqirin. Sipas mediave britanike, transferta do t
Zyrtare: UEFA publikon listën e klubeve shqiptare në Kupat Evropiane (FOTO LAJM) Nuk ka më dilema, UEFA ka zyrtarizuar pak minuta më parë se Kukësi do të marrë pjesë në Champions League, ndërsa Luftëta
Veseli mbërrin në Strasburg, fillon takimet për vizat Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në kuadër të vizitave që ka nisur në kryeqendrat evropiane për të diskutua
Kina rrit influencën në Shqipëri, Bashkimi Evropian i përgjumur Ndërsa Bashkimi Evropian ende mendon nëse duhet apo jo ta pranojë Shqipërinë, nga ana tjetër Kina po rikthehet për të nd
EULEX kthehet në ndihmëse për Gjykatën Speciale Sistemi vendor i drejtësisë nuk do të mëvetësohet plotësisht as në këtë qershor. Misioni evropian për sundimin e ligjit
Dalin përgjimet, si britanikët kanë bërë planin për trazimin e Bashkimin Evropian Boris Johnson paralajmëroi gjatë një darke private se “Brexit” mund të ngatërrohet shumë keq, ndërsa Departamentin e The
BE hakmerret ndaj SHBA, tarifa ndaj importeve amerikane Bashkimi Evropian tha të mërkurën se do të nisë vënien e tarifave mbi disa prodhime amerikane, nisur nga muaji korrik.
Osmani për vizitë në Bruksel Zëvendëskryeministri i Maqedonisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nga sot do të qëndrojë për vizitë dyditore në Bru
Porosia e qartë e raportuesit për vizat: Luftoni korrupsionin Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, priti sot në takim, Raportuesin e Parlamentit Evropian për Kosovën, Igor