999 rezultate për

alpinistet

Të ngjitesh në majën e Everestit, rregulla dhe çmime të reja për alpinistët Alpinistët që duan t’i ngjiten malit “Everest”, tani përballen me rregulla të reja. Para së gjithash ata duhet të demons
Tre alpinistë të njohur vriten nga orteku në Kanada Tre alpinistë të suksesshëm dhe të njohur kanë vdekur për shkak të shembjes së një orteku në bjeshkët e Kanadasë. Alp
Alpinistët shqiptarë rrëfejnë si u bllokuan 11 ditë në Antarktidë Dy alpinistët shqiptarë, Mrika dhe babai i saj Arianit Nikqi janë kthyer sot në Kosovë pas një ekspedite në kontinentin
Në këtë ditë kthehen në Kosovë dy alpinistët e bllokuar në Antarktidë Janë bërë 10 ditë që kur 17-vjeçarja Mrika Nikqi bashkë me babanë e saj Arianitin po qëndrojnë në majën më të lartë të A
Rikthehen në Kosovë dy alpinistët që ngjitën Everestin Dy alpinistët kosovarë të Klubit Alpin Prishtina, Nazmi Hasanramaj dhe Arineta Mula, janë kthyer në Kosovë pas përfundim
Konfirmojnë alpinistët: Maja më e lartë në botë është shembur Tim Mosedale nga Britania e Madhe, është në mesin e alpinistëve që konfirmojnë se është shembur një faqemali në Everest.
Flamuri dardan në majën e Evropës Mont Blanc Alpinistët e Kosovës dita ditës po pushtojnë majat e larta të Evropës. Ekspeditat e tyre vullnetare, që ata ndërmarrin j
Alpinistët shpëtojnë delen e braktisur buzë malit (VIDEO) Një grup alpinistësh kanë arritur që të shpëtojnë një dele të braktisur për ditë të tëra buzë malit. Kafsha e gjorë ësht
Kush arrin ti shikojë alpinistët në këtë shkëmb? (FOTO LAJM) Në Alpet Dollomite, që ndodhen në lindje të Italisë, janë një vend i preferuar për alpinistët. Gjatë një ngjitje në këto
Ngjiten në "majë të botës" (FOTO LAJM) Dy alpinistët amerikanë Kevin Jorgesen, 30 vjeç dhe Tommy Caldëell, 36 vjeç kanë kaluar më shumë se dy javë duke u ngjit
Alpinistët shqiptarë arrijnë në majën e Andeve (FOTO LAJM) Alpinistët shqiptarë shënojnë një tjetër sukses ku më së miri tregohet me anë të kësaj fotografie. Kjo foto ku tregohet
Flamuri shqiptar në majën më të lartë të Zvicrës (FOTO-LAJM) Flamuri shqiptar ngrihet edhe në majën më të lartë të Zvicrës. Këtë gjë e kanë bërë dy alpinistët e shoqatës “Dajti Alpi
Alpinistët shqiptarë në majën më të lartë të Iranit (FOTO-LAJM) Pas majës së Everestit, alpinistët shqiptare ngjiten në një tjetër mal të lartë. Një grup alpinëstësh shqiptarë është ng
Alpinistët shqiptarë përfundojnë me sukses ekspeditën në Majën Denali në Alaskë Tre alpinistët Shqiptar të Shoqatës Bjeshkatarë dhe Alpinistë Tirana, pas ngjitjes me sukses të majës më të ftohtë të bo
Itali, humbin jetën tre alpinistë Tre alpinistë humbën jetën në duke rënë poshtë nga një rrugë në malin Cridola në Aplet italiane. Viktimat ishin pjesë e
Edhe flamuri shqiptar në majën e Everestit (FOTO-LAJM) Alpinistët shqiptarë kanë prekur majën e malit më të lartë në botë, atë të Everestit në datë 25 maj. Ekspedita Everest 2
Alpinistët shqiptarë gati për aventurën e ngjitjes së Everestit (FOTO LAJM) Ekipi i alpinistëve të shoqatës sportive “Dajti Alpino Turistik” janë tashmë gati për të nisur “betejën” e tyre për të p