999 rezultate për

barnave

"Në Shqipëri ka barna të falsifikuara, por nuk raportohen" (VIDEO) Barnat e falsifikuara përbëjnë një nga kërcënimet më serioze për shëndetin publik. Një në dhjetë ilaçe që qarkullojnë në
Ndalohet reklamimi i barnave që jepen me recetë Ministria e Shëndetësisë ka ndaluar përmes një rregulloreje reklamimin e barnave përdorimi i të cilave bëhet vetëm me re
Kujdes, shqiptarët të mos i përdorin këto antibiotikë Janë publikuar antibiotikët që nuk duhen rekomanduar nga mjekët ose duhen dhënë në mënyrë të kufizuar. Këtë u ka kërk
Shteti i dobët ndaj barnave të rrezikshme serbe Në Kosovë vazhdojnë të qarkullojnë ilegalisht barna nga Serbia, të cilat konsiderohet se janë të rrezikshme për shëndeti
A e dini se shkrimi i keq i mjekëve në receta vret mijëra persona në vit Shkrimi i keq i mjekëve është një nga çështjet më të diskutuara për pacientët, kur këta të fundit duhet të “deshifrojnë”
QKUK në kolaps, ku është ministri? Qendra Klinike Universitare e Kosovës(QKUK) vazhdon të ballafaqohet me mungesën e disa barnave nga listat esenciale, si
S'ka ilaçe, mjekët kërcënojnë me bojkot Mungesa e barnave po irriton pacientët që po presin me muaj, por edhe mjekët që nuk po mund të kryejnë shërbimet dhe si
Ende s'ka barna nëpër spitale, ministri nuk reagon Spitalet kosovare vazhdojnë të përballen me mungesë të barnave dhe të materialit shpenzues, me ç’rast pacientët po detyr
Zbulohen barna të jashtëligjshme turke nga Dogana e Kosovës Oficerët doganor gjatë kontrollit të dërgesave në import më saktësisht të mallrave të importuara nga Turqia kanë hasur n
Nuk ndalin problemet me shitjen e barnave në Kosovë Shteti është duke asistuar që të shiten lirshëm barnat e dyshimta që hyjnë ilegalisht në Kosovë dhe që nuk i nënshtrohen
Tërhiqen farmacistët, anulohet protesta pas reagimit të qeverisë Farmacistët kanë anuluar protestën. Kjo lëvizje vjen pas pranimit nga qeveria për ribërjen e kontratës për rimbursimin e
Farmacitë hynë në grevë: Po na bëhet presion! Të revoltuar nga vendimi i qeverisë për listën e barnave të rimbursueshme, farmacitë do të nisin grevën. Në një vend
Pacientët në Kosovë mbeten pa kimioterapi, ministri të ndërhyjë Të sëmurët nga kanceri tashmë kanë filluar t’i humbasin shpresat për shërim, pasi më shumë se një muaj nuk kanë marrë te
Barnat po shiten edhe në Internet, a do të marrë masa Ministri Ismaili? Shitja e barnave pa recetë është një dukuri shqetësuese në Kosovë. Thuajse në të gjitha barnatoret e Kosovës, secili qyt
Kërkohet tërheqje e plotë e importit paralel të barnave Shoqata e Pacientëve me sëmundje të ralla kërkon që ligji për import paralel të ilaçeve të anulohet tërësisht. Ata thonë
Nga 1 prilli çmimet e ilaçeve pësojnë rënie Rreth 500 barna do të kenë ulje të çmimeve me shumicë dhe pakicë. Ulje më të madhe do të ketë për barnat Tegretol, ilaç
Nuk ndalin dështimet e ministrit Ismaili, nuk anulohen blerjet e barnave të shtrenjta Ministria e Shëndetësisë është dorëzuar përballë operatorëve ekonomikë kur bëhet fjalë për blerjet e barnave shumëfish m
BE ndalon tregtimin e shtatë barnave psikoaktive Komisioni Evropian deklaroi sot se kishte planifikuar të ndalonte tregtimin e shtatë barnave të reja psikoaktive. Barnat
OSHP-ja nuk e ndalon blerjen e barnave me çmim më të lartë Ministria e Shëndetësisë e ka të vështirë të parandalojë blerjen e barnave me çmime shumëfish me të shtrenjta sesa çmimi
VMRO del kundër vendimit të Taravarit për uljen e çmimit të barnave VMRO-DPMNE ka reaguar ndaj shfuqizimeve në Ministrinë e Shëndetësisë të miratuara nga ministri Arben Taravari, që kanë