999 rezultate për

sudanit

HISTORIKE/ Marrëveshje mes Juntës ushtarake të Sudanit dhe opozitës Këshilli ushtarak sundues i Sudanit dhe udhëheqësit e opozitës kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit p
Fundoset anija, 22 studentë të vdekur Të paktën 22 studentë u mbytën sot, kur një anije u fundos derisa po kalonte lumin Nil në Sudanin verior, njoftoi agjenc
Ngordh rinoceronti i bardhë, ishte mashkull i fundit i këtij lloji në botë (FOTO LAJM) Si pasojë e ndërlikimeve të moshës, në Kenia ka ngordhur mashkulli i fundit në botë nga specia e rinocerontit të Bardhë
Obama lehtëson sanksionet ndaj Sudanit Presidenti në ikje amerikan, Barack Obama ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv për të lehtësuar sanksionet ndaj Sudanit,
Presidenti i Sudanit në drejtim të paditur, në akuzë për krime lufte Presidenti i Sudanit është larguar nga vendi, ndonëse akuzohet për krime lufte. Raportohet se Omar al-Bashir është largu
SHBA evakuoi amerikanët nga Bor i Sudanit të Jugut Shtetet e Bashkuara kanë evakuuar shtetasit e tyre nga qyteti Bor i Sudanit të Jugut, që kontrollohet nga kryengritësit,
Hoxhaj kërkon njohjen e Kosovës nga tre vende afikane Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës Enver Hoxhaj, po vazhdon fushatën e lobimit për njohjen e Kosovës n
Hoxhaj merr premtime për njohje nga Botsuana dhe Sudani i Jugut Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë qëndrimit në Nju Jork ku po mbahet sesioni i 6
Shqipëria njeh pavarësinë e Sudanit Jugor Ministria e Punëve të Jashtme ka bërë me dije se Shqipëria ka njohur zyrtarisht pavarësinë e Sudanit Jugor. “Qeveria shq
99 për qind e Sudanit Jugor voton për ndarje Rreth 99 % e sudanezëve jugorë kanë votuar për shkëputje nga veriu, sipas rezultateve të para të plota të referendumit p
Nderron jete ish presidenti i Sudanit Ndahet nga jeta ish presidenti i Sudanit, Ahmed El Mirgani. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti aktual O