999 rezultate për

depresiv

A e dini çfarë është ‘buzëqeshja depresive’? Buzëqeshja është shpesh një fasadë e jashtme dhe mekanizëm mbrojtës Termi ‘buzëqeshja depresive’ nënkupton personat q
A e dini se vaji i portokallit largon trishtimin dhe mendimet depresive E mbani mend aromën që shpërthen ndërsa qëroni një portokall? Kjo agrume plot vlera, njihet për aftësinë që ka në rik
Zbulohet letra e Kadaresë ndaj Enver Hoxhës: Motra ime, manjake depresive... (FOTO LAJM) Një letër prej 12 faqesh e shkrimtarit Ismail Kadare, i cili i drejtohej Enver Hoxhës në prill të vitit 1980, është publ
A mund të luftojë kosi depresisionin? Ja çfarë thonë studiuesit A mund të trajtojë kosi depresisionin? Kësaj pyetjeje shkëncëtarët i janë përgjigjur në studimin e tyre më të ri. Si
Shqipëria depresive, 20 veta vrasin vetën çdo muaj Megjithëse 3 vitet e fundit në Shqipëri ka patur një tendencë në rënie të numrit të vetëvrasjeve, shifrat mbeten alarman
Ky frut i thatë është një antidepresiv natyral Cilësohet si një antidepresiv natyral dhe kjo falë ekuilibrit të mineraleve, vitaminave, proteinave dhe yndyrës. Bëh
Antidepresivët, 'alarm” për shtatzënat Një studim i ri, i kryer nga hulumtuesit shkencor në Universitetin e Kolumbisë tregon se nënat që pinë qoftë edhe dy tab
Bieber në depresion? Justin Bieber është duke bërë një tur dhe gjatë njërit prej koncerteve, ai është përlotur në skenë. Një tjetër shenjë që
Studim/Facebook-u shkakton depresionin Sipas një studimi të fundit amerikan, të gjithë përdoruesit e Facebook-ut janë të predispozuar që të preken nga depresio
Jogurti ndikon si antidepresiv Probiotikët, bakteret e shëndetshme të jogurtit dhe një lloj i ushqimit të fermentuar, ndihmojnë në shërimin e depresion
Të kontrollosh depresionin përmes ushqimit A ekzistojnë ushqime për të luftuar depresionin? Mjekët mendojnë se po, ata theksojnë se konsumi i i ushqimeve që përmba
Problemet familjare i bëjnë fëmijët depresivë Adoleshentët në Shqipëri gjithmonë e më shumë po bëhen pjesë e problemeve të ndryshme familjare, të cilat ndikjonë në gj
Joga, më mirë se ilaçet antidepresive Joga është efikase kundër depresionit, të paktën të atij të nivelit të mesëm, po aq sa janë ilaçet antidepresive ose psi
Krim brenda familjes, plagos me armë vëllain më pas vetëvritet Një ngjarje e rende eshte shenuar mengjesin e sotem ne fshatin Pishkash të Librazhdit ku 34 vjecari Ilmi Mekshi ne gjend
Tiranë, vetëvritet efektivi i policisë Një punonjës policie i Komisariatit Nr. 3 në Tiranë i ka dhënë fund jetës së tij, me armën e shërbimit. Refail Shehaj, 4
Depresioni nuk kurohet me antidepresivë Vitet e fundit, depresioni është përhapur në Perëndim me një ritëm shqetësues. Sipas disa hulumtimeve të OBSH-së (Organi
Më shpesh biem në depresiont për shkak të brejtjes së ndërgjegjes Depresionin nga pikëllimi i zakonshëm e dallon ndjenja e fajit dhe vetakuzimit, prandaj njerëzit të cilët më shpesh e fa
Fast-foodi sjellë gjendje depresive Dihet që ushqimi i “fast-food”-eve të shëndosh, por një studim i fundit ka dalë në përfundim se gjithashtu mund të bëjë
Orët e gjata në punë, shkak për depresion Një studim në Britani tregon se personat që punojnë mbi 11 orë në ditë, ose 55 orë në javë, janë më të prirur të bien në
Sot është dita më depresive e vitit Nëse dita e tretë e këtij viti u ka nisur me dhimbje koke apo jo pozitivisht atëherë mos u merakosni. Sipas ekspertëve 3