999 rezultate për

duhanpirja

Rreth 700 kosovarë me kancer të mushkërive brenda vitit, duhanpirja shkaktari kryesor Rreth 700 persona diagnostifikohen çdo vit me kancer të mushkërive në Kosovë. Musa Hoxha, mjek në Klinikën e Pulmolog
Përeç të tjerash dunapirja vret dhe shikim tuaj Duhanpirja është konsideruar një nga faktorët kryesorë që shkakton sëmundje të rënda në trupin e njeriut duke ndikuar më
Studimet tregojnë se obeziteti është më i rrezikshëm se duhanpirja Në një studim të kryer së fundmi nga kërkues në Britaninë e Madhe, të dhënat tregojnë se pasojat që vijnë nga obeziteti
Studim: Obeziteti më i rrezikshëm edhe se duhanpirja Shumë studime janë bërë ndër vite rreth obezitetit, për një studim i bërë së fundmi në Britaninë e Madhe, tregon se paso
Duhanpirja, rritet numri i të prekurve nga kanceri Duhani konsiderohet si një prej shkaktarëve kryesorë të kancerit të mushkërive, por edhe sëmundjeve tjera, u tha të prem
Si ndikon duhanpirja në shfaqjen e kancerit? Më shumë se 40 lëndë kimike që shkaktojnë kancer ndodhen në tymin e cigareve. Duhani përmban substanca kancerogjene
Pse përdorimi i detergjenteve dëmton mushkëritë po aq sa duhanpirja Përdorimi i detergjenteve apo produkteve të tjera të pastrimit mund të dëmtojnë mushkëritë, po aq sa duhanpirja. Sipa
Studim: Duhanpirja ju bën më pak atraktiv Duhanpirësit mund t’i injorojnë paralajmërimet për rreziqet shëndetësore nga cigarja, duke menduar që duken më atraktiv
5 gjëra të vogla që janë vdekjeprurëse sa duhani Pirja e duhanit është një prej sjelljeve të fundit që po zhduket në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shkala e të rrit
ALARMI! Shqipëria në zonën e kuqe për vdekjet e shkaktuara nga duhanpirja Shqipëria renditet ndër 37 vendet ku duhanpirja është shkaktari dytë më i madh i sëmundjeve dhe vdekjeve, sipas të dhëna
Duhanpirja vret rreth 20 mijë persona çdo vit në Maqedoni Pothuajse gjysma, apo 46 %, e popullsisë së Maqedonisë janë duhanpirës. Konsumues më i madh i duhanit është populla
Ja sa i kushton botës duhanpirja Si do të ish kjo botë pa duhanpirës vallë? Natyrisht që do të ish më e mirë. Njerëzit do të kishin mundësi që të ishin m
Duhanpirja, ja “kurthi” për pronarët e lokaleve Inspektoriati Shëndetësor Shtetëror ka vendosur të forcoje grupet e kontrollit duke marrë edhe nga rrethet, për të shma
Pasojat nga duhanpirja/ Ja ultimatumi i Beqajt Nga 1 janari i vitit 2018, asnjë paketë nuk do hidhet në treg e pa shoqëruar me fotot e sëmundjeve. Pra, paketat e cigar
Studim/ Duhanpirja zhduk kromozomin Y Sipas studiuesve suedezë, duhanpirja zhduk kromozomin Y. Në studimin në fjalë kanë marrë pjesë 6 mijë meshkuj madhorë të
Çdo vit në Shqipëri vdesin 3300 persona nga duhanpirja Në prag të Ditës Botërore pa Duhan, Instituti i Shëndetit Publik publikon të dhëna të larta sa i përket vdekshmërisë nga
Kanceri, studimet në një moment historik Kompania britanike "Cancer Research UK" e vlerësuar sa interesant dhe të rëndësishëm studimin më të fundit lidhur me së
Tymi i duhanit shkakton tension të gjakut te fëmijët Ekspozimi në nikotinë i joduhanpirësve ndikon në rritjen e shtypjes së gjakut, sidomos të fëmijëve prej katër deri në pe