999 rezultate për

baktereve

Dhjami i barkut varet nga bakteret e zorrës së trashë, çfarë rëndësie kanë në trup Humbja e dhjamit rreth belit është një nga betejat e vazhdueshme të njerëzve. Disa kanë provuar gjithçka, nga stërvitja
Çfarë duhet të dini për antibiotikët dhe infeksionet e dhëmbëve Një infeksion i dhëmbëve zakonisht ndodh si rezultat i prishjes së dhëmbëve dhe higjenës së dobët të gojës. Megjithatë,
Meshkuj kujdes me mjekrën, është më e papastër se lëkura e qenit Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se mjekra e meshkujve fsheh më shumë baktere se lëkura e një qeni. Ky hulumt
Duket si e pamundur, por obeziteti është ngjitës Obeziteti mund të kalojë nga një person në tjetrin, njësoj si një sëmundje ngjitëse, kjo për shkak të një bakteri të njo
Pse mbulesat e shtretërve në spital, janë me mikrobe edhe pas pastrimit Edhe pas një pastrimi të plotë, gjurmët e baktereve që shkaktojnë diarre mund të mbeten në mbulesat e shtratit të spital
Pse duhet me patjetër të hapni dritaren tuaj në mëngjes Është një strategji e thjeshtë për të ruajtur shëndetin. Studime të reja kanë treguar se lejimi i dritës së diellit në d
Mund të na shpëtojnë jetën, një litër gjak i këtyre krijesave kushton 16 mijë dollar Gaforret “Patkua” kanë jetuar për 450 milionë vite, gjatë të cilave toka ka parë katastrofa nga më të ndryshmet, që nga
Zbulohet vendi më i pistë në kuzhinën tuaj dhe nuk është ai që mendoni Vendet më të pista në kuzhinën tuaj janë zbuluar dhe mund të befasoheni për të. Edhe në qoftë se shpenzoni orë duke p
Këtë produkt bukurie flakeni tutje pasi të keni kaluar gripin Edhe pse makijazhi mund të na bëjë të dukemi ''njerëz'' kur jemi me grip ose të ftohur, produktet e bukurisë mund të jen
Kjo pjesë e trupit është minierë bakteresh Mund të duket ngjethëse, por vrima e barkut është një ndër zonat më të pasura me baktere në trup. Madje, shkencëtarë
Rezistenca e baktereve ndaj antibiotikëve po vret më shumë se kanceri i gjirit Sipas Departamentit të Shëndetit, 5000 njerëz po vdesin çdo vit si pasojë e rezistencës ndaj antibiotikëve. Ndërsa s
Kanada/ Zbulohet një material tekstil që eliminon vetë bakteret (VIDEO) Peshqiri “ArgjendBambu” nuk është vetëm peshqiri më i butë i thurur ndonjëherë, por mund të eliminojë vetë 98% të bakter
Kjo pajisje vret 99.99% të baktereve në ujin e pijshëm Mbi 2.8 bilionë njerëz në të gjithë botën vuajnë nga mos pasja e burimeve të pastra të ujit të pijshëm. Një pajisje e
Dy përbërësit natyror për një tualet gjithmonë të pastër Higjena e tualetit është shumë e rëndësishme, sepse në këtë mënyrë parandaloni shfaqjen e sëmundjeve dhe viruseve të ndr
Studimi më i ri, kafja dhe vera rol pozitiv në organizëm Studimi më i ri, i kryer nga disa studiues Hollandez, çuditërisht flet për efektin pozitiv që kafja dhe vera kanë në shë
Gjuha është pasqyra e shëndetit tuaj Gjuha është një tregues i mirë në lidhje me problemet shëndetsore që mund të ketë secili nga ne. Nëse dëshironi të mëson
Studim/ Tharëset e duarve të "mbysin" nga bakteret Në bazë të një studimi të fundit është arritur në përfundimin se tharëset e duarve kanë më shumë baktere sesa çdo mënyrë
Kosi eleminon erën e keqe të gojës Aroma e keqe e gojës është një fenomen shqetësues për shumë persona prandaj shpesh përpiqemi që në mënyra të ndryshme ta
Mjalti i holluar kuron infeksionet urinare Shkencëtarët e Universitetit të Southampton kanë treguar me eksperimentet e ndryshme laboratorike që mjalti i holluar nd
Çfarë thotë gjuha juaj për shëndetin Gjuha është një ndër pjesët kryesore të organizmit e cila shfaq shumë detaje për shëndetin tonë. Gjuha dhe gjendja në të