999 rezultate për

arkitekt

Pishinat e ëndrrave, kur arkitektët rivalizojnë natyrën (FOTO LAJM) Keni hyrë ndonjëherë në një pishinë nga ku nuk ju bëhet të dilni më?! Pishinat e ëndrrave ekzistojnë vërtet. Dhe jo v
Projekti për Aeroportin e Vlorës është gati, Rama: Mrekulli arkitektonike! Projekti për Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës është gati. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili tha se:
Vila luksoze më e fortifikuar në botë (FOTO LJAM) Është një fortesë 200 vjeçare që nga jashtë nuk të tërheq aspak, pasi nuk mund të shihet as si kështjellë, as si vilë.
Arkitekti projekton shtratin ideal për të apasionuarit pas filamve (FOTO LAJM) Një arkitekt ka projektuar një shtrat i cili është i pajisur me një projektor 4K, një ekran 70 inç dhe një aplikacion të
Kur arkitekti e merr shkollën me “mik” (FOTO LAJM) Nga xhami i rrezikshëm deri tek qilimat që shkaktojnë dhimbje koke kur i shikon, këto grupe shkallësh janë dizajnuar aq
E TRISHTË/ Kur Venecias i humb shkëlqimi (FOTO LAJM) Venecia është qyteti më unik dhe më i pazakontë në botë, ai është i ndërtuar mbi ujë, në një lagunë të cekët të Detit Ad
Studenti nga Kosova fiton çmimin e arkitekturës në rRomë Studenti Kosovar, Rron Bexheti rrëmbeu çmimin e parë në kursin ndërkombëtar të arkitekturës të zhvilluar në Itali së bas
10 vende si në përralla (FOTO LAJM) Çdo qytet ka bukuritë e tij karakteristike që e bëjnë të veccantë nga të tjerët. Ka disa që të ngelen në mendje për gjit
Këto janë shtëpitë më qesharake në botë (FOTO LAJM) Falë Hannes Coudenys dhe sigurisht, vetë arkitektëve, Belgjika është bërë famëkeqe për ndërtesat e saj të çuditshme.
A janë këto shtëpitë më të shëmtuara? (FOTO LAJM) Falë Hannes Coudenys dhe sigurisht, vetë arkitektëve, Belgjika është bërë famëkeqe për ndërtesat e saj të çuditshme.
Kina sfidon sërish rregullat e arkitekturës me “Ndërtesën Horizontale” (FOTO LAJM) Kina po tenton të sfifojë sërish rregullat e arkitekturës pasi ka nisur të ndërtojë një ndërtesë në formë horizontale, s
Tirana mikpret për herë të parë Forumin Ndërkombëtar të Arkitektëve dhe Inxhinierëve Për herë të parë, Tirana u bë pritësja e Forumit Ndërkombëtar të Arkitektëve dhe të Inxhinierëve për të diskutuar mbi pr
Rama, përballë studentëve të Arkitekturës: Buxheti duhet diskutuar Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar pasditen e kësaj të enjteje një takim me studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Nd
Dorëhiqet pedagogu që u akuzua për favore seksuale në këmbim të notës (VIDEO) Studentët e Arkitekturës ishin iniciatorët e parë të protestës, e cila tashmë zhvillohej para Ministrisë së Arsimit, ndë
Zbulohet harta e vitit 1455, Ballkani quhej Scandrebeco Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por
Kjo arkitekte e ktheu tualetin publik në një shtëpi ëndrrash të kërkuar nga të gjithë (FOTO LAJM) Casa Milà (ose La Pedrera) nga Antoni Gaudi është një nga ndërtesat më të famshme vizituara në botë e njohur për dizajni
Vjen oferta e parë për arkitektin Zlatko Dalic Nga i panjohur, në një ndër më të kërkuarit. Trajneri nënkampion bote ka nisur të joshet nga klubet e para. Tekniku i Kr
Dështimet më të mëdha të arkitektëve në vende publike (FOTO LAJM) Ata kalojnë vite duke studiuar arkitekturën me shpresën për ta lehtësuar jetën e publikut me punën e tyre, por, siç dësh
Veliaj: Do kemi një tjetër xhevahir në Tiranë, i bindur se do të triumfojë arsyeja Pas sheshit Skënderbej dhe Pazarit të ri, Tirana do të ketë një tjetër xhevahir që quhet Teatri i ri Kombëtar. Kjo ësht
Arkitekti i teatrit: Godina ekzistuese nuk mund të rikonstruktohet Tirana do të ketë një teatër të vërtetë kombëtar të përshtatshëm për të vënë në skenë edhe veprat e mëdha dhe që i fton