999 rezultate për

shteteve

Pensilvania i vë vulën! Joe Biden shpallet President i SHBA-ve Joe Biden është zyrtarisht president i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Fitorja në shtetin ku ai lindi i siguroi 270 vo
Covid-19, këto janë masat shtrënguese të disa shteteve evropiane Nga bllokimi i dytë kombëtar në Francë deri në izolimin ”e lehtë” në Gjermani, më poshtë renditen të gjitha vendet europ
Trump letër Ramës: Firmos memorandumin e sigurisë për rrjetin 5G Kryeministri Edi Rama ka publikuar një letër që i ka dërguar presidenti amerikan Donald Trump, e cila mban datën 1 Tetor
COVID-19 paralizon BE, gjysma e shteteve futen në "listën e kuqe" Pandemia e COVID-19 ka pushtuar BE dhe gjendja nuk duket drejt përmirësimit. Gjermania ka vendosur njëmbëdhjetë rajon
"Reuters” zbulon shkakun e vërtetë të përplasjes Turqi-Francë në Mesdhe Tensioni mes Francës dhe Turqisë nuk është vetëm në nivelin verbal. Detaje të publikuar nga "Reuters" tregojnë se th
Ish-zv/komandanti i Forcave Detare sqaron si bëhet zgjerimi në det: Greqia nuk prek Shqipërinë! Në vijim të debateve pas vendimit të kryeministrit grek për të zgjeruar edhe me 6 milje hapësirën bregdetare, ish-zv/kom
Kufiri detar me Greqinë, PD ngre akuzat Partia Demokratik ka reaguar për çështjen e detit me Greqinë, duke akuzuar Qeverinë se nuk po bën transparencë lidhur me
Lista e shteteve që prodhojnë më së shumti makina, ja kush renditet i pari (FOTO LAJM) Shumica e veturave të reja në botë prodhohen nga fabrikat e Kinës. Sipas të dhënave të Organizatës Ndërkombëtare të P
SHBA ndihmon Shqipërinë me 29 mijë teste anti COVID-19 Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ndihmuar autoritetet shëndetësore shqiptare. Në Institutin e Shëndeti
Koronavirusi mbyll pas 100 viteve kufijt mes këtyre dy shteteve Koronavirusi ka goditur edhe kontinentin e Australisë. Kjo ka bërë që pas 100 viteve të vendoset mbyllja e kufijve mes d
"Përvjetor në kohë të vështirë", Meta i dërgon letër Trump-it Presidenti Ilir Meta me rastin e 244-vjetorit të pavarësisë së Shteteve të Bashkuara ka shkruar një letër urimi. Meta
Siguria e shteteve për COVID-19, Kosova në një pozicion të ulët Ndërkohë që lufta ndaj Covid-19 nuk ka mbaruar ende, vendi më i sigurt në botë për momentin është Zvicra, raporton revis
Gjunjëzohet policia! Kërkon falje për vrasjen e George Floyd (FOTO LAJM) Protesta të mëdha janë mbajtur në SHBA pas vrasjes së George Flyod nga policia. Por, gjatë fundjavës në tre qytete të
Futbollistët më të mirë në histori të 20 shteteve botërore Ndër vite, shtetet e mëdha të Botës kanë prodhuar futbollistë të niveleve të larta që e kanë zbukuruar lojën më të popul
Shqiperia dhe Kosova pa strategji per profilin e diplomatit shqiptar Prof. Lisen Bashkurti Diplomacia shqiptare ne dy anet e kufirit kombetar, Shqiperi dhe Kosove eshte perballe sfidave
Nga qesharake, në poshtëruese dhe makabre: Masat e shteteve për koronavirusin Ndërsa masat kontrolluese për të parandaluar përhapjen e koronavirusit janë zgjeruar globalisht, miliona njerëz përballe
Lufta ndaj koronavirusit, SHBA ndihmon Kosovën me 1.1 milion euro Departamenti amerikan i Shtetit i ka ndarë Kosovës 1.1 milion euro për luftimin e koronavirusit. Qeveria në largim e Kos
Bill Gates ka një porosi për udhëheqësit e shteteve në parandalimin e COVID 19 Si bashkëthemelues dhe ish-CEO i Microsoft, Bill Gates është i famshëm për një nga njerëzit më të pasur në botë, por ai
Përfundon takimi Kurti-Mustafa, a u arrit marrëveshja? Ka përfunduar takimi disaorësh mes palës ndërkombëtare dhe palës së subjekteve negociatore për koalicion LVV e LDK. M
Ambasadorja Kim: SHBA ju mbështet për drejtësinë dhe integrimin Ditën e sotme Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara zhvilloi takime prezantuese me Ministrin në Detyrë të Punëve Europiane