999 rezultate për

studiuesit

Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin Studiuesit hartuan një filtër ajri “kap dhe vret” që mund të bllokojë COVID-19, duke e vrarë atë pothuajse menjëherë, si
Një tjetër virus i rrezikshëm "shpërthen" në Kinë Shkencëtarët në Kinë kanë identifikuar një lloj të ri gripi që ka potencialin për t’u bërë një pandemi dhe pse bota end
Sëmundja e rëndë i merr jetën shkrimtarit dhe studiuesit të njohur shqiptar (FOTO LAJM) Ndahet nga jeta në moshën 71-vjeçare Moikom Zeqo, i cilësuar si një ndër zërat e më të rëndësishëm të kulturës sonë komb
Shifra të frikshme! 1 në 10 pacientë me diabet humb jetën nga COVID-19 COVID-19 është një virus i cili rrezikon më së shumti persona të cilët vuajnë prej kohësh nga sëmundje. Sipas të d
Shuhet shpresat, ilaçet kundër HIV nuk e vrasin koronavirusin Shpresat se ilaçet kundër HIV mund të vrasin koronavirusin marrin fund pasi nuk kanë dhënë asnjë efekt tek pacientët e i
Pse në disa vende vdesin më shumë njerëz nga koronavirusi? Studiuesit belg kanë një shpjegim Studiuesit nga Universiteti UGent besojnë se ndryshimet gjenetike midis banorëve shpjegojnë pse koronavirusi i ri vret m
Ekspertët bëjnë paralajmërimin e fortë: Çfarë do të duhet për të ''sheshuar'' kurbën e COVID 19 e keni dëgjuar shprehjen “rrafshoni kurbën”. I referohet përpjekjes për të ngadalësuar transmetimin e Covid-19, me qëlli
Kafeja rrit përqëndrimin, por s’ju bën kreativë Kafeja e mëngjesit mund të rrisë aftësinë tuaj për t’u përqëndruar, por nuk ka asnjë ndikim te kreativiteti. Ky është nj
Ekspertët kinezë: Cilat grupe gjaku janë më të rrezikuara nga koronavirusi Koronavirusi është një kërcënim për të gjithë botën. Në rang global kanë humbur jetën deri më tani 7,174 persona dhe të
Zbulohet ilaçi i parë për t'a neutralizuar koronavirusin Zbulohet ilaçi i parë i specializuar për të sulmuar koronavirusin Sars-CoV2. Është një antitrup monoklonal, i specializu
E thotë studimi: Nëse femra është e diplomuar, partneri jeton më gjatë Dëshironi të jetoni më gjatë? Martohuni me një grua që ka një nivel të lartë arsimimi. Në këtë përfundim kanë arritur st
Dhjetë gjërat e mahnitshme për trurin që u zbuluam gjatë vitit 2019 Truri na thotë se çfarë të bëjmë, si të veprojmë, çfarë të mendojmë dhe çfarë të themi. Ne jetojmë dhe mësojmë falë k
Mishrat e dhëmbëve janë më të rrezikshme se sa mendoni Ne kryejmë të njëjtin ritual çdo mëngjes dhe mbrëmje. Gjithmonë i lajmë dhëmbët me kujdes, por ekziston një pjesë e rënd
Zbuloni tradhtinë e partnerit vetëm me një detaj Askush nuk kërkon arsyen për tradhti, por thjesht e bëjnë këtë dhe dikush ka një milion arsyetime. Studiuesit gjetën
STUDIM: Burrat janë më gazmorë se gratë Meshkujt janë më gazmorë sesa gratë sipas një studimi të ri. Rezultatet dolën nga një studim ku njerëzve iu kërkua të
Stërvitja të mbron edhe zemrën, mos e lini pas dore Vetëm një orë stërvitje në ditë mund ta përgjysmojë rrezikun e dështimit të zemrës, thonë studiuesit suedezë. Sipas
U gjet në Gjermani 250 vjet më parë, identifikohet krokodili misterioz Një krokodil parahistorik që jetoi 180 milionë vjet më parë është identifikuar përfundimisht – gati 250 vjet pasi fosili
Studiuesit: Një tymosje e shishas po aq e dëmshme sa një paketë cigare Një tymosje e vetme e shisha-s mund të ketë të njëjtat efekte negative të pirjes së më shumë se një pakoje duhani, ka zb
Kur e përdorën njerëzit qumështin për herë të parë? E thonë studiuesit Shkencëtarët kanë zbuluar provat më të hershme direkt të konsumit të qumështit nga njerëzit. Ekipi identifikoi protei
Studiuesit japin alarmin: Bërja e një tatuazhi është e rrezikshme për shëndetin Boja nuk është e vetmja gjë që mbetet kur bëni një tatuazh. Tani, një studim i ri ka zbuluar se grimca të vogla metalike