999 rezultate për

bujqesore

Mungesë tregu: Fermerët braktisin tokat, sytë drejt migrimit Fermerët braktisin tokën, sepse mungojnë politikat mbështetëse nga shteti. Ndërsa skemat e subvencionit janë pothuajse t
Vettingu, çfarë u konstatua për gjyqtarin e administratives Ditën e sotme është rikthyer procesi i Vetingut, ndërsa përpara Komisionit të Pavarur të Kualifikimit është paraqitur gj
TRONDITËSE/ Shqiptarët hëngrën 4 600 ton "kancer", AKU dhe AZHBR bënë sehir 4 600 litra ‘Silikon MIX’, një pleh kimik i konsideruar si i rrezikshëm për shëndetin, është përdorur në produktet bujqe
Shfrytëzonte fuqinë puntore të shtetasve shqiptar të parregullt, arrestohet 61-vjeçari italian Një banor 61-vjeçar i zonës së Matera u raportua për shfrytëzimin e fuqisë punëtore të shtetasve të huaj të parregullt,
Breshëri shkatërron prodhimet bujqësore në Devoll (FOTO LAJM) Në një kohë kur temperaturat kanë kaluar mbi 30 gradë, në Devoll janë regjistruar reshje shiu dhe breshëri. Banorët t
Fermeri ofron 100 miliard euro në ankand për një copë tokë Për të marrë tokë shtetërore prej tre hektarësh në një ankand publik, fermeri ka ofruar madje 100 miliardë euro! Oferta
Rritje të jashtëzakonshme, çfarë po ndodh me zarzavatete në Shqipëri Çmimet e prodhimeve të stinës, kryesisht perimet dhe zarzavatet pësuan rritje jo të zakonte gjatë muajit janar, teksa IN
Eksportet bujqësore bien për herë të parë pas 10 vjetësh Pas ritmeve me rritje dyshifrore vitet e fundit, eksportet bujqësore i janë kthyer rënies gjatë këtij viti. Sipas të
AKU sekuestron në Kapshticë pesticide të ardhura nga Greqia, bllokon makinën me 72 kg mjaltë AKU vijon aksionin e saj në terren, ndërsa sot ka sekuestruar disa produkte të pasigurta që kishin ardhur nga Greqia. In
Erion Braçe sulmon hapur ministrin e Ramës: Turp, ky është krim! Deputeti i PS-së, Erjon Braçe ditën e sotme si rrallë herë më parë ka sulmuar hapur ministrin e Bujqësisë, Niko Peleshi.
Edhe katër ditë për aplikim për subvencione bujqësore Më 12 qershor të këtij viti përfundon afati për parashtrimin e kërkesave për subvencione për prodhim e bimëve dhe të kaf
Trefish më të larta importet bujqësore sesa eksporti në Shqipëri Tregtia e produkteve bujqësore është gjenerator i të ardhurave dhe mirëqenies për qindra njerëz që direkt ose indirekt
Kuvendi miraton ndryshimet në ligjin e bujqësisë, ofron naftë të lirë për bujqit Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar disa ndryshime dhe plotësime të pesë ligjeve të sferës së bujqësisë, që kanë të bëjnë m
Çudi alla-shqiptare, 10-vjeçari shpallet kryefamiljar dhe pronar toke bujqësore Asgjë nuk është e pamundur në Shqipëri! Çdo ditë përballemi me çudi të padëgjuara ndonjëher e kjo vetëm për shkak të kor
Fshatrat e Tiranës me çmimin më të lartë të tokës në Europë Rrethinat e Tiranës dhe në përgjithësi të rajonit të qendrës së Shqipërisë, Durrës dhe Elbasan, kanë çmimin më të lartë
Ushtarët turq zbulojnë enën prej qeramike mesjetare me përmasa gjigante Një pitos mesjetar shumë i madh, i cili supozohet të jetë rreth 1.500-vjeçar, është zbuluar gjatë një operacioni antiter
Dëmtuan kulturat bujqësore, gomerët përfundojnë në burg (FOTO LAJM) Tetë gomerë të cilët kanë dëmtuar kulturat bujqësore në Indi janë "burgosur" për katër ditë. Sipas New Delhi TV, goma
Gruaja gjendet e vdekur pranë një parcele bujqësore në Fushë-Arrëz Fushë Arrëza është tronditur këtë mbrëmje, teksa një grua është gjetur e vdekur nga banorët të cilët kanë njoftuar polic
Arrestohen disa persona për keqpërdorim të subvencioneve bujqësore Disa persona sot janë arrestuar dhe janë nxjerrë para gjykatës së procedurës paraprake. Personat janë arresuar nën dyshi
Jakimovska: Qeveria e qeras zv.kryeministrin Angjushev Qeveria e LSD në kundërshtim me ligjin në periudhën zgjedhore ka kryer ri-destinimin e tokës me qëllim që t’i mundësojë