999 rezultate për

anetaresimit

Ekspertët flasin për përfitimet e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO Aleancë Ishte data 27 mars 2020. Maqedonia e Veriut pasi pati ndryshuar emrin, në datën e lartë përmendur u bë edhe zyrtarisht a
Firmoset memorandumi me BERZH, Rama: Hap i rëndësishëm drejt anëtarësimit në BE Ditën e sotme, Shqipëria firmosi me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, marrëveshjet e investimeve për turizmi
Bisedimet për anëtarësim e Shqipërisë, çfarë përcaktohet Komisioni Europian, njoftoi dje se i ka paraqitur Këshillit, projektin e kornizës së bisedimeve për anëtarësim me Shqipë
''Hap i vogël drejt anëtarësimit'', koronavirusi prishi planet për Samitin e Zagrebit BE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vo
DW: Impulsi i ri i BE ndoshta do bëjë që Macron të heqë dorë nga bllokimi Propozimet e fundit të KE për reformimin e procesit të anëtarësimit me vendet e Ballkanit – politikë për të zbutur presi
Bregu: Koha për një qëndrim të qartë për procesin e anëtarësimit të Ballkanit Sekretarja e Përgjithshme e RCC-së mori pjesë në Konferencën e “Miqve të Europës” për të ardhmen e Ballkanit Bruksel
Serbia dhe Rusia "dolli" për suksesin e tyre në parandalimin e anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq sot në Moskë ka deklaruar se Serbia po vazhdon luftën e saj për të v
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë kërkon që Shkupi dhe Tirana të vlerësohen veç e veç nga BE-ja Ministri i jashtëm Nikolla Dimitrov ka nënvizuar sot se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të vlerësohen ndaras në p
NEGOCIATAT/ Ambasadorja Schutz: Ndjej keqardhje për rezultatet e konsultimeve në Bruksel Ambasadorja Susanne Schutz, e ngarkuara federale për Evropën Juglindore, Turqinë dhe Shtetet e EFTA-s në Ministrinë e Pu
Kryeministri holandez kërkon ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut Aspiratat e BE-së për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duhet të presin. Drejtuesit e BE mesnatën e kaluar në një debat
Negociatat: Shqipëria e Maqedonia e Veriut në dhomën e pritjes Ministrat e Jashtëm të BE vendosin sot për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Franca mund të vend
Franca tregon qëndrimin për Maqedoninë dhe Shqipërinë Franca ka prezantuar propozimin e saj konkret për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ky
NEGOCIATAT/ Qeveria holandeze e bindur për vendimin për Shqipërinë Ministri i Punëve te Jashtme të Holandës, Stef Blok ka deklaruar se qeveria holandeze konsideron se nuk duhen hapur nego
Lajm i keq nga Gjermania: Shtyhen sërish negociatat për Shqipërinë Bashkimi Europian mund të shtyjë për vitet në vijim çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë. Kështu shkrua
Indonezia kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol Ministria e Brendshme e Serbisë gjatë ditës së sotshme u takua me ambasadorin e Indonezisë në Beograd, Mohamed Chandra V
"Duhet ti qëndrojmë fjalës"- Ministri gjerman: BE duhet të marrë vendim për Shqipërinë në qershor Ndërsa Ministri gjerman i Shtetit për Evropën në Ministrinë e Jashtme Federale, Michael Roth (SPD) kërkon një vendim të
Dy anije të NATO-s zbarkojnë në Durrës Dy anije luftarake të NATO-s janë ankoruar në portin e Durrësit. Kjo vizitë e anijeve të NATO-s në Shqipëri vjen në kuad
Ministri gjerman: BE-ja duhet të hapë negociatat me Shqipërinë Edhe vendi jonë është përfshirë nga një valë protestash, qeveria gjermane është për hapjen sa më parë të bisedimeve për
Qielli i Tiranës do mbushet sot me avionët luftarak të NATO-s (VIDEO) Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009. Në kujdesin e Ministrisë së
INTERVISTA/ Bregu thotë ta harrojmë datën e anëtarësimit në BE ... NGA LUTFI DERVISHI Nëse në Ballkan do të jetonin 100 njerëz... 61 prej tyre do të thonin se shqetësimi kryeso