999 rezultate për

euroatlantike

Lajm i mirë për shqiptarët, shumica e serbëve nuk duan të hyjnë në NATO Hulumtimi më i ri i Qendrës për studime euroatlantike (CEAS) tregon se 11 % e qytetarëve të Serbisë mbështesin hyrjen e
Zaev-Pence: Marrëveshja e Prespës siguron vendin e merituar në strukturat euroatlantike Përkrahje dhe inkurajim për marrëveshjen e Prespës, ka marrë Kryeministri Zoran Zaev nga nënkryetari i ShBA-ve Mike Penc
Osmani komenton marrëveshjen historike Zv/kryeministri, Bujar Osmani i cli është pjesë e ndryshimit historik të Maqedonisë thotë se sot realizohet ëndra e madh
Ahmeti takon Kryetarin e Selanikut, Janis Butaris Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka pritur mbrëmë në takim Kryetarin e Selanikut, Janis Butaris.
"Maqedonia është shteti i ardhshëm që do të hyjë në NATO" "Maqedonia është vendi i ardhshëm, që do të hyjë në NATO", deklaroi ish-komandanti i Aleancës, Xhejms Stavridhis për Zër
LD: Marrëveshja me Bullgarinë hap perspektivat euroatlantike Lidhja Demokratike (LD) vlerëson se arritja e marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë pasqyron kompromis të ndër
Sheqerinska-Kodheli: Bashkëpunim më të afërt në mbrojtje dhe mbështetje për integrimet euroatlantike Politika e fqinjësisë së mirë jep impuls pozitiv për siguri të rajonit dhe integrimit të saj në strukturat euroatlantike
Zaev- Johnoson: Britania mbështet fuqishëm qeverinë në rrugën euroatlantike Kryeministri Zoran Zaev u takua në Trieste me Boris Johnson, ministër i Punëve të Jashtme i Mbretërisë së Bashkuar, i ci
SHBA mbështet reformat dhe aspiratat euroatlanike të Maqedonisë Zoran Zaev mbrëmë ka pasur një bisedë telefonike me zëvendës presidentin e SHBA-së, Mike Pence. Në njoftimin që Pens
LSDM: Samiti i NATO-­s tregoi se Maqedonia po largohet nga integrimet euroatlantike Në një konferencë për shtyp anëtari i Këshillit ekzekutiv dhe kryetar i Komisionti partiak për mbrojtje, Maksim Dimitrie
Brukseli: Bashkësia ndërkombëtare nuk do t’i pranojë zgjedhjet me 5 qershor Brukseli shprehë keqardhje për krizën politike në Maqedoni e cila po e largon vendin nga aspiratat euroatlantike, deklar
Mustafa: Kosova e përkushtuar në rrugën integruese euroatlantike Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, zhvilloi sot një takim me përfaqësuesit e shteteve të Kuintit në Kosovë dhe shefin
Ivanov–Lajçak: Integrimi i përshpejtuar i rajonit të jetë prioritet për BE-në Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov dhe zëvendëskryeminsitri sllovak dhe Ministër i Punëve të Brendshme, Mirosllav La
Rruga euroatlantike e Maqedonisë varet prej dialogut politik Përmbyllja e Raportit të progresit për Maqedoninë disa herë është anuluar për shkak ngecjeve të bisedimeve, kështu duke
SHBA përkrah anëtarësimin e Kosovës në UNESCO dhe INTERPOL Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, u takua në Nju Jork, me zëvendëssekretarin e Shtetit të Shteteve të B
Ahmeti-Engel: Kriza të zgjidhet, vendi të kthehet në rrugën EuroAtlantike Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, takoi kongresmenin Amerikan, Eliot Engel, ambasadorin e SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli d
Ambasadorja e SHBA-ve: Tani nuk e ndalim dot krijimin e Speciales në OKB Ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, ka bërë të ditur se SHBA-të janë thellësisht të zhgënjyer me moska
Tahiri çmon kontributin e Turqisë për Kosovën Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës, Edita Tahiri ka pritur sot në një takim Ambasadorin Babur Hizlan, Drejtor i
Thaçi e Rasmussen flasin për perspektivën euroatlantike të Kosovës (FOTO-LAJM) Progresi i arritur në Kosovë apo perspektiva euroatlantike e Kosovës kanë qenë disa nga temat kryesore në takimin që kr
DASH: SHBA mbështet integrimin e Ballkanit Departamenti Amerikan i Shtetit, pas publikimit të raporteve të Komisionit Evropian për progresin e vendeve ballkanike,