255 rezultate për

shtetet

Syriza: Emėr me parashtesė gjeografike Partia greke "Syriza" ka shprehur qendimin e saj lidhur mė ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė. Kanditati pėr deputet i Koali
Shtetet mė tė pasura e mė tė varfra? Ja cilat janė Disa shtete tė botės janė mė tė pasura dhe padyshim jetesa aty bėhet mė e mirė dhe mė komode. Por ka dhe shumė shtete tė
Zhbogar: Shtetet e BE s'do tė pranojnė azil pėr shtetasit kosovarė Samuel Zhbogar, shefi i Zyrės sė BE-sė nė Kosovė deklaron se asnjė shtet i Bashkimit Europian nuk do tė pranojnė azil pė
Sa migrantė ka Kosova? Qeveria nuk e di Qeveria e Kosovės ende nuk ka tė dhėna pėr numrin e kosovarėve qė po migrojnė ilegalisht nė shtetet perėndimore duke shf
Marshuan pėr lirinė nė Paris, ndėrsa ajo mungon nė shtetet e tyre Gazeta britanike "The Guardian" shkruan sa aktivistėt e lirisė sė shtypit kanė dėnuar praninė nė mitingun e unitetit nė
Jahjaga: Serbia nuk ka punė nė BE pa zgjidhur ēėshtjen e Kosovės Presidentja Atifete Jahjaga ėshtė shprehur se Serbia nuk ka punė nė Bashkimin Evropian pa i zgjidhur tė gjitha ēėshtjet
A ėshtė ky fundi Luftės sė Ftohtė nė Amerikė? Nga Jean-Jacques Kourliandsky A ėshtė njė surprizė kjo etapė e re e afrimit mes Kubės dhe Amerikės? Ky ve
Ja hapat pėr t'u pajisur me vizė amerikane Ambasada Amerikane, pėrmes njė deklarate pėr mediat i ėshtė referuar lėshimit tė vizave 3-vjeēare pėr nė SHBA. Menjėherė
Historike, pas gjysmė shekulli SHBA "pajtohet" me Kubėn (FOTO LAJM) Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Kuba kanė arritur tė nėnshkruajnė njė marrėveshje tė re marrėdhėniesh, pėr herė tė p
Shtetet e botės bėhen bashkė pėr tė mbrojtur Tokėn Anėtarėt e Kombeve tė Bashkuara kanė arritur marrėveshje lidhur me atė sesi shtetet duhet tė trajtojnė ndryshimin e klim
Habit Ribery: E mbyll karrierėn nė SHBA ose Azi Franck Ribery do ta mbyllė karrierėn si futbollist nė Shtetet e Bashkuara tė Amrikės, Qatar ose nė Arabinė Sauditė. Ėsht
Lunacek: Pesė shtetet e BE-sė duhet ta njohin Kosovėn Zėvendės Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek tha se pesė shtetet e BE-sė qė nuk e kanė njohu
AAK: Kjo qeveri do ta rendisė Kosovėn ndėr shtetet mė tė korruptuara tė botės Nė Ditėn Ndėrkombėtare Kundėr Korrupsionit, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) vlerėson se Kosova po pėrballet me gj
Kosova dhe Shqipėria me korrupsionin mė tė lartė nė Evropėn Juglindore Organizata ndėrkombėtare "Transparency International" ka publikuar raportin e saj tė fundit tė titulluar "Treguesit e pe
Ja cilat janė vendet mė tė lumtura tė botės (FOTO LAJM) Njė studim mė i fundit nga "Happines Index Around the World" ka nxjerrė nė pah se cilat janė vendet qė kanė njerėzit mė
Ja 10 shtetet mė paqėsore tė botės (FOTO LAJM) A e dini se cilat janė 10 shtetet mė paqėsore sot nė botė? Prej vitesh tashmė, Index Peace Global bėn matje se cilat
Kosova, mė e rrezikuara nė Ballkan nga terrorizmi Instituti Australian pėr Ekonomi dhe Paqe ka nxjerrė nė pah shifra, tė cilat flasin se terrorizmi nė shkallė botėrore ės
Ja cilat janė shtetet qė konsumojnė mė shumė birrė (FOTO LAJM) Kina ėshtė shteti ku konsumohet mė shumė birrė, por se popullata e shtetit kinez ėshtė 1.5 miliardė banorė dhe nė konsum
Ja cilat janė 5 shtetet me vdekjet mė tė mėdha nga terrorizmi Terrorizmi ėshtė njė nga kėrcėnimet mė tė mėdha tė botės dhe po njeh rritje nga viti nė vit, duke u shndėrrur nė njė mak
A po e pajton Gjermania Ballkanin? Nė prill tė 2013, Serbia dhe Kosova nėnshkruan njė marrėveshje qė mundėsoi njė afrim midis dy palėve, pėrfshi njė mirėku
 
Protesta tė dhunshme nė Prishtinė gjatė mesditės sė sotme. Pėrplasje polici-protestues, ndėrsa nuk mungojnė as personat e lėnduar.

Protesta tė dhunshme nė Prishtinė gjatė mesditės sė sotme. Pėrplasje polici-protestues, ndėrsa nuk mungojnė as personat e lėnduar.