999 rezultate për

diplomacise

Shqiperia dhe Kosova pa strategji per profilin e diplomatit shqiptar Prof. Lisen Bashkurti Diplomacia shqiptare ne dy anet e kufirit kombetar, Shqiperi dhe Kosove eshte perballe sfidave
Ballkani - midis diplomacive konspirative, publike dhe ambige Prof. Lisen Bashkurti Ka me shume se nje vit qe procesi i bisedimeve per normalizimin e marredhenieve Kosove-Serbi p
Aforizma për diplomatët, gazetarët dhe negociatat Nga Prof. Lisen Bashkurti -Pikëlidhja e diplomatit me gazetarin krijon diplomacinë publike, e cila që në gjenezën e
Deutche Welle i bën "jehonë" ngërçit të diplomacisë në Shqipëri Kriza institucionale Kryeministri-Presidencë e ka ҫuar në ngërҫ diplomacinë e Tiranës në aktivitete jashtë v
Koxias kërcënon hapur: Pa marrëveshjen, s'ka të ardhme për Maqedoninë Pa pranimin e Marrëveshjes së Prespës nuk ekziston kurrfarë zgjidhje, porositi shefi i diplomacisë greke, Nikos Koxias,
Analisti amerikan flet për ndikimin e Rusisë në Ballkan Analisti Daniel Serwer nga Universiteti Johns Hopkins i tha Zërit të Amerikës se vendet e Ballkanit nuk duhet të injoroj
Dimitrov zgjedh të heshtë për bisedimet me Greqinë Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga n
Pacolli me diplomacinë e tij, po shkëlqen në Karaibe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka njoftuar se shtrirja diplomatike e Kosovës tanimë ka ndodhur edhe në Ka
Ministri i jashtëm grek sot në Shkup, finalja për emrin Shefi i diplomacisë greke Nikos Koxias sot duhet të aterojë në aeroportin ndërkombëtar në Shkup në vizitën e parë në ven
Çështja e emrit, ish shefja e diplomacisë greke lavdëron Zaevin Ish shefja e diplomacisë greke Dora Bakojani sa i përket përpjekjeve për zgjidhjen e cështjes së emrit është shprehur se
Daçiç tregohet i butë me deklaratën e Ramës për president të përbashkët Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiç i ka porositur funksionarët kosovarë se “duhet të mësohen me faktin
Gënjeu rreth një takimi me Putin, jep dorëheqjen kreu i diplomacisë holandeze Ministri holandez i Punëve të Jashtme, Halbe Zijlstra dha sot dorëheqjen duke pranuar para Dhomës së Ulët të Parlamentit
Degradimi i diplomacisë kosovare Deklarata rrënuese kanë ardhur nga numri dy i Qeverisë për gjithë angazhimin e deritashëm vendor dhe ndërkombëtar, për t
Pangalos: Reagimet për emrin e Maqedonisë vijnë nga njerëz të kompleksuar Në intervistë për televizionin grek "Skaj" ish ministri për punë të jashtme i Greqisë, Teodoros Pangalos, thotë se që ng
“Katimerini”: çështja maqedonase është larg diplomacisë “Është e dukshme se përpjekjet për zgjidhjen e “çështjes maqedonase” do të kërkojnë manovrim, si në shtëpi po ashtu edhe
Dimitrov: Maqedonia dhe Greqia do të formojnë grupe të punës Maqedonia dhe Greqia u dakorduan që të formojnë grupe pune, të kryesuara nga ministritë e punëve të jashtme të cilët do
Degradimi i diplomacisë kosovare Rrugëtimi i Kosovës drejt forcimit të subjektivitetit ndërkombëtar vazhdon të përcillet me paqartësi. As pas 9 vjetës
Pacolli realizon takim me Dimitrovin Intensifikimi i bashkëpunimit bilateral politik dhe ekonomik, me theks në infrastrukturën dhe bashkëpunimin energjitik j
Behgjet Pacolli për vizitë në Maqedoni Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Behgjet Pacolli, sot do të qëndrojë për një vizi
Rama vendos një greke në krye të diplomacisë shqiptare Janë zbardhur sëfundmi disa nga emrat që do të jenë "dyshat" e ministrive më të rendësishme në vend. Mësohet se ata do t