999 rezultate për

studiuesit

U gjet në Gjermani 250 vjet më parë, identifikohet krokodili misterioz Një krokodil parahistorik që jetoi 180 milionë vjet më parë është identifikuar përfundimisht – gati 250 vjet pasi fosili
Studiuesit: Një tymosje e shishas po aq e dëmshme sa një paketë cigare Një tymosje e vetme e shisha-s mund të ketë të njëjtat efekte negative të pirjes së më shumë se një pakoje duhani, ka zb
Kur e përdorën njerëzit qumështin për herë të parë? E thonë studiuesit Shkencëtarët kanë zbuluar provat më të hershme direkt të konsumit të qumështit nga njerëzit. Ekipi identifikoi protei
Studiuesit japin alarmin: Bërja e një tatuazhi është e rrezikshme për shëndetin Boja nuk është e vetmja gjë që mbetet kur bëni një tatuazh. Tani, një studim i ri ka zbuluar se grimca të vogla metalike
Studiuesit tregojnëë, "Selfiet" mund të çojnë në probleme të mëdha mendore Mund të jeni sa të doni dyshues për këtë temë, por është mirë ta lexoni, këtë shpjegim të hulumtuesve rreth fotografimit
A po ndikon telefoni në peshën tuaj, përgjigjen studiuesit Një studim i ri tregon se të qëndroni për një kohë të gjatë në telefon mund të rrit shanset për mbi peshë. Personat t
Pse është e dëmshme t’i gudulisni fëmijët , shpjegojnë studiuesit T’i gudulisni fëmijët është më shumë e dëmshme sesa emirë (ashtu siç keni menduar deri sot). Të gjithë kemi qenë pr
Zhytje dhe not menjëherë pas ushqimit, studiuesit japin alarmin Ështe makthi i shumë prindërve, megjithatë ky fenomen nuk prek vetëm femijet. Është folur shumë për faktin që pas ngrëni
Dush në mëngjes apo në darkë, studiuesit i japin fund dilemës Dilema, të lahesh më mirë në mëngjes apo në darkë?! Në fakt shumica prej nesh lahen kur ta kenë më mbarë, por universite
Mos karikoni celularin në lokale e ambjente publike, studiuesit japin alarmin Nëse e keni zakon të karikoni telefonin tuaj në baret ku pini kafe apo në restorante jeni duke bërë një gabim shumë të m
Studimi më i fundit për spermën ka çuditur të gjithë vajzat Një studim i fundit ka befasuar me rezultatet që ka nxjerrë në lidhje me femrat që praktikojnë rregullisht seksin oral.
Studiuesit japin alarmin: Përdorimi i kufjeve i rrezikshëm Të dëgjuarit me kufjet e celularëve apo ipodeve janë kthyer në një ritual pothuajse për ccdo njeri. Shpesh shohim person
Janë shumë të rrezikshëm, studiuesit japin alarmin për tamponët Pesticide dhe substanca toksike janë konstatuar nga studiues francezë tek tamponët që përdorin vajzat dhe gratë gjatë di
Meshkuj kujdes me mjekrën, është më e papastër se lëkura e qenit Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se mjekra e meshkujve fsheh më shumë baktere se lëkura e një qeni. Ky hulumt
Shqiponjën e ndoqën 20 vite me GPS, studiuesit bëjnë zbulimin e madh (FOTO LAJM) Studiuesit e një universiteti në Kazakistan i vendosen një shqiponjë GPS në trupin e saj duke ndjekur për gati 20 vite r
Shkencëtarë gjermanë zbulojnë substancën që vret qelizat e kancerit Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë
Ndodh mrekullia? Studiuesit gjermanë gjejnë substancën që vret kancerin Substanca përdor një mekanizëm në sipërfaqen e qelizave të kancerit që i bën ato më pas të shuhen. Tani do të hulumtohet
Shqiponjën e ndoqën 20 vite me GPS, studiuesit bëjnë zbulimin e madh (FOTO LAJM) Studiuesit e një universiteti në Kazakistan i vendosen një shqiponjë GPS në trupin e saj duke ndjekur për gati 20 vite r
Pse mbulesat e shtretërve në spital, janë me mikrobe edhe pas pastrimit Edhe pas një pastrimi të plotë, gjurmët e baktereve që shkaktojnë diarre mund të mbeten në mbulesat e shtratit të spital
A ekziston rregulli i 5-sekondshit? Flasin ekspertët Sipërfaqe të ndryshme të tokës përmbajnë mikrobe të shumëllojshme. Por edhe vetë ushqimet nuk janë të siguruara nga kjo