999 rezultate për

everest

Everesti merr një tjetër jetë alpinisti, mesazhi i fundit me bashkëshorten Një alpinist ka gjetur vdekjen teksa ngjiste malin Everest duke e konsideruar këtë si aventurën e jetës. Pas këtsaj n
Ngrohja globale nxjerr sekretet e errëta të Everestit, sa kufoma alpinistësh mban fshehur ai mal Jo të gjithë ata që e kanë provuar ja kanë arritur qëllimin për t'u ngjitur në malin Everest. Rreth 4.800 alpinistë k
Everest, ndalohet përdorimi i plastikës Autoritetet e Nepalit kanë ndalur përdorimin e plastikës në rajonin e Everstit. Masa vjen si një përpjekje për të zvo
Të ngjitesh në majën e Everestit, rregulla dhe çmime të reja për alpinistët Alpinistët që duan t’i ngjiten malit “Everest”, tani përballen me rregulla të reja. Para së gjithash ata duhet të demons
Mrika dhe Arianit Nikqi ia dalin të prekin "Majën e Botës" 16-vjeçarja nga Peja, Mrika Nikqi, bashkë me babanë e saj Arianitin, kanë arritur të ngjiten në “Kulmin e botës”. Ata ka
Dy shqiptarë ngjiten në majë të Everestit, thyejnë rekordin botëror (FOTO LAJM) Mali i Everestit shënon pikën më të lartë të planetit tonë. Sfida për tu ngjitur në majë të tij, është kthyer në pikësyn
Vdesin 10 persona në majën e Everestit Një burrë britanik vdiq të shtunën pak minuta pas samitit të malit Everest, duke e çuar në 10 numrin e përgjithshëm të v
Tragjedi në Everest, helikopteri përplaset me avionin Tre persona mbetën të vdekur dhe 3 të tjerë u plagosën si pasojë e përplasjes së një avioni të vogël me një helikopter n
Shkrihen akujt në Everest, dalin trupat e qindra alpinistëve (FOTO LAJM) Shkrirja e akullnajave në malin Everest po ekspozon trupat e qindra alpinistëve që kanë humbur jetën ndërsa përpiqeshin
Alpinisti ngjit majën e Everestit por ka një suprizë të hidhur për Edi Ramën (FOTO LAJM) Alpinisti shqiptar Flori Haçkaj, i cili arriti të ngjisë edhe majën e Everestit, i ka thënë publikosht ‘JO’ ftesës së am
Historike, kinezi ia del të garojë me biçikletë në Everest Ngjitja e Everestit është një sfidë e stërlodhshme edhe për alpinistët më të përgatitur të botës, që e konsiderojnë si “
Tentoi të ngjiste Everestin për të tetën herë, ndërron jetë 35 vjeçari Një alpinist japonez ka vdekur duke u përpjekur të arrijë majën e malit Everest, i cili është edhe më i gjati në botë.
Mali Everest i merr jetën një alpinisti nga Maqedonia Mjeku me inicialet Gj.P nga Maqedonia ka vdekur nga infarkti duke u ngjitur në majen më të lartë të botës, Mont Everest.
Serbia: Njohja e Kosovës është problem sa Mali Everest Strategjia e re e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor e trajton Kosovën si vend të barabartë me shtetet tjera të
Foto spektakolare, çifti martohet në majën e malit Everest (FOTO LAJM) Çdo çift ëndërron që fotografitë e martesës të jenë më të bukurat dhe më të vecantat, por një cift australian e çuan e k
Everesti nuk është mali më i lartë në botë Shumica prej nesh jemi rritur duke menduar se Mont Everest është mali më i lartë në botë. Megjithatë, kjo nuk është p
Rekord botëror! Gruaja ngjitet në malin Everest dy herë në 5 ditë (FOTO LAJM) Një nënë e dy fëmijëve e quajtu Anshu Jamsenpa, 38 vjeç,ka ngjitur malin Everest dy herë në 5 ditë një gjë e pabesueshme
E jashtëzakonshme, çifti zgjedh të martohet në majën më të lartë të botës (FOTO LAJM) Ҫifti më i guximshëm që keni parë ndonjëherë, James dhe Ashley. Shumë prej ҫifteve shpenzojnë një vit ng
Rikthehen në Kosovë dy alpinistët që ngjitën Everestin Dy alpinistët kosovarë të Klubit Alpin Prishtina, Nazmi Hasanramaj dhe Arineta Mula, janë kthyer në Kosovë pas përfundim
Njihuni me Uta Ibrahimi, gruaja e parë shqiptare që pushtoi majat e Himalajeve (FOTO LAJM) Uta Ibrahimi është nder alpinistet e parë shqiptare që është ngjitur në malin më të lartë në tokë “Everest”. Ibrahimi