999 rezultate për

dĂme

Dimovski: Ligji për gjuhët në ditën e UÇK-së është provokim Deputeti i Ilija Dimovski nga foltorja e Kuvendit ka kritikuar deputetët e LSDM-së se pse e lënë Talat Xhaferin që të ca
Tension në Kuvend, Xhaferi jep një orë pushim Për shkak të tensionit të krijuar brenda në seancën ku pikë e parë e rendit të ditës ishte edhe ligji i gjuhëve, kreu i
LSDM: Do të votojmë ligjin për gjuhët Shumica parlamentare nesër do të bëjë tentimin e rradhës për të votuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve në leximin e tret
Ligji për gjuhët, nesër përpjekje e re për votim Vazhdimi i seancës së 32-të në Kuvendin e Maqedonisë, në të cilin në rend dite janë amendamentet për ligjin për përdorim
Java vendimtare për ligjin e gjuhëve Kuvendi sërish pret një javë të pasigurt duke pasur parasysh paralajmërimet jozyrtare se nga mesi i javës do të mund sër
Ligji i gjuhëve, VMRO nuk do të tërheqë amandamentet VMRO-DPMNE-ja nuk do t'i tërheqë amandamentet e saj për Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pas tentimeve që të kontes
LSDM-ja kërkon dialog për Ligjin e gjuhëve, VMRO-DPMNE e quan jo kushtetues Grupi i deputetëve i LSDM-së i jep shans dialogut në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Besojmë se përmes bisedi
Zaev tregon pse nuk u votua ligji për shqipen Në një bashkëbisedim me gazetarët, kryeministri Zoran Zaev tha se nuk ka asgjë të vërtetë në zërat që u përhapën në medi
Partitë kanë kohë një javë të gjejnë zgjidhje për Ligjin për gjuhët Pa marrëveshje politike dhe me prolongimin e tanipërtanishëm zyrtar njëjavor të zgjidhjes për problemin me mbi 35.000 am
Shtyhet seanca për Ligjin e përdorimit të gjuhëve në Maqedoni Vazhdimi i seancës plenare të 32-të të Kuvendit të Maqedonisë, ku në rend dite ishin 36 mijë amandamentet për Ligjin për
Talat Xhaferi cakton seancën për ligjin e gjuhëve Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi ka caktuar për nesër në mesditë vazhdimin e seancës së 32-të në të cilën në rend dite
Zgjidhje e pavarur për mbi 35 mijë amendamente të Ligjit për gjuhët Ende nuk dihet nëse nesër ose gjatë ditëve në vijim në Kuvend do të vijnë në rend dite mbi 35.000 amendamentet e parasht
Kuvend, zhbllokimi i ligjit, me marrëveshje politike Rrugëdalja nga bllokimi i punimeve në Parlament, posaçërisht zhbllokimi i miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve p
VMRO-ja nuk heq dorë nga amandamentet kundër gjuhës shqipe “Kryesi e re, me bindje të njëjta”. Kështu e komentojnë partitë shqiptare qëndrimin e kreut të OBRM-PDUKM-së, Hristjan M
Ligji i gjuhëve, VMRO nuk i tërheq 35 mijë amendamentet VMRO-DPMNE-ja nuk lëshon pe dhe nuk tërheq 35 mijë amendamentet ndaj Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Sipas liderit
Xhaferi pret zgjidhje për 35.000 amendamentet e VMRO-DPMNE-së Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pret që në ditët e ardhshme të gjendet zgjidhje për mbi 35
Ligji për gjuhët do të miratohet, nuk do të ketë debat për amandamentet Në një intervistë dhënë emisionit 360 shkallë, kryetari i Shkupit Petre Shilegov ka folur edhe lidhur me largimin e përm
Andov tregon si të zgjidhet problemi me 35 mijë amendamentet e VMRO-së Kur jemi tek zhbllokimi i Parlamentit, ekspertët kanë propozuar që të shkelet Rregullorja, si dhe nga ana tjetër mos të
Grupet parlamentare sot në takim kordinues me Talat Xhaferin Grupet parlamentare sot do të mblidhen në takim të rregullt koordinues me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, për të pë
VMRO kërkon të bëjë pazar për shqipen Krahas vëmendjes së opinionit drejt zgjidhjes së çështje së emrit me Greqinë, Ligji për gjuhët pritet të problematizojë