999 rezultate për

eurostat

5,2 për qind e evropianëve punojnë nga shtëpia 5,2 për qind e qytetarëve të Bashkimit Evropian (BE) punojnë nga shtëpia, treguan të dhënat e Zyrës Evropiane të Statist
Shqipëria, rekord në rajon për numrin e të burgosurve Shqipëria mban rekordin në Ballkanin Perëndimor dhe renditet ndër vendet me numrin më të lartë për sa i përket individëv
Eurostat: Islanda, vendi më i shtrenjtë Burimet e nxehta të Islandës nuk janë e vetmja gjë që i bën turistët të djersijnë, pasi një shikim mbi faturën e hotelit
Eurostat/ Shqipëria, më e shtrenjta në rajon për çmimet e ushqimeve Megjithëse shqiptarët janë më të varfrit e Europës duke regjistruar të ardhurat për frymë dhe konsumin më të ulët, kur v
Qeveria insiston se turizmi ka rritje, Eurostat nxjerr shifrat: Shqipëria e fundit në rajon Turizmi është një nga sektorët prioritarë ku po mbështetet ekonomia e vendit, por krahasuar me rajonin Shqipëria, së bas
Eurostat: Shqipëria me tkurrjen më të madhe të popullsisë (FOTO LAJM) Varfëria dhe më pas liria për të lëvizur e kanë nxitur një pjesë të popullsisë së Ballkanit të emigrojë, por në Shqipër
Sa pak vlen paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen jana
Raporti Eurostat, sa shqiptarë kërkuan azil gjatë vitit 2018 19 mijë shqiptarë gjatë vitit 2018 kanë aplikuar për azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Të dhënat janë pub
Shifrat e Eurostat: Shqiptarët jetojnë sa për t’u ushqyer “Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi”. ‘Poema e Mjerimit’
BE në bum ekonomik, rënia e papunësisë në nivele rekord Papunësia në Eurozonë ka rënë në nivelin më të ulët që nga faza më akute e krizës financiare botërore, një dekadë më par
Rritet numri i fëmijëve me prindër të paligjshëm në Maqedoni dhe Kosovë Rreth 12% nga numri i përgjithshëm i fëmijëve të lindur në Maqedoni në vitin 2016 janë lindur nga prindër të cilët nuk a
Eurostat: Shqipëria me më pak kilometra rrugë ndër vendet e Rajonit Ballkani Perëndimor zotëron vetëm 8 për qind të rrjetit europian rrugor më 2016, teksa Shqipëria disponon shumë më pak s
Çela i OSHEE-së trondit Eurostatin: Ju s'dini të bëni llogari Një ditë më parë, Eurostat publikoi disa të dhëna shqetësuese në lidhje me ccmimin e energjisë që paguajnë shqiptarët kr
Më të varfërit në Europë por paguajmë me shtrenjtë energjinë se Suedia e Holanda Në Shqipëri, çmimet e energjisë elektrike janë më të larta se në vende si Suedia, Finlanda, Mbretëria e Bashkuar, Holand
Dyfishohet numri i britanikëve që kërkojnë shtetësi në vendet e BE-së Numri i britanikëve që po bëhen shtetas të ndonjë shteti tjetër të Bashkimit Evropian është dyfishuar në vitin 2016, tra
Eurostat: Greqia me flotën më të madhe të peshkimit në BE Gati një e pesta (18,1%) e flotës së peshkimit të BE-së në vitin 2016 ishte regjistruar në Greqi, ndjekur nga Italia (14
BE gjatë vitit 2016 ka kthyer mbi 42 mijë shqiptarë Numri i emigrantëve ilegalë që Bashkimi Europian i ktheu në Shqipëri gjatë vitit 2016 ka qenë 42 mijë e 600. Lajmin e k
Eurostat: Shqipëria, vendi me më pak rrugë e hekurudha në rajon Shqipëria është ndër vendet me densitetin më të ulët të rrugëve (përfshitë edhe autostradat) për kilometër për 1,000 ban
EUROSTAT: Mbi 28 mijë shqiptarë kërkojnë t'ia "mbathin" nga Shqipëria Instituti Evropian i Statistikave ka publikuar së fundmi raportin për azikërkuesit në vendet e Bashkimit Europian. Sipas
Eurostat surprizon: Shqiptarët dhe turqit jetojnë më gjatë Shqipëria dhe Turqia janë vendet që kanë jetëgjatësinë më të lartë në Rajon në mbi 80 vite, sipas të dhënave të Eurostat