999 rezultate për

ushtarake

Frika nga sulmet, forcat ushtarake zaptojnë rrugët e Britanisë Pas sulmit të fundi terrorist në Britani, ushtria ka zbarkuar në Londër për të ruajtur “Buckingham Palace” dhe pikë të t
Tetari nga Kosova shpallet ushtari më i mirë në Kroaci Në Garën Ushtarake Ndërkombëtare, që u zhvillua në Knin të Kroacisë, nga data 18-19 maj 2017, pjesëtari i Forcës së Sigu
Në dhunën e përgjakshme në Kuvend kanë marrë pjesë edhe ushtarakë Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i ARM-së, të nisin veprime ndaj punonjësve të tyre që kanë marrë pjesë n
Shqipëria, fuqia e tretë ushtarake në rajon (FOTO LAJM hqipëria renditet e treta në rajon, e 24-ta në NATO dhe e 92-ta në botë për nga fuqia ushtarake. Në rajon Shqipëria
Pas thirrjes së Trump, Sllovakia blen automjete të blinduara ushtarake Sllovakia i ka aprovuar sot planet për të shpenzuar 1.2 miliardë euro deri në vitin 2029 për t’i zëvendësuar transportue
Helikopterët ushtarakë tmerrojnë shoferët, për pak sa nuk prekin makinët (VIDEO) Dy helikopterë ushtarakë për pak sa nuk ka goditur një sërë automjetesh në një autostradë në Rusi pasi kanë fluturuar sh
Turqia do të krijojë bazë të përhershme ushtarake në Siri Ushtria turke synon të krijojë një baze të përhershme ushtarake pranë qytetin sirian el-Babit, i cili ka qenë fokusi kry
Merkel dhe Erdogan përplasen edhe për ushtrinë Përplasjet mes Berlinit dhe Ankarasë po krisin edhe partneritetin ushtarak mes dy anëtarëve të rëndësishëm të NATO-s.
U gjobitën nga federata gjermane, shkojnë me veshje ushtarake në stadium (FOTO LAJM) Disa ditë pas ndeshjes Federata Gjermane e Futbollit gjobiti Karlsruhe për përdorimin e materialeve piroteknike në derbi
Putini u tregon "dhëmbët" botës, ja mesazhi për Perëndimin (FOTO LAJM) Rusia ka mbajtur sot një paradë të madhe ushtarake bë Sheshin e Kuq, që tregon fuqinë e pakrahasueshme të Rusisë. Marshi
Tension ne balltik, Rusia dërgon tre anija luftarake pranë ujërave të NATO-s (FOTO LAJM) Tensionet vazhdojnë të jenë të larta mes NATO-s dhe Rusisë ndërkohë që një veprim i fundit i Putinit pritet t'i rrisë ed
Kur Shqipëria prodhonte raketa për avionët MIg-19 dhe Mig-21 (FOTO LAJM) Në fillim të viteve `80, pasi shtetit shqiptar i qenë prerë kreditë dhe ndihmat ushtarake që merrte nga Kina, specialist
10 shtetet që shpenzuan shuma marramendëse për t'u armatosur (FOTO LAJM) Shtetet e Bashkuara të Amerikës kryesojnë listën e shteteve që kanë investuar më shumë për ushtrinë, me 611 miliardë dol
SHBA-të dhe Koreja e Veriut paralajmërojnë "pasoja katastrofike" Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, tha se "nuk do të ishte i lumtur" nëse Koreja e Veriut kryen një provë tjetër bërtha
Kina hedh kopjen sovjetike në det, por është shumë larg fuqisë ushtarake të SHBA-ve (FOTO LAJM) Kina ka inaguruar dje aeroplambajtësen e dytë të saj pas blerjes nga Ukraina dhe riparimit të një tjetër aeroplanmbajtës
Koreja e Veriut akuzon SHBA-të dhe OKB-në për nxitje të luftës bërthamore Koreja e Veriut ka paralajmëruar se SHBA-të dhe Këshilli i Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, do të jenë përgjegjës në ra
Koreja e Veriut bëhet gati për luftë, stërvitje masive në kufi me Seulin (FOTO LAJM) Ushtria e Kim Jong-Un por përgatitet për luftë! Teksa nëndetëset dhe aeroplan-mbajtëset amerikane kanë mbërritur në g
Korea e Veriut sfidon flotën amerikane duke kryer stërvitje ushtarake Koreja e Veriut ka realizuar një stërvitje të madhe ushtarake sot në lindje të vendit, për të shënuar përsëri 85-vjetori
Këto janë shtetet që shpenzojnë miliardat për ushtrinë Ndërsa shpenzimet ushtarake amerikane u rritën për herë të parë në gjashtë vite, Rusia u bë shpenzuesi i tretë më i madh
Ndryshimi rrënjësor i Trump nga "America First" tek përplasjet e forta ushtarake Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, nga slogani "America First", ka ndyshuar pozicionin e saj