999 rezultate për

akullit

Mes drerëve, akullit dhe bredhave: Si jetohet në 21 orë errësirë në ditë (FOTO LAJM) Nëse jeni një fans i ekstremeve, mund të shkoni në Oymyakon, Rusi. Ky vend i largët është vendi më i ftohtë i banuar va
Mes akullit dhe zjarrit, jeta e banorëve të arktikut rus (FOTO LAJM) Për mijëra vite, nenetët kanë migruar me drerët e tyre në gadishullin Yamal në pjesën ruse të Arktikut. Jeta e tyre k
Bota drejt katastrofës, e frikshme sasia e akullit që shkriu në 24 orë në Groelandë (VIDEO) Mjaftoi vetëm një rritje e lehtë e temperaturave që brenda një ditë të shkrinin plot 12 miliard ton akull në Groelandë.
Zbulohet sasi e madhe akulli në Mars Një depozitë gjigante e akullit të ujit të varrosur në sipërfaqen e Marsit është dëshmi e akullit të fshehur polar, thon
Jeni për rrugë? Kujdes, në këto akse ka prani të akullit (FOTO LAJM) ARRSH njoftoi sot se po vazhdon puna për mirëmbajtjen dimërore me mjetet borëpastruese dhe fuqi punëtore. Në Rajonin
Bie shi në Groenlandë: Alarm për ngrohjen globale (VIDEO) Shiu që po bëhet më i shpeshtë në Grenland po përshpejton shkrirjen e akullit të saj, ka gjetur një studim i ri. Shke
Rreziku që sjellin kubat e akullit në pije E dinit që jo gjithmonë kubet e akullit janë të ushqyeshme? Që edhe këto produkte në shtëpi kërkojnë kujdes të veçantë?
Ngrin Niagara, shijoni spektaklin e akullit në 10 foto (FOTO LAJM) Vala e të ftohtit polar ka përfshirë të gjithë veri-lindjen e kontinentit të Amerikës së Veriut duke shkaktuar vdekjen e
Bëni kujdes! Në këto akse ka prezencë të akullit e dëborës Situata në akset kombëtare të vendit: Rajoni Verior: Gjatë natës ka pasur temperatura të ulëta. Në të gjitha akset ku
Pamje spektakolare, ngrin liqeni i Batllavës (FOTO LAJM) Temperaturat e ulëta me të cilat po përballet vendi, si dhe rajoni, kanë ndikuar që të ngrihet edhe liqeni i Batllavës,
Makinat bëhen copash nga prania e akullit në aksin Levan-Tepelenë Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Fierit Dy automjete janë përplasur në vendin e quajtur ‘Kt
Skandaloze! 5 euro për të thyer qafën në Rrugën e Kombit (VIDEO) Temperaturat që kanë përfshirë të gjithë vendin, kanë sjell reshje dëbore të dendura kryesisht në Veri-Lindje dhe Jug-Li
Trembin shkencëtarët: Një gjë e frikshme fshihet poshtë akullit të Antartikut Shkencëtarët kanë gjetur se rajoni i Polit Jugor po shkrihet gjithnjë e më shumë dhe besojnë se për këtë përgjegjës ësht
Bëni kujdes nga ngricat, kjo e moshuar e pafat vdes nga një copë akulli (VIDEO) Një pensioniste ka mbetur e vdekur në vend, kur një copë e madhe e akullit u këput nga kulmi i një ndërtese të lartë në
Burri i shpëton vdekjes për një fije, copa gjigante e akullit i shkatërron shtëpinë (FOTO LAJM) Një burrë i ka shpëtuar vetëm për rastësi vdekjes. Kjo pasi një copë gjigande akulli i theu catinë e shtëpisë një bur
Kubat e akullit janë shumë të rrezikshëm për t’u përdorur në këto raste E dinit që jo gjithmonë kubet e akullit janë të ushqyeshme? Që edhe këto produkte në shtëpi kërkojnë kujdes të veçantë?
Alarmi në Antarktidë, akullnajat po shkrihen katastrofa po vjen (VIDEO) Shkencëtarët kanë zbuluar prova të reja për një burim të lashtë të ngrohjes nën Antarktidë. që po mundëson shkrirjen e a
Njihuni me "njeriun e akullit", ekstremi më i madh në botë (FOTO LAJM) Wim Hof është një nga ekstremet më të njohura botërore. Në vitin 2007 ai u ngjit në malin Everest gjysëm i zhveshur
NASA zbulon një rrjet kanalesh nëntokësore akulli në Hënë Një anije e Nasës që orbiton vazhdimisht rreth satelitit tonë natyral zbuloi disa puse të vegjël në një krater afër poli
Shkrin Pallati i akullit i Stalinit i ndërtuar gjatë Luftës së Ftohtë (VIDEO) “Pallati i akullit” i Stalinit i ndërtuar gjatë Luftës së Ftohtë është duke u shkrirë, për shkak të ngrohjes globale.