999 rezultate për

evropian

Berluskoni befason në ditëlindjen e 82-të: Do i rrikthehem politikës Rrjeti i madh mediatik, Bloomberg, nëpërmjet një shkrimi të fundit njofton se manjati italian Silvio Berluskoni, edhe ps
Çelja e negociatave, Greqia: Do vendosim kushte për Shqipërinë Greqia nuk do të bllokojë ambicien e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. K
Boris Johnson do të jetë Kryministri i Britanisë Boris Johnson, politikani që ka premtuar se do të largojë Britaninë e Madhe nga Bashkimi Evropian me apo pa marrëveshje
Gjermania i jep dritën jeshile Kosovës Gjermania, shtet që ka mbi 82 milionë banorë, është rreshtuar kah vendet që e përkrahin heqjen e vizave për qytetarët e
Kosova mirëpret zgjedhjen e Ursula von der Leyen si Presidente e KE Liderët e Kosovës e kanë mirëptirut zgjedhjen e politikanes gjermane Ursula von del Leyen në krye të KE-së. kryeministri
Meta uron Presidenten e re të KE Presidenti i Republikës Ilir Meta uron Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen për zgjedhjen e saj në kë
S’ka viza, as lobim në BE Njohësit e proceseve integruese po i kritikojnë drejtuesit e institucioneve të Kosovës se nuk po lobojnë sa duhet për li
Taksa, "karta" e Haradinajt për dialogun Pezullimi i taksës prej 100 për qind ndaj prodhimeve të importuar nga Serbia, të cilën e ka vendosur Qeveria e Kosovës,
Zbulohet homo sapiensi më i vjetër joafrikan, është evropian Homos sapoensi më i vjetër joafrikan i zbuluar deri tani është evropian dhe është 210000 vite i vjetër, që e shtyjnë me
PE letër kandidates për Prisidente te KE: Të mbështesim nëse i thua ‘Po’ negociatave me Shqipërinë Gjermania Ursula von der Leyen është kandidatja për kreun e Komisionit Evropian, por që të emërohet në detyrën e rëndësi
Komisoni Europian: Ekonomia e Maqedonisë së Veriut shënon rritje (VIDEO) Raporti ekonomik i Komisionit Evropian tregon përparim për vendin sa i përket fushës së ekonomisë. Analiza vjetore e Kom
"Refuzoj çfarëdo zgjerimi", Merkel pas Samitit në Poloni i mbyll derën Shqipërisë për në BE Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të premten se Bashkimi Evropian synon të mbështesë partnerët në Ballkanin Perënd
Komisioni Evropian i refuzoi kërkesën, reagon ministri i Jashtëm i Holandës Pasi komisioni Europian refuzoi kërkesën e Holandës për rikthimin e regjimit të vizave për qytetarët shqiptarë, ka reagu
Merret vendimi: A u rivendosen vizat për shqiptarët? Më 31 maj Holanda dorëzoi zyrtarisht në Komisionin Evropian kërkesën e saj për pezullimin e lëvizjes së lirë të qytetarë
Maqedonia është e gatshme për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian Maqedonia e Veriut është absolutisht e gatshme për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian në muajin tetor dhe BE-j
BE: Të mos pengohen zgjedhjet e 30 Qershorit Lidhur me gjendjen politike në vend ka reaguar edhe delegacioni i BE në Shqipëri. Delegacioni shprehet se duke patur
Bashkimi Evropian duhet ta mbajë premtimin për Maqedoninë e Veriut Maqedonia e Veriut arriti më larg se që mund të supozohej para disa viteve dhe tani është koha të shpërblehen angazhimet
Haradinaj: Taksa nuk përmendet në klauzolën për vizat Procesi i liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës nuk është zbehur, por është avancuar, ka deklaruar kryeministr
BE: "Burimet ruse" u përpoqën të ndërhyjnë në zgjedhjet europiane Bashkimi Evropian tha se ka mbledhur dëshmi për aktivitete "të vazhdueshme dhe të qëndrueshme" të dezinformimit nga Rusi
Negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonië në pikëpyetje, Tusk nuk ka lajme të mira Udhëheqësit e Bashkimit Evropian duket se do të shtyjnë fillimin e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoni