999 rezultate për

asociacionin

Lista Serbe nuk bën lëshime për Asociacionin Zëdhënësi i Listës Serbe Igor Simiq, ka thënë se deklarata e Maja Kocijançiçit, zëdhënëses së Federica Mogherinit, e cil
Vuçiç nuk kënaqet, kërkon Asociacionin sipas asaj që ka firmosur Hashimi Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka thënë se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe do të themelohet në përputhje me Ma
Qeveria Haradinaj shpreson që për katër muaj ta formojë Asociacionin Qeveria e Kosovës është zotuar t’i japë epilog hartimit të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe brenda
Nis puna për Asociacionin, Lista Serbe e kërkon sipas Brukselit Nën presionin për të ecur përpara me dialogun e Brukselit, Kosova ka ndërmarrë hapin e radhës drejt krijimit të Asociaci
Lista Serbe nuk e pranon nismën e Qeverisë për Asociacionin Për themelimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe janë të vlefshme vetëm marrëveshjet e arritura
Vuçiq zbut tonet për Asociacionin: Do presim 20 prillin si do të veprojë Kosova Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë përsëri ka komentuar krijimin e bashkësisë së komunave me shumicë serbe.
Lista Serbe ultimatum Ramush Haradinajt për Asociacionin Përfaqësuesit e dhjetë komunave serbe kanë kërcënuar sot në Mitrovicën e Veriut, se nëse Prishtina zyrtare deri më 20 pr
Këshilltari i Ramushit: Do ta formojmë Asociacionin Këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Halil Matoshi tha se Kosova respektoi ligjet për të arrestuar dhe depërt
Serbia shton presionin për Asociacionin, a do ta mbyllë njërin sy Haradinaj si demarkacionin? Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç është “shumë tolerant” në zbatim
Pas demarkacionit BE i bën presion Kosovës për Asociacionin Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po qëndron në Bruksel ku ka mbajtur një takim me homologun serb Aleksandar Vucic nën
Daçiç: Për Asociacionin duhet të njohim pavarësinë e Kosovës Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka thënë se vendet perëndimore presin nga Serbia që ta njohë pavarësinë e
Mediat serbe: Gjermania detyron Kosovën të formojë Asociacionin Gjermania njofton se do të marrë përsipër zotimin për ta detyruar Prishtinën të formojë një Asociacionin e Komunave Serb
Haradinaj pasi të kalojë Demarkacionin duhet të themelojë edhe Asociacionin Zyrtarët e Bashkimit Evropian u kanë kërkuar institucioneve të Kosovës që pa vonesa ta themelojnë Asociacionin e komunav
BE presion Kosovës për Asociacionin, harron marrëveshjet që nuk po i zbaton Serbia Maja Koçijançiç, zëdhënëse për Politikat e Jashtme të BE-së dhe Politikën e Sigurisë ka thënë se marrëveshja për formimi
Daçiç kërcënon Kosovën, ja themeloni asociacionin ja braktisni dialogun Vendimi i Qeverisë së Kosovës që të mos zbatojë marrëveshjen për formimin e Bashkësisë së komunave serbe, në fakt, është
Qeveria asnjë veprim për Asociacionin, a do ta mbajnë atë që hodhi Gjykata Kushtetuese? Qeveria nuk ka treguar kur do të lejojë ekipin menaxhues që të nisë hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me s
Arifi i AAK-së thotë se do të bëhet drafti për Asociacionin Qeveria e Kosovës ende nuk ka filluar ta hartojë draftin e ri për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe Shefi i de
Avni Arifi nuk tregon nëse pranuan Asociacionin në bisedimet me Gjuriqin Shefi i delegacionit të Kosovës në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, Avni A
Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon në muajin mars Sipas zëdhënëses së BE-së, Maja Kocijançiç, bisedimet në dialogun në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë mbajtur n
Sot delegacioni i Kosovës diskuton për asociacionin me Gjuriqin Dje ka vazhduar dialogu teknik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në takimin e sotëm janë diskutuar marrëveshjet për lirinë